• لینک کوتاه
 • کد خبر: 69187

  مسوولان به دنبال چاره هستند و می‌خواهند با راه‌اندازی آموزشگاه‌های رانندگی ویژه موتورسواران، برای دریافت گواهینامه موتورسیکلت سختگیری‌های بیشتر را اعمال کنند.

  به گزارش پارس به نقل از راه دانشجو، فصل تابستان است و بازار ویراژ و رفت و آمد موتورسیکلت ها در پایتخت بیشتر به چشم می خورد، البته آمار پلیس راهور از تصادفات فوتی راکبان موتورسیکلت ها این موضوع را تصدیق می کند. این روزها بسیاری از افراد به خاطر فرار از شلوغی و ترافیک و گرما برای رفت و آمدهای خود از موتورسیکلت استفاده می کنند، حتی برخی از افراد پیاده ترجیح می دهند به جای اینکه با تاکسی به مقصد مورد نظرشان بروند، ترک یک موتورسوار بنشینند تا زودتر برسند و حداقل مجبور نشوند تا ترافیک و گرما را بیشتر تحمل کنند.

  بر اساس آمار ۳۶ درصد از آمارهای مرگ و میر ناشی از تصادفات در سال گذشته مربوط به موتورسواران جوانی بوده که میانگین سنی آن ها کمتر از ۲۵ سال است، جوانانی که نیروهای مولد جامعه محسوب می شدند. همه ما در طول روز شاهد رفتارهای خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی موتورسواران در فضای شهر هستیم، بطوری که بسیاری از موتورسواران فارغ از قوانین و مقررات و محدودیت های قانونی به هر معبری که اراده می کنند، وارد شده و از هر چراغ قرمزی که بخواهند، رد می شوند و در واقع هیچ خط قرمزی برای خود قائل نیستند، حتی تابلوهایی همچون ورود ممنوع، دور زدن ممنوع و توقف ممنوع برای این دسته از رانندگان وسیله نقلیه، معنا و مفهوم چندانی ندارد.

  برخی از کارشناسان علت افزایش راکبان موتورسوار در سطح شهر را دلیل پایین بودن قیمت و امکان خرید آسان این وسیله نقلیه می دانند، چرا که همواره تسهیلات ویژه ای برای خریداران و مشتاقان موتورسیلکت تعریف شده که آنها به راحتی می توانند این وسیله را تهیه کنند.

  از طرفی رها شدن از ترافیک به ویژه در مناطق مرکزی شهر و امکان ورود به محدوده طرح ترافیک و محدوده طرح زوج و فرد، از جمله دلایل استقبال از این وسیله در پایتخت شده است. البته به دلیل عدم رعایت قانون از سوی راکبان موتورسیکلت، افزایش تصادفات موتورسواران و رشد سهم این وسیله در مجموع تصادفات شده است.

  عدم رعایت حق تقدم و تغییر ناگهانی مسیر، خرابی روشنایی چراغ ها و دیده نشدن هنگام تاریکی، حمل بار و سرنشین اضافه و تبدیل موتورسیکلت به وسیله ای برای باربری و مسافربری، ورود به خطوط ویژه و تندروی اتوبوسرانی، انجام حرکات نمایشی در بزرگراه ها و خیابان ها، بی توجهی به معاینه فنی و تولید آلودگی هوا و صدا و نیز عدم استفاده از کلاه ایمنی از جمله تخلفات موتورسواران در سطح شهر است که موجب افزایش تعداد و شدت تصادفات رانندگی می شود.

  رئیس پلیس راهور تهران از فوت سالانه حدود ۵۰۰۰ موتورسوار در کشور خبر می دهد و معتقد است که « بیشتر از ۳۵ درصد تصادفاتی که به مرگ ختم شده و مسبب ۵۵ درصد از حوادث رانندگی منجر به جرح در تهران، موتورسواران هستند» . بدین ترتیب موتورسیکلت ها متهم ردیف اول تصادفات فوتی پایتخت به شمار می آیند.

  بر اساس آمار حدود چهار میلیون دستگاه موتورسیکلت در تهران پلاک شده است که از این تعداد اگر یک میلیون در شهرستان های اطراف تهران باشد، تنها سه میلیون موتورسیکلت روزانه در سطح شهر تردد می کنند. همچنین آمار استفاده از موتورسیکلت در مناطق ۱۱ و ۱۲ و جنوب تهران بیشتر است، چون با توجه به بالا رفتن بهای خودرو و پایین بودن قیمت موتورسیکلت افراد بیشتر تمایل دارند از این وسیله استفاده کنند.

  پلیس راهور در راستای فرهنگ سازی برای شهروندان و برای مدیریت شهری قرار است همزمان با روزهای پایانی نخستین فصل تابستان کلاس های اجباری آموزشی ویژه موتورسواران برگزار کند، قرار است در این کلاس ها ضمن آموزش های رانندگی صحیح و ایمن به موتورسواران فیلم هایی از تصادفات مرگبار موتور سواران به نمایش درآید تا راکبان موتورسوار با مشاهده این تصاویر به قوانین راهنمایی و رانندگی بیشتر توجه کنند.

  واقعیت این است که اگر موتورسواران الزامات و قوانین راهنمایی و رانندگی را به صورت منطقی و اصولی رعایت کنند حوادث رانندگی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین پلیس راهور بنا دارد که برخورد جدی با تمامی متخلفان موتورسوار در سطح شهر داشته باشد، یعنی علاوه بر اعمال قانون و توقیف موتورسیکلت قرار است همه موتورسواران متخلف بدون استثنا در کلاس های بازآموزی شرکت کنند.

  پلیس راهور بنا دارد برای برخوردهای جدی و پیشگیرانه از حوادث ناشی از تصادفات موتورسواران به زودی آموزشگاه های موتورسیکلت را در فضای شهر راه اندازی کند تا افرادی که برای گرفتن گواهینامه موتورسیلکت اقدام می کنند بعد از حضور در این کلاس ها و گذراندن دوره های آموزشی بتوانند گواهینامه بگیرند، همانند آموزشگاه های رانندگی که برای گواهینامه خودرو فعالیت می کنند. بدین ترتیب این شیوه آموزش ها می تواند در آینده آمار تصادفات منجر به فوت موتورسواران را کاهش دهد.

  البته از موارد دیگری که می تواند آمار مرگ و میر تصادفات منجر به فوت موتورسواران را کاهش دهد، فرهنگ سازی استفاده از کلاه ایمنی است. پیش از این هنگام خرید موتورسیکلت به موتورسوار کلاه ایمنی می دادند اما اکنون این موضوع به فراموشی سپرده شده است. استفاده از کلاه ایمنی برای موتورسواران به طور جدی آمار تصادفات این وسیله نقلیه و راکبان آن را کاهش می دهد.

  البته شاید قیمت بالای کلاه ایمنی هم یکی از دلایلی عدم استفاده برخی از موتوسواران از آن باشد، چون در حال حاضر بهای یک کلاه ایمنی استاندارد ۶۰ هزار تومان است. این در حالی است که در ۶۰ درصد از تصادفات مربوط به موتورسیکلت راکبان این وسیله نقلیه به دلیل عدم استفاده از کلاه ایمنی و وارد شدن ضربه به سرشان فوت می کنند. لازم به ذکر است که طرح یک کلاه ایمنی که موتورسوار بتواند در تمام فصول سال بدون اذیت در گرما و سرما از آن استفاده کند هم مهم است.

  بهرحال گویی مسوولان به دنبال چاره هستند و از انتشار اخبار و آمار مربوط به مرگ ناشی از تصادفات موتورسواران بیشتر از گذشته متاثر شده اند و می خواهند با راه اندازی آموزشگاه های رانندگی ویژه موتورسواران، برای دریافت گواهینامه موتورسیکلت سختگیری های بیشتر را اعمال کنند و از طرفی برای موتورسواران متخلف کلاس های اجباری آموزشی برگزار کنند. این آموزشگاه ها با هدف کاهش تصادفات و حوادث رانندگی موتورسواران قرار است در کل کشور راه اندازی شود.

  امیدواریم مسوولان امر به طور جدی برای سامان دادن به این طرح اقدام کنند تا همچنان شاهد فوت بخش عمده ای از نیروهای فعال و جوان جامعه بر اثر تصادفات فوتی موتورسواران نباشیم و البته به این موضوع هم توجه داشته باشند که این طرح نه تنها در فصل تابستان بلکه در تمام فصول سال برقرار باشد.

  پایتخت ترافیک دانشجو دوره های آموزشی رئیس پلیس راهور روشنایی قوانین راهنمایی و رانندگی قوانین و مقررات مرگ موتورسیکلت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها