به گزارش پارس نیوز ، علیرضا جاویدی کارشناس هواشناسی درگفت و گو با همشهری آنلاین اضافه کرد: بررسی الگوها و نقشه های هواشناسی از تداوم بارش های بهاری تا نیمه خرداد حکایت دارد. برخلاف گذشته که تمرکز بارش ها طی یک دوره ۱۵ تا ۲۰ روزه روی نیمه جنوبی کشور بود، در حال حاضر بارش ها به یک سوم شمالی کشور تمایل پیدا کرده اند و به نظر می رسد بارش ها کم و بیش تا نیمه خرداد تداوم داشته باشد و تمرکز بارندگی‌ها دو سوم شمالی کشور را در بر می گیرد.

سرمازدگی در کمین باغات

این کارشناس مستقل هواشناسی نسبت به احتمال نفوذ موج سرما به کشور هشدار داد و گفت: درپی بارش ها اواخر اردیبهشت و یا اوائل خرداد احتمالا موج سرما به شمال، شمال شرق و شمال غرب کشور نفوذ کند که این موج سرما در این برهه در سال می تواند به باغات کشاورزی خسارت بزند. البته این موضوع در حد احتمال است. ما هم امیدواریم این اتفاق نیفتد چرا که خسارت سر به محصولات باغی و کشاورزی زیاد است.

جاویدی ادامه داد: البته احتمال تغییر در الگوهای بارشی به ویژه در فصل بهار زیاد است و حتی ممکن است این خطا در هسته بارش ها هم رخ دهد. بنابراین بهتر است در روزهای آینده در این باره اظهار نظر کنیم.

شهروندان این نکات را رعایت کنند

این کارشناس هواشناسی گفت: اما در چنین شرایط جوی به دلیل نقطه ای بودن بارش ها احتمال آبگرفتگی معابر و وقوع سیلاب زیاد است. همچنین اختلال در سفرها لغزندگی جاده صاعقه، باد شدید تگرگ و احتمال سقوط سنگ در مناطق کوهستانی پیش بینی می شود. بنابراین شهروندان از سفرهای غیر ضروری، اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز و از فعالیت‌های کوه‌نوردی خودداری کنند.

سازمان هواشناسی به مخاطرات جوی در این روزها اشاره و اعلام کرد: وقوع توفان گردوخاک و شن در مناطق مستعد، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله، سقف‌های کاذب، سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، دکل‌های برق و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان دو راز انتظار نیست.