هر سال فهرستی از بهترین فرودگاه های دنیا توسط بعضی از موسسه ها اعلام می شود  که در مقاله قبل با عنوان 10 ایرلاین برتر دنیا نیز به آن ها اشاره کردیم. این انتخاب ها بر اساس معیارهایی چون بررسی ابعاد کیفیت خدمات و احساس رضایت مسافران انجام می شود. در سال 2018 برای چند سال پیاپی فرودگاه چانگی در سنگاپور مقام اول این لیست را کسب کرد. یکی از موارد جالب در مورد این فهرست این است که 5 تا از برترین فردوگاه های دنیا در قاره آسیا واقع شده اند. یکی دیگر از فرودگاه هایی که سعی دارد با ارتقا امکانات خود در شمار لیست برترین ها خود را جای دهد، فرودگاه استانبول ترکیه است. این فرودگاه بزرگ با افزایش تعداد باند های پرواز خود تلاش می کند، ظرفیت جابجایی مسافرین خود را حدودا  به 200 هزار نفر برساند تا خیلی زود به یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان تبدیل شود.

امروزه فرودگاه ها تنها مکانی برای سپری کردن زمان انتظار نیستند، بلکه به جایگاه هایی برای فروش محصولات برندهای معروف تبدیل شده اند. بسیاری از این برندها در فرودگاه ها دارای فروشگاه هستند و اکثر مسافرین بلیط خود را به مقصد این فرودگاه ها با هدف خرید از آن ها تهیه می کنند.

در این مقاله قصد داریم که با معرفی بهترین فرودگاه های دنیا، شما با یک انتخاب مناسب و خوب بتوانید بلیط هواپیما خود را به مقصد یکی از این برترین ها خریداری نموده و ساعات خوشی را در آنجا سپری کنید. 

b1

 

1ـ فرودگاه چانگی سنگاپور (Singapore Changi Airport)

فرودگاه چانگی به مدت 6 سال متوالی است که مقام نخست برترین فرودگاه های دنیا را به خود اختصاص می دهد. این فرودگاه ظرفیت جابجایی سالانه حدود 63 میلیون نفر را دارد و عنوان شانزدهمین فرودگاه شلوغ دنیا را نیز آن خود نموده است. به همین دلیل بسیاری از ایرلاین های معتبر دنیا برای بیشتر فعالیت های خود بر روی این فرودگاه متمرکز شده اند.  

این فرودگاه دارای امتیازات بی شمار و منحصر به فردی همچون عملکرد ماهر و شایسته، تنوع غذایی فراوان، امکانات بسیار لوکس و خرید است. مسافرانی که اقدام به رزرو بلیط به مقصد این فرودگاه نموده اند، سالن سینما، طولانی ترین سرسره در سنگاپور، باغ های خاص و زیبا و برکه ای که به طور مصنوعی ساخته شده است را از دلایل امتیاز بالای این فرودگاه اعلام کرده کرده اند.

2ـ فرودگاه اینچئون سئول (Incheon International Airport)

فرودگاه اینچئون موفق شد در سال 2018 با یک پله صعود رده دوم بهترین فرودگاه ها بدست آورد. این فرودگاه با کسب رتبه بیست و چهارم شلوغ ترین فرودگاه جهان در جزیره ای خارج از سئول قرار دارد. از ویژگی های بارز و برجسته فرودگاه اینچئون تنوع گسترده فروشگاه ها، رستوران ها، اجرای نمایش و موزه فرهنگ و هنر کره می باشد.

3ـ فرودگاه هانه دا توکیو ((Tokyo Haneda Airport

هانه دا یکی از فرودگاه های بین المللی شهر توکیو در 14 کیلومتری این شهر واقع شده و می تواند سالانه تقریبا 8 میلیون مسافر را به همه نقاط دنیا جابجا نماید. این فرودگاه نسبت به سال قبل با یه پله سقوط در رتبه سوم قرار گرفته و جایگاه دومی آن را فرودگاه اینچئون بدست آورده است. از جمله نقاط مثبت فرودگاه هانه دا امکانات رفاهی ویژه و مناسب، گزینه های متنوع خرید و نظافت و پاکیزگی فرودگاه است.

4ـ فرودگاه بین المللی هنگ کنگ (Hong Kong International Airport)

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ در سال 1998 و در یک جزیره مصنوعی تاسیس شده است. این فرودگاه دارای برجسته ترین امکانات همچون زمین گلف می باشد و با جابجایی حدود 70 میلیون نفر در سال از جمله شلوغ ترین فرودگاه ها در آسیا به شمار می آید.

b2

 

5ـ فرودگاه بین المللی حمد (Hamad International Airport)

فرودگاه حمد در سال 2014 در شهر دوحه قطر افتتاح گردیده است و ظرفیت جابجایی چیزی حدود 37 میلیون مسافر را دارد. برای ساخت این فرودگاه مجهز و مدرن هزینه ای معادل تقریبا 16 میلیارد دلار صرف کرده اند. از دلایل برگزیدن فرودگاه حمد می توان به معماری ویژه و خاص آن و نیز زیبایی شکیل و خیره کننده آن اشاره نمود.

6ـ فرودگاه بین المللی مونیخ (munich International Airport)

فرودگاه مونیخ که در قسمت شمال شرقی مونیخ واقع شده، از پرترددترین فرودگاه های قاره اروپا به شمار می آید. پس از فرودگاه فرانکفورت عنوان دوم شلوغ ترین فرودگاه آلمان را دارا است. این فرودگاه به عنوان قطب اصلی فعالیت ایرلاین های بی شماری محسوب می شود و در سال حدودا 42 میلیون مسافر را جابجا می کند. از امکانات بی نظیر آن می توان به معماری زیبای شیشه ای، نمایشگاهی از هواپیماهای کهنه و قدیمی و پارک کوچک گلف اشاره نمود.

7ـ فرودگاه چوبو سنترایر ژاپن (Chubu Centrair Airport)

در کشور ژاپن جزایری مصنوعی ساخته شده اند. فرودگاه چوبو سنترایر که به نام فرودگاه مرکزی مشهور است، بر روی یکی از این جزیره ها در مجاورت شهر ناگویا واقع شده است. علیرغم کسب رتبه هفت در رده بندی جهانی، چوبو سنترایر عنوان برترین فرودگاه منطقه ای را بدست آورده است. مسافرین بر بالای عرشه ای با ارتفاع تقریبا 300 متر قادر خواهند بود کشتی های که در بندر ناگویا در حال حرکت هستند را تماشا نمایند. علاوه بر این یکی از جالب ترین امکانات این فرودگاه حمام سنتی کشور ژاپن است. با جابجایی حدود 10 میلیون مسافر در سال، این فرودگاه جز پرترددترین فرودگاه های جهان قرار نمی گیرد، ولی بدون تردید از جمله بهترین فرودگاه های دنیا محسوب می شود.

8ـ فرودگاه هیترو لندن ( London Heathrow Airport)

فرودگاه هیترو از زیباترین و اعجاب انگیز ترین فرودگاه های جهان می باشد و پرجمعیت ترین فرودگاه در انگلیس و قاره اروپا به شمار می آید. تقریبا 78 میلیون مسافر در سال از آن تردد می کنند. فرودگاه هیترو همواره در حال توسعه است و ترمینال های مختلف و نیز دیگر امکانات به آن اضافه می گردد.

b3

9ـ فرودگاه زوریخ (Zurich Airport)

فرودگاه زوریخ موفق شد در سال 2018 رتبه نهم رده بندی لیست بهترین فرودگاه های دنیا را بدست آورد. مسافرینی که باید در این فرودگاه منتظر بمانند، می توانند از جاذبه های خاص و جذاب آن همانند امکان اجاره دوچرخه در مراکز واقع شده در این فرودگاه و بازدید از موزه حمل و نقل بهره ببرند. فرودگاه زوریخ وسیع ترین فرودگاه کشور سوئیس هست که لحاظ بهداشت، حسن طراحی داخل و معماری در مکان عالی قرار گرفته است.

10ـ فرودگاه فرانکفورت (Frankfurt Airport)

برای انتخاب بهترین فرودگاه های دنیا ملاک ها و معیار های مختلفی چون نظافت، بهره گیری از بروزترین و مجهزترین امکانات و ارائه عالی خدمات را در نظر می گیرند.

فرودگاه فرانکفورت که در کشور آلمان قرار دارد، وسیع ترین فرودگاه این کشور و نیز از نظر بزرگی سومین در قاره روپا است. حدود 98 ایرلاین در این فرودگاه مشغول فعالیت هستند. این فرودگاه طراحی منحصر به فرد و زیبایی دارد که یکی از عوامل تاثیر گذار بر انتخاب آن به عنوان یکی از بهترین های دنیا می باشد.

منبع: اسپاتنا