در شروع فصل پاییز شاید خیلی از ما منتظر رسیدن میوه های خصوص این فصل می باشیم که دارای طعم و مزه عمدتا دلنیشینی می باشند که یکی از مهمترین این میوه ها انار می باشد، در اینجا سعی داریم چای انار که برگرفته از این میوه محبوب مخصوصا ما ایرانی ها می باشد را کاملا تشریح کنیم. پس در ادامه از سایت پارس نیوز با ما همراه باشید.

چای انار

انار و چای انار را بیشتر بشناسیم

انارار جمله میوه هایی است که در معدود کشورهای جهان نظیر ایران، افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه کشت می‌شود به همین خاطر عضو مرغوب‌ترین میوه‌های جهان است؛ و عضو ۱۰ میوهٔ برتر جهان است.

اَنار بومی کشور ایران تا کوه‌های هیمالیا در شمال هند است و یکی از اولین گیاهان اهلی شده‌است. ایران با تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن اَنار، بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ اَنار در دنیا بوده و هندوستان دومین کشور تولیدکننده‌است.

در طب سنتی پوست و برگ انار برای درمان اسهال و ناراحتی‌های گوارشی مفید دانسته شده است، در تقسیم‌بندی‌های به عمل آمده در اکثر موارد چای انار جزو چای‌های گیاهی قرار می‌گیرد.

این چای را از دانه‌های انار همراه با آب انار و گاه در ترکیب با چای سیاه و یا چای اولانگ نیز تهیه می‌شود و افزودنی‌های مختلفی برحسب سلیقه‌ی افراد به آن اضافه می‌کنند.

مواد  لازم برای چای انار:

 • چای خشک سیاه: یک قاشق چایخوری
 • انار دون شده:یک فنجان
 • گلپر:چند پر
 • چوب دارچین دو تکه کوچک
 • نبات : مقداری 

روش های تهیه و دم کردن چای انار

در ابتدای کار لازم است انار را به شکل افقی از وسط نصف کرده و دانه‌های آن را بیرون بیاورید، در تهیه چای انار دقت کنید که پوسته‌های سفید رنگ داخل انار  کاملا از دانه ها جدا شوند.

در ادامه انارهای دانه شده را داخل یک کاسه بریزید، و با یک دسته‌ی هاون یا ابزاری مانند آن، انارها را داخل کاسه با فشار و بدون ضربه زدن له کنید. میزان این کار معمولی باشد یعنی نه دانه‌های انار باید به حالت عادی بمانند و نه خیلی لِه شوند.

در ادامه اگر دوست دارید مقداری شکر به انار له شده اضافه کنید (اختیاری) هم‌چنین می‌توانید به‌ جای شکر در مرحله‌ی آخر و بعد از دم کردن چای انار کمی به آن عسل اضافه کنید.

چای انار

برای بهتر شدن کیفیت چایی انار خود آن را به مدت پنج تا ده ثانیه در همزن برقی ریخته و هم بزنید، اما می‌توانید این مرحله را انجام هم ندهید و دوباره به‌صورت دستی انارها را هم بزنید.

در این مرحله می‌توانید افزودنی‌های مانند نعنا یا افزودنی دیگری که باب میل شماست را به انارهای هم زده شده اضافه کنید، اکنون در قابلمه به‌اندازه‌ی یک ونیم لیوان بزرگ آب ریخته و آن را بجوشانید.

برای هر لیوان بزرگ از این چای، دو قاشق غذاخوری انار هم زده شده بریزید، سپس از آب داخل کاسه‌ی انار هم زده شده به ارتفاع خود انارهای داخل لیوان، آب انار بریزید.

اکنون آب جوشیده را داخل لیوان ریخته هم بزنید و بگذارید که برخی دانه‌های روی آب ته نشین شوند. در این مرحله می‌توانید اگر که قبلاً شکر نریخته باشید کمی عسل به چای انار اضافه کنید و آن را بنوشید.

روش دوم دم کردن این چای

شما می توانید برای تهیه این چای دانه‌های انار را با چوب دارچین و مقداری چای سیاه و چند پر گلپر درون قوری ریخته و آب جوش را داخل قوری بریزید و حدود نیم ساعت تا چهل دقیقه صبر کنید.

اگر می‌خواهید ترشی این چای کمتر شود مقداری نبات در فنجان چایتان بریزید، لازم به ذکر است که برخی افراد دوست دارند و دانه های ته نشین شده را نیز می خورند که این موضوع وابسته به سلیقه و ذائقه شما دارد.

فواید بی نظیر چای انار

 • از دوران های کهن، از انار به عنوان نمادی از ازدواج، باروری، فراوانی و عدالت استفاده می شد.

 • از دانه های انار، آب نار و سس های درست شده از دانه های آن به عنوان یک تقویت کننده ی قلب استفاده می شد.

 • امروزه، از دمنوش انار برای بهبود سلامت قلب، درمان افسردگی و حفظ تعادل و سلامت ذهنی، و ارتقای عملکرد دستگاه ایمنی استفاده می شود. ویتامین ها و آنتی اکسیدان های موجود در انار دستگاه ایمنی را تقویت می کنند.

 • انار سرشار از پلی فنول ها است که با رادیکال های آزاد مقابله می کنند. میزان پلی فنول های موجود در انار از چای سبز و بلوبری هم بیشتر است. این ویژگی، انار را به یک ماده ی ضدسرطان مؤثر تبدیل کرده است.

 • دمنوش انار به کاهش کلسترول بد (LDL) کمک می کند، برای درمان تصلّب شراین، بیماری مزمن قلبی، ایدز، افزایش کلسترول خون، افزایش چربی خون و فشار خون بالا مفید است و خطر ابتلا به سرطان سینه ی هورمونی را کاهش می دهد.

 • در سال های اخیر، تحقیقات وسیعی در مورد انار صورت گرفته است. این تحقیق ها نشان می دهند که آب انار التهاب سلولی را کاهش می دهد، از رشد تومورهای پروستات جلوگیری می کند و سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) را کاهش می دهد، از سرطان سینه جلوگیری می کند و گسترش سلول های سرطانی سینه را متوقف می کند.

چای انار

نکات تکمیلی در مورد چای انار

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 40دقیقه

چای انار را می توانید در وعده میان وعده - دسر - سرو کنید .

توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد.