بنابراین اگر شما نیز دبی و تور دبی  را به عنوان مقصد سفر بعدی خود انتخاب کرده اید بهتر است علاوه بر آسمان خراش ها و مراکز خرید و هتل های لوکس، سواحل و ...، به مکانهایی بروید که سیر تحول و پیشرفت بی نظیر این شهر مدرن را ببینید و چه جایی بهتر از موزه ها برای آشنا شدن با پیشینه و گذشته شهر ها است؟

دبی علاوه بر مکانهای مدرن و لوکس، موزه هایی دیدنی دارد که هر یک آثار و تاریخچه ای جالب توجه درباره موضوعی خاص را به نمایش می  گذارند. در ادامه تعدادی از مهمترین و زیباترین موزه های دبی را معرفی می کنیم:

موزه دبی یا قلعه فهیدی :

این موزه در واقع قلعه ای دفاعی بوده که در قرن 18 با هدف دفاع ساخته شده است و پس از آن به عنوان سکونتگاه حاکمان، پادگان و زندان و ... استفاده شده است. مصالح و روش ساخت بنا، حال و هوای سنتی و بومی این موزه را تکمیل می کند دیوارها از بلوک‌های مرجانی و آهک و سقف از گل و گچ و برگ درخت نخل ساخته شده است. برای ایستایی و استحکام طبقه بالای ساختمان قلعه نیز از تیرهای چوبی به نام هندل استفاده شده است.

موزه دبی در دو مرحله در سالهای 1971 و 1996 بازسازی شد و در حال حاضر به عنوان موزه اصلی دبی مجموعه ای ارزشمند از سلاح ها و آلات موسیقی و ... را نگهداری میکند که به خوبی فرهنگ و سبک زندگی گذشته مردم این شهر را به نمایش می گذارد. در بدو ورود به موزه دبی، نقشه هایی بسیار قدیمی از شهرهای دبی و امارات به نمایش گذاشته شده است که می توانید در آنها به خوبی سیر تحول و توسعه این مناطق را پس از رونق صنعت نفت آن ببینید. با ورود به حیاط نیز تعدادی قایق قدیمی که برای استخراج مروارید از آنها استفاده می شده و خانه ای از برگ درخت نخل می بینید.

 در مجموع موزه دبی شامل بخشهای مختلف مربوط به زندگی و کار صیادان، مدرسه ی اسلامی، سبک زندگی بادیه نشینی و باغ های خرما، مساجد و بازار و نگارخانه است که  آثاری مانند تسلیحات و آلات موسیقی بومی، تصاویر و اشیایی که همگی از دوران صید مروارید و بادیه نشینی مردم منطقه است و نیز اشیا بدست آمده از گورستانهای قدیمی در سایت باستان شناسی القصیص Al Qusais  با قدمت حدود 3000 سال را به نمایش می گذارد که گویای سبک زندگی مردم بومی دبی قبل از شروع دوران ترقی و مدرن شدن این شهر است.

موزه اتحاد   Etihad Museum:از موزه اتحاد می توان به عنوان موزه تاریخ و سیاست دبی نام برد. موزه اتحاد با نمایش توافقنامه ها و قوانین و ... که از گذشته تا کنون بین حکومت های دبی و سایر کشورها به امضا رسیده است، سیر تغییر سیاست های خارجی و داخلی دبی و تاثیر آن روی تغییر هویت این شهر و سبک زندگی مردم آن را به خوبی نشان می دهد.

موزه سکه :

این موزه پول های رایج دبی را به نمایش می گذارد که در این شهر برای قرن ها استفاده شده است. بازدیدکنندگان از محله های تاریخی الفهیدی می توانند به راحتی از نمایشگاه موزه بازدید کنند که  در آن سکه و اسکناس هایی ارائه شده است که تاریخچه دبی را نشان می دهد . در سراسر هشت اتاق این موزه 470 سکه نادر از دوره های مختلف تاریخی، از مصر باستان به امپراتوری بریتانیا به نمایش گذاشته شده است که جزئیات توسعه مالی در امارات را بیان می کند.

 موزه عتیقه Antique Museum :

موزه عتیقه دبی ویژه نمایش و فروش انواع صنایع دستی و نیز سوغاتی های دبی و سایر کشورها از جمله مصر، اندونزی و کشورهای آفریقایی است. علاوه بر صنایع دستی، موزه عتیقه انواع لامپ ها و وسایل تزئینی ، مجسمه و ... را ارائه می دهد و شما می توانید با بازدید از این موزه سوغاتی های ویژه و جذابی را تهیه کنید.

موزه خانه بانوان Women's Museum :

یکی دیگر از موزه های دبی، موزه خانه بانوان است که با نام های متحف المراه یا بیت البنات شناخته می شود و در سال 1950 به عنوان مکانی برای نشان دادن نقش پررنگ زنان عرب در جامعه افتتاح شد. موسس این موزه پروفسور رفیعه قباش است که یک بانوی اماراتی است و این موزه را در بخشهای پیشگفتار زندگی زنان عرب، مقدمه ای از زندگی زنان در امارات، بازار طلاهای زنان و گالری آثار زنان هنرمند تاسیس کرد تا مکانی برای آشنایی و یادآوری نقش و تاثیر زنان عرب باشد.

موزه تصاویر متحرک    Moving Image Museum :

یکی از اقداماتی که با سرمایه گذاری ویژه برای جذب توریست و پیش بردن دبی به سمت دنیای مدرن انجام شده است، ساخت موزه تصاویر متحرک توسط شیخ ماجد بن محمد بن راشد آل مکتوم، رییس سازمان فرهنگ و هنر  دبی است که در واقع نمایشگاهی دائمی است که به موضوع سینما و روند رشد آن می پردازد. این موزه که در سال 2014 تاسیس شد ابزار و دستگاه هایی ابتدایی در زمینه فیلمسازی را به نمایش می گذارد . بیشتر بخوانید:

دانستنی های سفر به دبی در تور دبی

موزه شتر   Camel Museum :

یکی از مهارتهای اعراب بادیه نشین، رام کردن و به کارگیری شتر است و همین موضوع سبب شده که موزه شتر دبی یا بیت الرکاب در سال 1940 ساخته شود. در موزه ی شتر دبی علاوه بر یادگیری آناتومی شتر، ابزار شتر سواری و اطلاعاتی درباره به کارگیری شتر در حمل و نقل و جابجایی و ... نیز ارئه می شود.

موزه تمدن   Crossroad of Civilizations :

موزه تمدن دبی برای نشان دادن تاریخ دبی و اهمیت این شهر در ارتباط تجاری بین شرق و غرب در سال 2014 ساخته شد . انواع نقشه هایی تاریخی، سکه ها و اشیا و نقوش سرامیکی، نسخه های خطی، سلاح و ... و نیز یک گلدان نقش برجسته از سر یک گاو نر با قدمت 7500 سال در موزه تمدن دبی نگهداری می شود که تاریخ و اهمیت نقش دبی در تجارت جهانی را به خوبی به نمایش می گذارد.

موزه هنر شارجه :موزه مدرن هنر شارجه  در تور دبی یکی از مهمترین موزه های دبی است که در شهر تاریخی شارجه واقع شده است و با وسعت 111 هزار متر مربع، هنر معاصر را به نمایش می گذارد. این نمایشگاه معروف ترین مجموعه خصوصی سلطان بن محمد القاسمی است.

به گزارش سفر باتو ، مجموعه شامل طیف گسترده ای از نقاشی های رنگ روغن و آبرنگ از هنرمندان خاورمیانه مانند علی درویش، عبدالقادر الراس و جی. سی. فریزر است. اتاق های دیگر ارائه دهنده تعداد بسیار زیادی از لیتوگرافی های چاپ محدود هستند که توسط سلطان به موزه اهدا شده اند.