حلوا نوتلا یکی از انواع حلواهای خوشمزه و پرطرفدار است که با مواد ساده ای تهیه می شود. حلوا نوتلا طرفداران زیادی دارد. برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه حلوا نوتلا در ادامه با سایت پارس نیوز همراه باشید.

مواد لازم حلوا نوتلا
آرد سبوس دار ۱ پیمانه
پودر قند ۱ قاشق غذاخوری
روغن مایع ۲ قاشق غذاخوری
کره ۲ قاشق غذاخوری
نوتلا ۱ قاشق غذاخوری
شکلات تخته ای تلخ ۱ قاشق غذاخوری
پودر دارچین به مقدار کافی

طرز تهیه حلوا نوتلا

حلوا نوتلا

مرحله اول

برای تهیه حلوا نوتلا خوشمزه در ابتدای کار ‌آرد سبوس دار را درون یک تابه مناسب ریخته و روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس به خوبی تفت می دهیم تا بوی خامی آرد گرفته شده و کمی تغییر رنگ پیدا کند.

مرحله دوم

در ادامه آرد را ۳ مرتبه الک کرده و مجددا به تابه باز می گردانیم. حالا روغن مایع را به همراه کره به تابه اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم تا کمی آرد سرخ شود، سپس تابه را از روی حرارت کنار می گذاریم.

مرحله سوم

حالا پودر قند را به همراه پودر دارچین درون تابه الک کرده و به خوبی مخلوط می کنیم تا خمیر سفتی حاصل شود. در ادامه نوتلا را به همراه شکلات تخته ای روی حرارت بخار کتری بنماری می کنیم تا کاملا ذوب شوند.

حلوا نوتلا

مرحله چهارم

در ادامه شکلات ذوب شده را به تابه اضافه کرده و به خوبی مخلوط می کنیم تا حلوا یکدست و یکنواخت شود. حالا حلوا نوتلا را درون قالب های سیلیکونی ریخته و با دست فشار می دهیم تا حلوا شکل قالب را بگیرد.

مرحله پنجم

در این مرحله قالب را چندین مرتبه محکم روی سطح کار می کوبیم تا هوا و حباب های اضافی بین حلوا از بین برود. در این مرحله قالب را به مدت ۱ ساعت درون فریزر قرار می دهیم تا حلوا نوتلا کاملا سفت شود.

مرحله ششم

پس از گذشت این زمان قالب را از فریزر خارج می کنیم، سپس حلوا را به آرامی از قالب جدا کرده و درون ظرف مورد نظرمان می چینیم. در نهایت حلوا نوتلا را با مقداری خلال پسته تزیین کرده و به همراه چای سرو می کنیم. نوش جان.

حلوا نوتلا

تاریخچه حلوا

همان‌طور که می‌دانید حلوا از آرد گندم تهیه می‌شود. گندم نیز از دیرباز با آیینهای سوگواری و غلبه روح بر پَلشتی مرگ در ارتباط بوده‌است. در آیینهای سوگواری بین‌النهرینی و زرتشتی، نان جز چیزهایی است که به مردگان تقدیم می‌شد. نانی که از گندم پخته می‌شود.

وجود روغن در پخت حلوا، ضمن آن‌که دو جهان گیاهی و حیوانی را به هم پیوند داده، نشان‌دهندهی وحدت و اتحاد کیهانی نیز هست. نوعی حلوا نیز در شهر بهبهان پخته می‌شود که با آرد برنج پخته می‌شود. در این نوع حلوا برنج خرد یا آرد شده را به همراه روغن، شکر، هل، گلاب پخت می‌کنند و پس از دم کشیدن برنج به قسمت‌های مخروطی شکل تقسیم و با دارچین تزیین می‌کنند و در ایام محرم بین عزاداران تقسیم می‌کنند.