کشک و بادمجان یکی از غذاهای اصیل ایرانی می باشد. کشک و بادمجان طرفداران زیادی دارد. کشک و بادمجان با رسپی های مختلفی تهیه می شود.

مواد لازم برای ۴ نفر
بادمجان ۴ عدد درشت
پیاز ۲ عدد متوسط
کشک ۴ قاشق غذاخوری
مغز گردو ۲ قاشق غذاخوری
سیر ۴ حبه
نعناع خشک ۲ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

طرز تهیه کشک و بادمجان

کشک و بادمجان

مرحله اول

برای تهیه کشک بادمجان مجلسی ابتدا بادمجان ها را پوست می گیریم، سپس به صورت ورقه ای برش می زنیم و داخل یک سینی قرار می دهیم. در ادامه مقداری نمک روی بادمجان های می پاشیم و اجازه می دهیم ۲۰ دقیقه استراحت کنند. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله 28 فایده و خواص بادمجان برای سلامت بدن انسان را مشاهده نمایید.

نکته: معمولا بادمجان هایی که حاوی تخمه های زیاد نیستند، طعم شیرینی دارند و نیاز به مرحله تلخی گیری ندارند.

مرحله دوم

این کار باعث می شود علاوه بر اینکه تلخی بادمجان ها گرفته شود، هنگام سرخ کردن هم روغن کمتری جذب کنند. در ادامه بادمجان ها را آبکشی می کنیم و با دست کمی فشار می دهیم تا آب اضافی موجود در بادمجان ها خارج شود.

کشک و بادمجان

مرحله سوم تهیه کشک و بادمجان

در این مرحله یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و مقداری روغن اضافه می کنیم، پس از اینکه روغن داغ شد، بادمجان ها را به تابه اضافه می کنیم و دو سمت بادمجان ها را به خوبی سرخ می کنیم، سپس از تابه خارج می کنیم و کنار می گذاریم.

مرحله چهارم

حالا پیازها را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم و به همراه کمی روغن به تابه اضافه می کنیم و به خوبی تفت می دهیم تا پیازها طلایی شوند. در ادامه سیرها را به صورت ریز خرد می کنیم و در حد یک دقیقه به همراه پیاز داغ تفت می دهیم.

مرحله پنجم

بادمجان ها را با گوشتکوب یا غذاساز به طور کامل له می کنیم و به تابه اضافه می کنیم، سپس مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه اضافه می کنیم و بادمجان له شده را به خوبی تفت می دهیم تا آب اضافی موجود در تابه تبخیر شود.

نکته: روش له کردن بادمجان‌ها سلیقه ای است و اگر دوست دارید بادمجان ها را زیر دندان حس کنید، می توانید آنها را به صورت ساطوری خرد کنید.

کشک و بادمجان

مرحله ششم تهیه کشک و بادمجان

در این مرحله مغز گردوی خرد شده را به همراه کشک به تابه اضافه می کنیم و به خوبی مخلوط می کنیم تا با هم یکدست شوند. در صورتی که کشکی که استفاده می کنیم کمی سفت بود می توانیم نصف فنجان آب جوش نیز استفاده کنیم.

مرحله هفتم

در این مرحله درب تابه را می گذاریم تا آب اضافی موجود در تابه تبخیر شود و کشک و بادمجان به روغن بیفتد. در همین حین نعناع خشک را به همراه کمی روغن به مدت یک دقیقه تفت می دهیم تا سرخ شود، سپس به غذا اضافه می کنیم.

نکته: نعنا خشک را فقط باید چند ثانیه تفت دهیم تا رنگش کمی تغییر کند، چون خیلی سریع می سوزد و تلخ می شود.

مرحله هشتم

پس از اینکه کشک و بادمجان به روغن افتاد و دیگر هیچ آبی درون تابه موجود نبود، غذا را در ظرف مورد نظرمان می کشیم و به سلیقه خود با موادی مثل نعناع داغ، پیاز داغ و سیر داغ و کشک تزیین کرده و با نان داغ سرو می کنیم.

کشک و بادمجان

نکات کلیدی در تهیه کشک و بادمجان

  1. می توانید برای اینکه کشک بادمجان رژیمی داشته باشید بادمحان ها را روی گاز کباب کنید سپس له کنید.
  2. افزودن عصاره گوشت باعث لعب بیشتر و طعم ومزه خوب به کشک بادمجان می شود.
  3. میزان افزودن سیر به ذائقه شما بستگی دارد.
  4. استفاده از گردو برای گرفتن طبع سرد کشک است.
  5. اگر دوست دارید این غذا مجلسی تر داشته باشید کمی گوشت چرخ کرده را به همراه پیاز و رب تفت دهید و روی کشک بادمجان بریزید.
  6. می توانید از زعفران دم کرده برای تزئین این غذا استفاده کنید.
  7. کشک بادمجان رشتی به همین روش است با این تفاوت که در آن گوجه تفت داده شده نیز اضافه می شود.
  8. نمک را بعد از افزودن کشک اضافه کنید تا کشک بادمجان به دلیل نمک کشک شور نشود.