ترشی مخلوط با تمرهندی یکی از انواع ترشی های خوشمزه و پرطرفدار ایرانیان است که با مواد و رسپی های متنوعی درست می شود. ترشی مخلوط با تمرهندی هواداران زیادی دارد. برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه ترشی مخلوط با تمرهندی در ادامه با سایت پارس نیوز همراه باشید.

مواد لازم ترشی مخلوط با تمرهندی
گل کلم ۵۰۰ گرم
کرفس ۲۰۰ گرم
هویج ۲۰۰ گرم
سیر ۵ حبه
سبزی معطر تازه ۱ لیوان
تمرهندی ½ بسته
رب انار ۲ قاشق غذاخوری
سرکه کاراملی ۱٫۵ لیوان
نمک، پودر تخم گشنیز و فلفل سیاه به مقدار کافی
فلفل قرمز و سیاهدانه به مقدار کافی

طرز تهیه ترشی مخلوط با تمرهندی

ترشی مخلوط با تمرهندی

مرحله اول

برای تهیه ترشی مخلوط با تمر هندی خوشمزه در ابتدای کار گل کلم را به ابعاد ریز خرد کرده، سپس می شوییم و درون آبکش قرار می دهیم تا آب اضافی اش خارج شود. حالا کرفس، هویج و سیر را می شوییم.

مرحله دوم

در ادامه کرفس، هویج و سیر را به ابعاد ریز خرد کرده، سپس درون یک کاسه مناسب می ریزیم. حالا سبزیجات معطر (مرزه، شوید، گشنیز و جعفری) را می شوییم و درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی شان خارج و خشک شوند.

مرحله سوم

لازم به ذکر است بدانید تمام مواد ترشی باید خشک و بدون رطوبت باشند در غیر این صورت ترشی کپک می زند. حالا سبزیجات معطر را به صورت ریز خرد کرده و به همراه گل کلم خرد شده به کاسه اضافه می کنیم.

ترشی مخلوط با تمرهندی

مرحله چهارم

حالا تمرهندی را با سرکه کاراملی مخلوط کرده و از صافی رد می کنیم تا عصاره تمرهندی حاصل شود. در ادامه رب انار را با تمرهندی مخلوط کرده و به همراه مقداری نمک درون کاسه روی مواد ترشی می ریزیم.

مرحله پنجم

حالا مقداری پودر تخم گشنیز، فلفل سیاه، فلفل قرمز و سیاهدانه به کاسه اضافه کرده، سپس مواد را به خوبی مخلوط می کنیم تا ترکیب و یکدست شوند. در ادامه یک ظرف درب دار مناسب انتخاب می کنیم.

مرحله ششم

در این مرحله ترشی را درون ظرف ریخته، سپس درب آنرا محکم می بندیم تا از ورود هوا درون آن جلوگیری کنیم. در نهایت ترشی را به مدت ۷ الی ۸ روز در محیط آشپزخانه نگهداری می کنیم تا ترشی برسد. نوش جان.

ترشی مخلوط با تمرهندی

ترشی

ترشی یکی از چاشنی‌ها به ویژه در آشپزی خاورمیانه ومخصوصا ایران و بالکان است. ترشی گذاشتن یکی از فرایندهای نگهداری طولانی مدت تره‌بار است که خوراکی مورد نظر را درون محلول آب نمک یا سرکه با پی‌اچ پایین و دارای حالت اسیدی قرار می‌دهند. اگر ماده خوراکی خود دارای آب کافی باشد، تنها افزودن نمک برای ساختن ترشی بس است. فرایند ترشی گذاشتن برای نگهداری از مواد خوراکی و بهره‌گیری از آن‌ها در بیرون از فصل برداشت به‌وجود آمد.