چگونه پر انرژی باشیم؟ آخرین تحقیقات‌ محققان درباره‌ی خواب، متابولیسم و استرس، طرحی ساده و مطمئن در اختیار شما قرار می‌دهد تا با کمبود انرژی و خستگی ناشی از آن مقابله کنید. اگر مدام احساس خستگی می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از سایت پارس نیوز را از دست ندهید تا ببینید که باید چگونه پر انرژی باشیم.

چگونه پر انرژی باشیم

اهمیت پر انرژی بودن

همۀ ما به احساسات مثبت اطراف خود احتیاج داریم، پس اگر آن را داریم باید این احساسات را با دوستان، خانواده و همۀ دنیا به اشتراک بگذاریم. اگر کوچک‌ترین فرصتی برای ایجاد موج مثبت در زندگی کسی پیدا کردید، به دنبال آن باشید. بهداشت روان، نقش منفعلانه‌ای در نگه داشتن تقویت کننده‌های انرژی دارد. ما ممکن است متوجه این موضوع نشویم اما همیشه مسئول هرگونه تغییر در بدن خود هستیم.

پر انرژی بودن به شما این احساس را می‌دهد که طولانی‌ترین عمر را داشته باشید. ما به شما خواهیم گفت افرادی هستند که در ۲۰ سالگی به این فکر می‌کنند که چه زمانی زودتر موهایشان سفید می‌شود، آنها دوران جوانی خود را فراموش می‌کنند.

برعکس، افرادی در ۵۰ سالگی هستند که به بازنشستگی خود هیچ فکری نمی‌کنند و کلاس‌های زومبا را انتخاب می‌کنند. می‌بینید که چرا آن‌ها می‌گویند، سن فقط یک عدد است. این انرژی است که شما را زنده نگه می‌دارد. باید در حفظ این کشتی زندگی، کوشا بود. با عدم توجه، کشتی شما ممکن است برای همیشه غرق شود.

اگر همیشه دربارۀ اتفاقات اطراف خود استرس دارید و به اضطراب و غم و اندوه خود ادامه می‌دهید، پس شما همیشه کم انرژی خواهید بود. برعکس، اگر برای انجام کاری سرگرم کننده پر انرژی هستید، روشنایی در انتظار شما است.

تصور کنید که در زندگی روزمره تان انرژی کمی دارید و هیچ امید و انگیزه‌ای برای پیش آن ندارید، این نشان می‌دهد که شما فردی بی‌روح و کسل کننده‌ای هستید. وقتی انرژی شما تمام می‌شود از اطرافیان خود بخواهید تا روحیه شما را بالا ببرند. آن‌ها سعی می‌کنند شما را تحریک کنند تا امید خود را از دست ندهید و هر بار بهتر از قبل عمل کنید.

همانطور که بحث شد دو مرکز انرژی وجود دارند، یکی انرژی جسمی و دیگری انرژی ذهنی! انرژی جسمی با یک سبک زندگی سالم تأمین می‌شود و منبع انرژی ذهنی ذهن عاطفی است. برای داشتن انرژی در تمام طول روز باید در هر دو سطح انرژی، جسمی و ذهنی کار کنیم. برخی از افراد از نظر جسمی متناسب هستند، اما روندهای فکری منفی دارند و برخی دیگر نیز از نظر ذهنی مناسب می‌باشند اما فاقد انرژی جسمی هستند.

باید دریابیم که پر انرژی ماندن از درون ناشی می‌شوند. ما به تنهایی مسئول ایجاد انگیزه در خود هستیم. گاهی اوقات ما باید قهرمان خود باشیم. اغلب ما باید خود را برای چالش‌ها آماده کنیم. بیایید از ذهن خود استفاده کنیم تا امیدهایمان را افزایش دهیم، روحیه خود را بالا ببریم و رویاهای بزرگ‌تری را برای خود ببینیم.

چگونه پر انرژی باشیم؟

سر ساعت معین بیدار شوید

برای اینکه ببنیم چگونه پر انرژی باشیم، اول باید صبح زود از خواب بیدار شویم. هر روز در یک ساعت معین از خواب بیدار شوید و در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. این کار باعث می‌شود زمان شما که با ساعت بیولوژیکی بدن‌تان در غده‌ی هیپوتالاموس تنظیم می‌شود، با ۲۴ ساعت شبانه روز تطابق پیدا کند. بدون نور، چرخه‌ی خواب و بیداری بدن شما هر روز به طور متوسط ۱۲ دقیقه به تأخیر می‌افتد. محققان علت آن را نمی‌دانند؛ ولی فکر می‌کنند ممکن است به تغییرات فصلی خورشید ربط داشته باشد.

ماریانا فیگیرو، پزشک و مدیر برنامه‌ریزی مرکز تحقیقات مؤسسه پلی‌تکنیک رینسلر می‌گوید:

«این یعنی بدن شما می‌خواهد بیشتر در رختخواب بمانید و اگر هر روز در یک ساعت معین از خواب بیدار شوید، خسته خواهید شد.»

برای اینکه ریتم بدن‌تان با ۲۴ ساعت شبانه روز هماهنگ شود، سعی کنید در ابتدای روز، ۳۰ دقیقه در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. این کار را حتی در روزهای تعطیل هم که می‌خواهید بیشتر بخوابید، انجام دهید. می‌توانید نیم ساعت قدم بزنید. حتی می‌توانید صبحانه‌تان را کنار یک پنجره آفتاب‌گیر میل کنید. اگر مجبورید قبل از روشن شدن هوا بیدار شوید، چراغ‌های داخل خانه را روشن کنید. همین مقدار نور هم می‌تواند مؤثر باشد.

چگونه پر انرژی باشیم

مواد مغذی بخورید

به جای مصرف زیاد کربوهیدرات‌ها، کمی هم پروتئین مصرف کنید. پروتئین‌ها به دلیل دیر هضم شدن، میزان انرژی را افزایش می‌دهند. کربوهیدرات‌ها سریع‌تر می‌سوزند و انرژی زیادی تولید می‌کنند؛ ولی مصرف زیاد آنها منجر به تخلیه‌ی انرژی می‌شود.

تحقیقات اخیر که توسط دوناد. کی. لیمن، پزشک و پرفسور تغذیه‌ی دانشگاه ایلینوی انجام شد، نشان داد زنانی که در رژیم‌شان میزان کربوهیدرات را کاهش و پروتئین را افزایش دادند، نسبت به سایرین پُرانرژی‌تر هستند. میزان مصرف روزانه‌ی کربوهیدرات سالم را به کمتر از ۱۵۰ گرم در روز کاهش دهید.

به عنوان مثال بهترین نمونه تقسیم‌بندی غذایی می‌تواند این گونه باشد:

۵ وعده سبزیجات،۲ واحد میوه، ۳ یا ۴ واحد مواد غذایی دارای نشاسته (ترجیحا سبوس‌دار) مثل نان، برنج، ماکارونی و غلات.

صبحانه: یک تکه نان، یک عدد تخم مرغ، گوشت ران و پنیر هر کدام یک تکه و یک لیوان شیر.

ناهار: ساندویچ تشکیل شده از ۱ تکه نان، ۲ یا ۳ تکه خیلی کوچک گوشت، ۱ تکه کوچک پنیر، ۲ واحد سبزی و یک عدد سیب.

شام: ۶ تکه گوشت بدون چربی، ۳ واحد سبزیجات، ۱ واحد میوه و ۱ یا ۲ واحد کربوهیدرات نشاسته‌دار.

قهوه بنوشید

به جای اول صبح، زمانی قهوه بنوشید که بدن‌تان واقعا به آن احتیاج دارد، یعنی اواخر عصر و هنگام غروب آفتاب. کافئین با مهار کردن اثرات آدنوزین شما را سر حال نگه می‌دارد. آدنوزین ماده‌ای شیمیایی در مغز است که تجمع آن در طول روز، باعث احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌شود.

جیمز. کی. یات، پزشک و مدیر مرکز تحقیقات اختلالات خواب در مرکز پزشکی دانشگاه راش می‌گوید:

«خوردن یک یا نصف فنجان قهوه یا کافئین معادل آن هنگام غروب، وقتی فشار خواب زیاد است، شما را سرحال و پُر انرژی نگاه می‌دارد.»

اگر به اثرات کافئین خیلی حساس هستید، خوردن آن را به اوایل عصر موکول کنید تا هنگام شب دچار بی‌خوابی نشوید.

وعده‌های غذایی‌تان را زمان‌بندی کنید

برای اینکه ببینیم چگونه پر انرژی باشیم، باید برنامه‌ریزی غذایی داشته باشیم. برای این‌کار برنامه‌ریزی کنید هر روز غذای‌تان را در یک زمان مشخص بخورید.

صبحانه را از شب قبل آماده کنید تا از اینکه روز خود را با انرژی آغاز کرده‌اید مطمئن شوید؛ حتی اگر دیرتان می‌شود از آن صرف نظر نکنید.

اگر وسط روز نمی‌توانید از محل کارتان بیرون بروید، ناهار را به محل کار خود ببرید. سعی کنید در روزهای تعطیل، غذاهایی را آماده و فریز کنید که سریع گرم می‌شوند، تا هر شب همراهِ خانواده در یک ساعت معین شام بخورید.

چگونه پر انرژی باشیم

از شر استرس خلاص شوید

تمرکز ذهن انرژی‌های منفی را از بدن بیرون می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد. اگر برای ۲۰ دقیقه یوگا وقت ندارید، زمان آن را کوتاه و دفعات انجام را افزایش دهید. چند نوبت تمرکز ذهن ۲-۳ دقیقه‌ای به راحتی در برنامه‌ی روزانه شما می‌گنجد.جایی را پیدا کنید که کسی مزاحم‌تان نشود. آرام بنشینید و چشم‌ها را ببندید. در حالی‌که آهسته نفس می‌کشید به صدای دم و بازدم‌تان گوش کنید.

در هنگام هجوم افکار، آنها را مانند ابرهایی مجسم کنید که در آسمان در حال عبور هستند. سپس کسی یا چیزی را تصور کنید که شما را شاد و خوشحال می‌کند. این تصویر می‌تواند جایی باشد که تعطیلات را در آنجا خوش گذراندید، کسی که دوستش دارید، یا کاری که به آن علاقه‌مند هستید. (مثل لم دادن در حمام با رایحه‌ای خوش)

بلند آواز بخوانیم

اگر در محل کارمان در اتاقی با سایر همکارانمان هستیم و لازم است خودمان را کمی تخلیه کنیم، پس بهتر است سریع به گوشه ای دنج و خلوت برویم و بلند آواز بخوانیم. اگر هم با همکاران مان صمیمی هستیم، همه با هم آواز بخوانیم. پس باید آهنگی را انتخاب کنیم که همه بلد باشند و میبینیم که پر انرژی ترین جملات خواندن  همان آواز دسته جمعیست.

تکان دادن سرمان با ریتم آهنگ و تکرار کردن آهنگ با صدای بلند، انرژی مورد نیاز را به ما می دهد. هر آهنگ حدودا سه تا چهار دقیقه است. این روش شیوه سریعی برای تولید آدرنالین در بدن میباشد که کمی هم طول میکشد. همچنین شب های تحویل پروژه، آواز بخوانیم تا خستگی مان درشود.

به یک پیک نیک بروید

بیرون رفتن برای یک پیک نیک می‌تواند انرژی زا باشد. این مکان باید در پارک آبی یا هر چیزی که شامل طبیعت است برگزار شود و مهمتر از همه، فراموش نکنید که هرگونه وسیله الکترونیکی مانند گوشی را از خود دور کنید. یک بار آن را انجام دهید و تفاوت را احساس خواهید کرد. طبیعت قدرت بهبودی و اعتماد را ایجاد می‌کند که شما احساس می‌کنید پر انرژی هستید.

انجام مدام یک کار، بارها و بارها، احساس تنبلی در ما ایجاد می‌کند. حداقل باید ۲ هفته یک بار استراحت کنیم. وقتی بیرون می‌رویم و هوای تازه می‌گیریم و با طبیعت (درخت، گیاهان، دریاچه و سایر) همراه هستیم، انرژی زیادی دریافت می‌کنیم. این می‌تواند ما را به یک فرد پرانرژی تبدیل کند.

برای خود سرگرمی‌ ایجاد کنید

اغلب گفته می‌شود که سرگرمی کلید آرامش است. صرف نظر از اینکه سرگرمی شما چیست؟ رقص، پخش موسیقی، خواندن، نوشتن، نقاشی و سایر موارد به شما کمک می‌کند تا از نظر جسمی و روحی پر انرژی باشید. سرگرمی همچنین بی‌حوصلگی را از شما دور نگه می‌دارد و ذهن شما را با چیزی خلاق و مثبت مشغول می‌کند و شما را از تفکر بیش از حد و مشغول شدن در افکار منفی باز می‌دارد.

چگونه پر انرژی باشیم

خود را از گرفتگی بینی خلاص کنیم

با داشتن آلرژی مسیر سینوس های ما مسدود میشود، حتما احساس خستگی بیشتری خواهیم کرد و بداخلاق می شویم. با مصرف داروهای ضد آلرژی، سینوس ها و همچنین ذهن مان را پاکیزه و تازه کنیم.

بر اساس ساعت بدن مان کار کنیم

بدن ما در طول روز افت و اوج و جریان های متفاوتی از انرژی دارد. صبح پس از ۸ ساعت خواب کامل روزمان را با حس تنبلی آغاز می کنیم. انرژی بدن مان در اواسط روز به اوج خود خواهد رسید و طبیعی است که بخواهیم بعدازظهر کمی خواب نیم روزی داشته باشیم. اوایل شب دوباره انرژی زیادی در بدن مان حس میشود و پس از آن قبل از رفتن به رختخواب این انرژی به پایین ترین سطح خود می رسد.

هنگامی که ریتم طبیعی انرژی که بدن مان در طول روز دارد را درک کردیم، می توانیم برای انجام کارهای روزانه مان برنامه ریزی کنیم. وظایف مهم و حیاتی را در ساعات اوج انرژی روزانه خود انجام دهیم و بعدازظهرها هم از گذاشتن قرار ملاقات های کسل کننده اجتناب کنیم.

یک تکه شکلات بخوریم

نباید زیاد شکلات بخوریم اما اگر خواستیم شیرینی بخوریم، بهترین شیرینی که می تواند به انرژی گرفتن مان هم کمک کند شکلات است. ما از شکلات مقدار کمی اندروفین دریافت می کنیم (همچنین لازم به ذکر نیست که حتی مقدار کمی کافئین که در شکلات است انرژی ما را تقویت میکند) شکلات تلخ در مقایسه با شکلات شیری میزان کافئین بیشتری دارد.

یک میان وعده مقوی بخوریم

چند ساعت بعد از ناهار، میان وعده سالم کوچکی که میزان قند کمی داشته و پروتئین و یا فیبر دارد بخوریم. خوردن این میان وعده به ما کمک میکند با نیروی بیشتری روزمان را به پایان برسانیم. بعضی از پیشنهادهایی که می توانیم برای میان وعده بگویم عبارتند از مخلوط انواع آجیل ها، ماست بدون چربی، کره بادام زمینی و سیب و … .

مثبت اندیش باشید

یشتر انرژی منفی به دلیل افکار منفی ما شکل می‌گیرد. ما در مورد برخی از افراد و اوضاع و احوال خود، عملکرد شخصی یا برخی چیزهای مادی منفی می‌اندیشیم. هر زمان که منفی فکر کنیم، سطح انرژی ما کاهش می‌یابد. بنابراین هر وقت فکر منفی به ما دست می‌دهد، باید یاد بگیریم که آن را به مثبت تغییر دهیم.

از خودگذشتگی باشید

وقتی بیش از حد خودخواه و حریص می‌شویم، در این صورت انرژی خود را از دست می‌دهیم. اکنون تفکر فداکارانه فقط به این معنی است که ما باید به جای آنچه به دست خواهیم آورد، به آنچه می‌توانیم بدهیم فکر کنیم. این تفکر در ما احساس انرژی زیاد ایجاد می‌کند.

لباس های رنگ روشن بپوشید

این حیله به تاثیر حالتی مربوط است که شما بر دیگران می گذارید و واکنش آنها را نسبت به خود دریافت می کنید.

اگر لباس های تیره با رنگ های غم انگیز بپوشید همین تیرگی و غم انگیزی را به دیگران منتقل می کنید و مردم نیز با رفتار سرد به شما پاسخ می دهند اما اگر لباس های با رنگ روشن و شاد بپوشید، هم حال و حوصله خودتان بهتر می شود و هم رفتاری که از دیگران دریافت می کنید رنگ شادی و محبت دارد و همین موضوع حال شما را بهتر می کند و به شما انرژی می بخشد.

چگونه پر انرژی باشیم

چرت بزنید

اما این کار را روی صندلی تان انجام دهید. روی مل دراز نکشید چون در این صورت بلند شدن از جای تان بسیار سخت می شود. سعی کنید تا آنجا که می توانید مدت چرت تان را کم کنید. حداکثر ۵ تا ۱۰ دقیقه. اگر مدت زمانی که چرت می زنید از این بیشتر باشد تاثیر معکوسی بر شما خواهد داشت و برای باقی روز گیج و پرت خواهید بود.