گرم نگه داشتن خانه می‌تواند گران باشد و این مسئله به‌خصوص در این شرایط که بحران انرژی به وجود آمده، مهم است. چه به دنبال گام‌های کوچکی برای گرم کردن خانه خود باشید و چه بخواهید خانه‌تان را به‌صورت کامل بازسازی کنید تا مصرف انرژی بهینه را ایجاد کنید، لازم است بدانید کارهای زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید خانه خود را گرم نگه دارید. در ادامه از سایت پارس نیوز قصد معرفی این راه ها را خواهیم داشت.

گرم نگه داشتن خانه

جلوگیری از هدر رفتن گرما در زمستان

 داشتن گرمای مناسب در سرمای زمستان  موجب آسایش و سلامت اعضای خانواده می‌شود. در اینجا سعی داریم به شما راه کارهای ساده و مختلفی را ارائه بدهیم تا محیط خانه خود را گرم کنیم و در عین حال در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کنید.تعمیر موتورخانه نیز روش دیگر برای صرفه جویی در هزینه ها و بازدهی موتورخانه است.

 از فویل استفاده کنید

یکی از راهکارهای گرم نگه داشتن خانه استفاده از فویل می باشد.

اگر در خانه رادیاتوری دارید که به دیوار وصل است مقداری فویل در پشت رادیاتور قرار دهید. ماهیت انعکاسی فویل باعث می‌شود که گرما از طریق دیوار از خانه خارج نشود و در عوض، گرما به داخل خانه منعکس شود. شما می‌توانید از فویل برای درزبندی لوله دودکش آبگرمکن بوتان دیواری یا مدل فن دار استفاده کنید. قیمت این آبگرمکن را می‌توانید از نمایندگی جویا شوید یا در هنگام خرید اینترنتی انواع آبگرمکن های بوتان از قیمت آن مطلع شوید.

از پرده‌ها استفاده کنید

گرمای خورشید رایگان است. بنابراین، نهایت استفاده را از آن ببرید. پرده‌های خانه را باز کنید و اجازه دهید نور خورشید وارد منزلتان شود تا از این گرمای رایگان استفاده کنید. وقتی هوا تاریک می‌شود پرده‌ها را ببندید زیرا در این شرایط، می‌تواند به‌عنوان عایق عمل کند و گرما را در خانه حفظ کند. همچنین، مهم است اطمینان حاصل کنید که هیچ درز یا شکافی برای خروج گرما از خانه وجود ندارد.

مبلمان را دوباره بچینید

وقتی سعی می‌کنید خانه را در زمستان گرم نگه دارید در مورد چیدن مبلمان نیز استراتژی داشته باشید. مطمئن شوید که مبل یا تختخواب، رادیاتور را مسدود نمی‌کند زیرا این در غیر این صورت، کل اتاق گرم نمی‌شود.

در عوض، مبلمان مورداستفاده مانند میز، تخت یا مبل خود را دراطراف وسیله گرمایشی قرار دهید بدون اینکه باعث مسدود شدن منبع گرما شوید. در این صورت می‌توانید از گرما حداکثر استفاده را ببرید. همچنین، سعی کنید وسیله گرمایشی را از هر ناحیه‌ای که در آن باد زیادی می‌وزد، مانند در و پنجره، دور نگه دارید.

تهیه سیستم گرمایشی مناسب برای گرم کردن خانه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در رابطه با میزان مصرف انرژی به علت لزوم گرم نگه داشتن خانه مطرح می‌شود نوع سیستم گرمایشی است که از آن استفاده می‌شود.

در این خصوص باید دقت کافی داشته باشیم که هر یک از خانواده‌ها می‌بایست با توجه به این موضوع که منزل مسکونی آن‌ها چه شرایطی را داراست و در کدام منطقه از نظر آب‌و‌هوایی قرار گرفته است نسبت به انتخاب درست سیستم گرمایشی خانه خود اقدام به عمل آورند.

به‌عنوان نمونه بخاری گازی که جزو وسایل گرمایشی قدیمی به شمار می‌رود بازدهی انرژی بسیار بالایی دارد و بیشتر گرمای تولیدشده توسط آن در فضای یک خانه مصرف می‌شود اما در مقابل وسیله‌ای همچون شومینه از میزان بازدهی بسیار کمتری برخوردار می‌باشد و مقدار زیادی از گرمای حاصل از روشن‌کردن آن از راه دودکش به بیرون از خانه منتقل می‌شود و در نتیجه سبب آن می‌گردد که فضای خانه چندان گرم نشود.

گرم نگه داشتن خانه

تنظیم ترموستات به شکل صحیح

تنظیم درست ترموستات نقش موثری در کنترل مصرف انرژی و گرم کردن خانه ایفا می‌کند. به‌طور معمول اغلب افراد در فصل سرد زمستان ترموستات خانه را روی عدد ۷۵ یعنی ۲۳ درجه سانتیگراد قرار می‌دهند که این مساله خود سبب افزایش هزینه‌ها می‌شود حال آن که برای تنظیم ترموستات به‌روشی صحیح کافی است دمای آن را بر روی عدد ۶۸ یعنی ۲۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنیم و به این شکل در حدود ۶.۲ درصد در هزینه‌های موجود صرفه‌جویی نماییم. چنانچه در این شرایط، احساس سرما به ما دست داد می‌توانیم لباس‌های گرم‌تری را برای پوشاندن خود از سرمای هوا مورد استفاده قرار دهیم.

قرار دادن مبلمان در قسمت گرم خانه

این مساله که وقتی در خانه هستیم به چه میزان احساس گرما داریم به این موضوع بستگی دارد که در کدام قسمت از خانه خود حضور داریم. گرمای بیشتر زمانی احساس می‌شود که ما در قسمت وسط خانه حضور داشته باشیم. دلیل این مساله فاصله‌داشتن از دیوارهای خانه است. بدیهی است دیوارهای خانه از سایر بخش‌های آن سردتر هستند. بنابراین یک راهکار عملی برای داشتن احساس گرمای بیشتر در خانه آن است که مبلمان خانه‌مان را نزدیک به دیوارهای داخلی آن قرار دهیم.

هنگامی که یک میز در موقعیتی نزدیک به دیواره‌های خارجی خانه باشد و بدن ما در معرض هوای سرد این دیوارها قرار گیرد به‌طور حتم ما سرمای بیشتری را احساس خواهیم نمود. برای جلوگیری از این امر می‌توان به‌واسطه استفاده از عایق در کنار دیوار تا اندازه‌ای مشکل سرما را برطرف نمود. همچنین اگر در هنگام خواب بالش خود را در مجاورت دیواره‌های خارجی خانه قرار دهیم سرمای شدیدتری را تجربه خواهیم نمود. جالب است بدانید حتی به کمک چسباندن یک پوستر به دیوار هم می‌توان سرمای کمتری را در خانه احساس کرد.

برای گرم نگه داشتن خانه در زمستان جایی به شکل کفش کن در ورودی منزل تعبیه کنید

اگر در ورودی منزل شما مستقیماً به داخل فضای نشیمن باز می شود، باید یک فضای کفش کن کوچک در ورودی خانه درست کنید.

این فضا می تواند شیشه ای باشد تا از ورود نور به داخل جلوگیری نشود و فضای اتاق را کوچک نشان ندهد. ساختن کفش کن روش خوبی برای دور نگه داشتن سرما از اتاق نشیمن به هنگام باز و بسته کردن در ورودی است.

بادگیرها را مسدود کنید

یکی دیگر از روش های گرم نگه داشتن خانه مسدود سازی بادیگیر ها می باشد.

متخصصان مطرح می‌کنند افزایش ضخامت در، پنجره و شکاف‌های کف خانه می‌تواند 25 درصد در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی کند. شما می‌توانید این کار را خودتان و با هزینه کم انجام دهید. درزگیرهای لاستیکی چسب‌دار برای اطراف در و پنجره‌ها نسبتا ارزان هستند و نصب آن‌ها آسان است. بنابراین، ارزش آن را دارد که قبل از رسیدن زمستان، درها و پنجره‌ها را به‌خوبی آب‌بندی کنید.

کف خانه را با فرش لایه‌بندی کنید

اگر به دنبال راه‌حلی سریع برای گرم نگه داشتن خانه هستید و زمانی برای پر کردن درزهای کف خانه ندارید یک یا دو فرش تهیه کنید و آن‌ها را بر روی زمین قرار دهید. در این صورت خانه‌تان هم گرم‌تر و هم راحت‌تر می‌شود. اگر خانه‌ای فرش شده دارید این کار طبیعتا به تقویت عایق‌بندی خانه کمک می‌کند اما اگر خانه‌تان کف‌پوش دارد تهیه یک فرش باکیفیت مثل یک فرش مخملی می‌تواند مانع از دست رفتن گرما شود.

گرم نگه داشتن خانه

برای گرم نگه داشتن اتاق خواب در زمستان بالکن را محصور کنید

این روش نیز مانند روش "کفش کن" باعث می شود که بالکن ورودی ساختمان محصور شده و از وزش باد و ورود سرما به داخل جلوگیری شود. بالکن محصور یک مزیت دیگر نیز دارد و آن اینکه مهمانان تا زمانی که در را به رویشان باز کنید، در پناه آن یخ نمی زنند!

برای گرم کردن اتاق خواب در زمستان پرچین های بادگیر بکارید

اگر اطراف منزل شما بادگیر است، می توانید دور آن پرچین های بلند بکارید یا چیز های دیگری نصب کنید که مسیر باد را سد کنند. مثلاً حصارکشی کنید یا درخت بکارید.

برای گرم نگه داشتن خانه در زمستان کرکره های مناسب نصب کنید

کرکره ها که به خوبی طراحی شده اند و در زمستان بسته می شوند تا جلوی وزش باد های شدید و توفان به پنجره ها را بگیرند.

آشپزی در خانه

آشپزخانه مکانی است که از آن برای آماده‌سازی غذای مورد نیاز افراد ساکن در یک خانه استفاده می‌شود. بیشتر غذاهایی که ما می‌خوریم نیازمند آن هستند برای این که آماده و قابل خوردن شوند ابتدا به‌خوبی پخته شوند. برای گرم کردن خانه می‌بایست از گرمای ناشی از آشپزی و پختن غذاها نهایت استفاده را ببریم.

به‌عنوان مثال زمانی که در آشپزخانه سرگرم پختن غذا هستیم این امکان را داریم که میزان حرارت سیستم گرمایشی خانه را کاهش دهیم زیرا روشن‌بودن اجاق گاز دمای کلی خانه را بالا می‌برد و فعالیت و کار ما در کنار آن نیز دمای بدن ما را خودبه‌خود افزایش می‌دهد.

چنانچه برای آماده‌کردن غذا در حال استفاده از فر هستیم می‌توانیم بعد از این که کارمان به اتمام رسید از فرصت پیش‌آمده به‌خوبی استفاده کنیم و پس از خاموش‌کردن فر در آن را باز بگذاریم تا به این نحو زمانی که فر در حال سردشدن است گرمای داخل آن به فضای خانه انتقال پیدا کند.

پنجره های حفاظ دار یا قاب دار انتخاب کنید

بحث های زیادی در مورد انتخاب پنجره های عایق وجود دارد و این پنجره ها واقعاً مفیدند، ولی آیا می دانستید که سبک پنجره های شما بر میزان بادگیری آن ها تأثیر دارد؟ بعضی از رایج ترین انواع پنجره از جمله تک لنگه و دو لنگه و پنجره های کشویی، کمی هوا به داخل نشت می دهند. پنجره های حفاظ دار، قاب دار و ثابت، بهترین و محکم ترین درزگیری را دارند.

بگذارید نور آفتاب به داخل بتابد

حتماً پرده ها پنجره های جنوبی را در طول روز جمع کنید تا نور آفتاب اتاق هایتان را گرم کند. اگر پنجره های جنوبی خانه شما بخاطر وجود درخت یا بوته بر سر راه اشعه آفتاب، نور زیادی نمی گیرد، می توانید آن ها را هرس یا جابجا کنید.

استفاده از عایق پلاستیکی برای تراس

یکی از راهکارهای موثر گرم نگه داشتن خانه استفاده از عایق پلاستیکی می باشد.

معمولاً تراس و یا بالکن به دلیل بزرگ بودن پنجره آن یکی از مکان هایی است که سرمای بسیار زیادی را به داخل خانه منتقل می کند. به خصوص اگر که پنجره تراس شما از نوع pvc و یا upvc نباشد این احساس انتقال سرما از بیرون به داخل منزل برای شما می شود.

شما می توانید برای جلوگیری از هدر رفت گرما و جلوگیری کردن از ورود سرما به داخل منزل از پلاستیک های عایق که در پلاستیک فروشی ها به فروش می رسد استفاده کنید. 

استفاده از این پلاستیک های عایق به خوبی می‌تواند از ورود باد سرد زمستانی به منزل شما  تا حد زیادی جلوگیری کند.علاوه بر پنجره‌های تراز می‌توانید این عایق را برای پنجره های دیگر نیز استفاده کنید و تاثیر آن را در گرمای خانه خود ببینید.روش های گرم نگه داشتن منزل در زمستان

گرم نگه داشتن خانه

حفظ انرژی گرمایی خانه

انتخاب سیستم گرمایشی مناسب برای حفظ انرژی گرمایی خانه

یکی از اصلی ترین عوامل در میزان مصرف انرژی نوع سیستم گرمایشی خانه است. هر خانواده باید با توجه به شرایط خانه و اقلیم آب و هوایی منطقه سیستم گرمایشی مناسبی را انتخاب کند.

برای مثال بخاری گازی که از سیستم های گرمایشی قدیمی محسوب می شود بازدهی انرژی اش بسیار بالاست و اکثر گرمای تولیدی اش در خانه به مصرف می رسد. اما سیستمی مانند شومینه بازدهی بسیار پایینی دارد و بیشتر گرمای تولیدی اش از طریق دودکش بیرون رفته و نمی تواند چندان خانه تان را گرم کند.

اگر خانه تان روی پیلوت و پارکینگ ساختمان طوری قرار گرفته که عملا زیرش خالی است حتما در فصل زمستان با مشکل گرم کردن خانه روبه رو هستید. در این خانه ها به علت عبور و مرور هوای سرد در زیر ساختمان هر کاری که بکنید کف خانه سرد می ماند و بیشتر کردن درجه بخاری یا شوفاژ نیز راهگشا نیست.

در چنین خانه هایی باید به سیستم های گرمایش از کف روی بیاورید تا بتوانید با مصرف انرژی کمتر نتیجه دلخواهتان را کسب کنید.

بنابراین اگر از مصرف بالای انرژی سیستم گرمایشی خانه تان در زمستان شکایت دارید پیش از هر چیز بررسی کنید که آیا سیستم مورد استفاده تان مناسب خانه شما است یا نه.

استفاده بهینه از نور و انرژی خورشید برای حفظ انرژی گرمایی خانه

اگر خانه تان آفتاب گیر است در روزهایی که هوا آفتابی است پرده ها را کنار بزنید و از گرما و نور و انرژی خورشید نهایت استفاده را ببرید. استفاده بهینه از انرژی خورشید می تواند نقش موثری در کاهش مصرف انرژی شما داشته باشد. نور و انرژی خورشید هم خانه را گرم تر می کند، هم طراوت را به خانه می آورد و در کاهش افسردگی موثر است و هم باعث صرفه جویی در مصرف انرژی برق می شود.

نور و انرژی خورشید خاصیت ضدعفونی کننده هم دارد. با انرژی خورشید و تابش نور آن درون منزل میکروب های خانه نابود می شوند. علاوه بر این همان طور که می دانیم نور و انرژی خورشید ویتامین دی هم دارد که برای بدن ضروری است و اکثر افراد از کمبود این ویتامین رنج می برند.

 

البته توجه کنید در روزهایی که هوا ابری است کنار زدن پرده ها اثر عکس دارد و مصرف انرژی تان را بالا می برد. به هر حال پرده ها مثل عایق عمل می کنند و گرما را درون خانه حبس می کنند. هرچه پرده ها کلفت تر باشند بیشتر عایق گرما هستند.

عایق بندی پشت شوفاژ

راهکار دیگری که می‌تواند ما را در رابطه با گرم کردن خانه از طریق استفاده مطلوب‌تر از وسایل گرمایشی یاری نماید آن است که از انتقال گرمای حاصل از شوفاژ از راه دیوار به فضای بیرون از خانه جلوگیری به عمل آوریم. به این منظور می‌توانیم با استفاده از فویل آلومینیوم قسمت پشت شوفاژ را عایق‌بندی کنیم.

ورقه‌های آلومینیومی گرمایی را که در حال حرکت به فضای بیرون از منزل است به درون خانه انعکاس می‌دهند و از این طریق می‌توانند میزان مصرف انرژی را پایین بیاورند. مزیت قابل توجهی که استفاده از این فویل‌ها برای گرم کردن خانه دارد این است که قیمت پایینی دارند و همه جا می‌توان آن‌ها را به‌راحتی پیدا کرد.

تنظیم ترموستات در سیستم گرمایشی

گاهی مواقع در منزل برای جبران سرمای منزل اقدام به تنظیم ترموستات می کنیم.ترموستات را روی درجه ۷۵ یعنی ۲۳ درجه سانتیگراد قرار می دهیم که این کار اشتباه و هزینه انرژی را بسیار بالا میبرد.بهترین و ایده آل ترین دمای ترموستات برای سیستم گرمایشی ساختمان بین ۶۸ تا ۷۰ درجه می باشد یعنی ۲۰ درجه سانتی گراد.

با تنظیم ترموستات روی این درجه احساس سرما کردید بهتر است لباس بیشتری را پوشید و یا از روش‌های دیگر که در ادامه مطلب به آن اشاره می‌کنیم برای گرم نگه داشتن منزل خود در روزهای سرد زمستان استفاده کنید.روش های گرم نگه داشتن منزل در زمستان

توجه به دودکش شومینه و کانال کولر برای حفظ انرژی گرمایی خانه

همان طور که گفتیم استفاده از شومینه برای گرم کردن خانه کاری غیرمنطقی است. با این حال این وسیله به خاطر ظاهر زیبایش در اکثر خانه های امروزی تعبیه شده است. اگر از شومینه خانه تان استفاده نمی کنید باید دودکش آن را از داخل مسدود کنید تا گرمای تولیدی در خانه هدر نرود.

برای این کار عایق های پشمی، پشم شیشه ای و بالن های مخصوصی وجود دارد که می تواند دودکش شومینه را مسدود کند. البته حواستان باشد اگر خواستید روزی شومینه را روشن کنید حتما پیش از هر کاری این عایق ها را از دودکش خارج کنید.

کانال های کولر نیز یکی از منابع اصلی انتقال هوای سرد بیرون به داخل خانه هستند. با شروع فصل سرما حتما اطمینان حاصل کنید که دریچه های کولر بسته شده باشند. برای اطمینان می توانید یک لایه پلاستیک جلوی دریچه ها بکشید.

توجه به شوفاژها و رادیاتورها

اگر برای گرمایش خانه تان از شوفاژ استفاده می کنید حواستان باشد که اطراف شوفاژ را خلوت نگه دارید. اگر نزدیک شوفاژها وسایل بزرگ مانند مبلمان را قرار دهید به مرور زمان این وسایل گرمای تولیدی شوفاژ را به خود جذب می کنند و اجازه نمی دهند خانه به خوبی گرم شود.

روی شوفاژ هیچ وسیله ای قرار ندهید. اگر سقف خانه تان بلند است کمی بالاتر از شوفاژ قفسه ای نصب کنید تا گرمایی که دارد به سمت بالا می رود را دوباره به پایین براند. این ترفند به خصوص وقتی که شوفاژ زیر پنجره و پرده قرار داشته باشد بسیار در حفظ انرژی گرمایی خانه موثر است. زیرا گرمایی که از شوفاژ به پنجره یا پرده برسد عملا نقشی در گرم کردن خانه ایفا نمی کند.

برای جلوگیری از انتقال گرمای تولیدی شوفاژ از طریق دیوار به بیرون خانه می توانید پشت آن ها را با فویل آلومینیوم عایق بندی کنید. این ورقه ها گرمایی که دارد به سمت بیرون خانه می رود را به درون خانه منعکس می کنند و مصرف انرژی تان را کاهش می دهند. قیمتشان نیز پایین است و همه جا پیدا می شوند.

گرم نگه داشتن خانه

پنجره های دوجداره

استفاده از پنجره های دوجداره روشی مدرن برای است. این پنجره ها از دو یا سه لایه شیشه تشکیل شده اند که هر دو لایه را گاز یا هوا از هم جدا کرده است. بدین ترتیب گرما نمی تواند راحت از یک سمت به سمت دیگر پنجره منتقل شود. این پنجره ها علاوه بر عایق گرما، عایق صدا نیز هستند.

البته که تعویض پنجره های خانه کاری هزینه بر است، اما مطمئنا میزان صرفه جویی انرژی از این طریق در درازمدت می تواند هزینه اولیه بالای آن را جبران کند.

خلوت کردن اطراف وسایل گرمایشی منزل

گاهی اوقات به دلیل کمبود فضا بسیاری از وسایل منزل را در کنار وسایل گرمایشی منزل قرار می دهیم . برای مثال به علت کمبود جا و یا چیدمان‌منزل گاهی اوقات ممکن است که مبلمان و یا قسمتی از وسایل منزل را در برابر رادیاتور شوفاژ قرار دهیم ،  این مسئله باعث می‌شود تا گرمای تولید شده توسط سیستم گرمایشی ساختمان به خوبی در فضای خانه پخش نشود و بسیاری از گرمای تولید شده توسط وسایل اطراف وسیله گرمایشی جذب شود.

بهتر است که چیدمان منزل خود را به نحوی قرار دهید که در برابر وسایلی همچون رادیاتور شوفاژ چیزی قرار نگیرد. پس بهتر است هر گز اطراف شوفاژ و رادیاتور مبلمان و یا سایر وسایل دکوراسیون منزل تان را قرار ندهید زیرا گرمای رادیاتور و شوفاژ را به سمت خود می کشاند و از گرم شدن خانه جلوگیری می کند.

نکته بعدی این است که هیچ وسیله ای را روی وسایل گرمایشی ساختمان قرار ندهیم برای مثال هیچ وسیله‌ای از منزل و دکوراسیون منزل را روی شوفاژ منزل قرار ندهید! این کار باعث می شود که گرمای رادیاتور شوفاژ به سمت بالا حرکت نکند.

پوشاندن کانال کولر و دودکش یک راه دیگر برای گرم کردن خانه

تجربه نشان داده است استفاده‌کردن از شومینه به‌منظور گرم کردن خانه، کار چندان مفیدی نیست. با این وجود این وسیله به این دلیل که از ظاهر زیبایی برخوردار می‌باشد در بیشتر خانه‌های امروزی به چشم می‌خورد. چنانچه از شومینه منزل خود استفاده نمی‌کنیم می‌بایست دودکش آن را به‌نحوی مسدود کنیم تا گرمای موجود در فضای خانه ما به هدر نرود.

سخن پایانی 

در طی روز یا هنگام خواب می‌توانیم کلاهی را برای پوشاندن سر خود استفاده نماییم. محققان بر این باورند که گرم‌نگهداشتن سر موجب گرم‌شدن کل بدن ما می‌شود.

یکی از روش‌های جالب برای داشتن احساس گرما در فصل سرد آن است که از تلقین‌های روانی به‌منظور فرار از سرمای هوا استفاده کنیم. به‌طور مثال می‌توانیم رنگ‌های گرمی همچون قرمز و نارنجی را در خانه به کار ببریم و فضای خانه را با این رنگ ها پر کنیم. این کار سبب آن می‌شود که چشمان ما به گرمایی که این رنگ‌ها در خود دارند عادت پیدا کنند و احساس سرما و برودت هوا از فضای خانه ما دور شود.