به گزارش پارس ، به نقل ازایسنا، « مایکل بارکر» طی مصاحبه ای در فضای مجازی و ایمیلی با ایسنا به برخی از سوال های مطرح شده درباره ی فیلم « گذشته» ی اصغر فرهادی پاسخ گفت، در این مصاحبه مدیر این کمپانی نسبت به موفقیت جدیدترین اثر این کارگردان ایرانی، بسیار امیدوار است.

« گذشته» بیش از « جدایی» با واکنش های احساسی مخاطبان آمریکایی مواجه شده است

ایسنا در ابتدا از « رییس کمپانی سونی پیکچرز کلاسیک» پرسید که « شما به عنوان پخش کننده بین المللی فیلم « گذشته» ، اکران جهانی این فیلم را تاکنون چگونه ارزیابی می کنید؟ و واکنش مخاطبان بین المللی به این اثر چطور بوده است؟ که او پاسخ داد: « به عقیده ی منتقدان آمریکای شمالی، « گذشته» در جشنواره کن امسال محبوب ترین فیلم بود. نقدها آن قدر با اشتیاق نوشته شده اند که به ما این اطمینان را داد که این فیلم زمان اکران در ماه دسامبر با استقبال مخاطبان آمریکایی روبرو خواهد شد. استقبال از « گذشته» در جشنواره فیلم « تلوراید» که دو هفته پیش در آمریکا برگزار شد، حتی از نمایش « جدایی نادر از سیمین» در دو سال پیش در همین فستیوال هم بهتر بود. بسیاری از اعضای آکادمی اسکار از جمله « مایکل مور» کارگردان، « رالف فینز» بازیگر، « کتلین کندی» تهیه کننده فیلم های « استیون اسپیلبرگ» و « فرانک مارشال» تهیه کننده بنام سینما در جمع تماشاچیان بودند و واکنش مثبتی به فیلم داشتند. دو هفته پس از آن، این فیلم به عنوان یکی از فیلم های انتخاب شده برای شب افتتاحیه جشنواره بین المللی فیلم « تورنتو» به نمایش درآمد. طی این مراسم که در سینمای مجلل « الگین» برگزار شد، باز هم پس از نمایش فیلم تمام ۱۲۰۰ نفر حاضران به احترام آقای فرهادی ایستادند و وی را تشویق کردند. « گذشته» حتی بیشتر از « جدایی» با واکنش های احساسی مخاطبان آمریکایی مواجه شده است. وقتی اکران این فیلم در دسامبرآغاز شود، ما انتظار یک موفقیت بزرگ را داریم. « گذشته» در بسیاری از سینماهای سرتاسر آمریکا به روی پرده خواهد رفت. »

امیدواریم ایران، « گذشته» را به اسکار معرفی کند

مایکل بارکر در پاسخ به سوال دومی که حول موضوع معرفی « گذشته» به آکادمی اسکار برای شرکت در بخش بهترین فیلم خارجی بود، پاسخ داد: « ما واقعا امیدواریم ایران « گذشته» را به عنوان نماینده خود به بخش بهترین فیلم خارجی اسکار معرفی کند. ما بر این باوریم که اگر این فیلم در این بخش شرکت کند، به فهرست پنج نامزد نهایی راه پیدا می کند. این واقعیت که اصغر فرهادی به عنوان یک استاد فیلمسازی از ایران در دنیا شناخته شده و همچنین تجربه برخورد مخاطب آمریکایی با فیلم « گذشته» به ما دلگرمی می دهد که « گذشته» احتمالا یکی از پنج نامزد نهایی خواهد شد. در تاریخ برگزاری رقابت های آکادمی اسکار، بسیاری از فیلمسازان بخش بهترین اثر خارجی زبان چندین بار برای این جایزه نامزد شده اند. اصغر فرهادی به عنوان یک کارگردان تراز اول در جهان شناخته می شود و احترامی که در جامعه سینمایی آمریکا برایش قائل هستند، او را شایسته ی بارها نامزد شدن و حتی چندین بار بردن این جایزه در عمر حرفه ای اش می کند. »

او در پاسخ به سوال بعدی که درباره ی تمایل آن ها نسبت به معرفی « گذشته» از سوی ایران به آکادمی اسکار پرسیده شده، مطرح کرد: « ما و آکادمی اسکار، از همان آغاز ایران را بهترین کشور ممکن برای معرفی « گذشته» می دانیم. « گذشته» یکی از موارد نادری است که ویژگی های نامزدی از سوی هر دوکشور ایران و فرانسه را دارد. اما از نگاه آکادمی، چون اصغر فرهادی « کنترلی خلاقانه» روی تمام جنبه های فیلمش داشته و در مقام نخست، یک فیلمساز ایرانی است؛ ایران کشور مناسب برای ارائه این فیلم است. سال گذشته ما مفتخر بودیم « عشق» میشل هانکه که شرایطی مشابه داشت را عرضه کنیم. آقای هانکه کارگردان بزرگ اتریشی است اما فیلمش را با بازیگران و عوامل فرانسوی در فرانسه ساخت. فرانسه این فیلم را ارائه نکرد. اتریش بود که سال گذشته « عشق» را برای جوایز نامزد کرد و جایزه ی بهترین فیلم خارجی را بدست آورد. « عشق» دومین فیلم نامزدشده ی آقای هانکه طی سه سال در این بخش بود. (« روبان سفید» دیگر اثرنامزدشده از هانکه بود) . ما فکر می کنیم تاریخ می تواند این بار با « گذشته» ی آقای فرهادی تکرار شود. »

« رییس کمپانی سونی پیکچرز کلاسیک» دوباره تاکید کرد: « ایران بهترین کشور ممکن برای معرفی « گذشته» است. بنا بر دلایلی که پیش از این ذکر شد، تاریخ آکادمی اسکار هم موید چنین ادعایی است. اما باید به یک عامل فرهنگی بسیار مهم توجه کرد؛ جوهر و احساس « گذشته» و مفهوم و نگاه فیلمساز در این اثر درام تنها می تواند از روح، نگاه شرقی وایرانی نشات گرفته باشد. این اثر در رده ی دیگر فیلم های آقای فرهادی ساخته شده و روح بهترین های سینمای انسانی ایران را در خود دارد. « گذشته» به طور ویژه درباره یک خانواده است، موضوعی که همواره در آثار آقای فرهادی محوری بوده است. »

مایکل بارکر در پاسخ به سوال پایانی ایسنا درباره ی پیش بینی اش از راهیابی فیلم اصغر فرهادی به فهرست پنج نامزد نهایی بخش بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار هم گفت: « به دلیل اشتیاق فراوان تماشاچیان به آخرین اثر این فیلمساز و واکنش های مثبت منتقدان و این که ما فیلم را براساس یک برنامه ریزی دقیق، درست در زمان رأی گیری از اعضای اکادمی در آمریکا اکران می کنیم وهمچنین محبوبیت حاصل از آن در ماه دسامبر، اطمینان داریم این فیلم شانس فوق العاده ای را برای راهیابی به این مرحله در دست دارد. دلیل اصلی حس اطمینان ما این است که به باور ما و بسیاری، « گذشته» یکی از بهترین فیلم های امسال در مقایسه با آثار دیگر کشورها از جمله آمریکاست. »