کالباس مرغ یکی از مواد غذایی محبوب در سراسر جهان محسوب می شود که غذاهای بسیاری با آن تهیه می شود.کالباس مرغ طرفداران زیادی دارد. برای مشاهده آموزش آشپزی کالباس مرغ در ادامه با سایت پارس نیوز همراه باشید.

مواد لازم برای یک رول کوچک
سینه مرغ کامل ۱ عدد
قارچ ۴ عدد متوسط
سیر ۲ حبه
زرده تخم مرغ ۳ عدد
نشاسته ذرت یک چهارم لیوان
آرد گندم یک چهارم لیوان
هویج ۱ عدد متوسط
روغن مایع ۴ قاشق غذاخوری
ادویه مخصوص کالباس به اندازه کافی

دستور پخت کالباس خانگی

کالباس مرغ

مرحله اول

ابتدا باید گوشت مرغ را پاک کنیم ، برای این منظور استخوان ها و قسمت های اضافی سینه مرغ را خارج می کنیم ( برای راحتی بیشتر می توانید از فیله مرغ استفاده کنید ) سپس گوشت مرغ را می شوییم و آبکشی می کنیم تا آب اضافی اش خارج شود.

مرحله دوم

در این مرحله سیرها را پاک می کنیم و به همراه گوشت مرغ دو مرتبه چرخ می کنیم و داخل یک کاسه جادار می ریزیم. در ادامه تمام ادویه ها را با آسیاب پودر می کنیم سپس به کاسه حاوی گوشت مرغ اضافه می کنیم.

مرحله سوم

در این مرحله روغن مایع را به همراه زرده تخم مرغ و نشاسته ذرت به کاسه حاوی گوشت مرغ اضافه می کنیم و مواد را کمی مخلوط می کنیم سپس یک بار دیگر کل مواد را چرخ می کنیم تا مواد کالباس به طور کامل یکدست شوند.

کالباس مرغ

مرحله چهارم

پس از اینکه چرخ کردن مواد به پایان رسید آرد را کم کم به مواد اضافه کرده و ورز می دهیم تا مایه کالباس منسجم تر شود. در ادامه هویج را به صورت آبپز یا بخار پز می پزیم و به صورت نگینی ریز خرد کرده و به مایه کالباس اضافه می کنیم.

مرحله پنجم

در این مرحله قارچ را پس از شستشو به صورت ورقه ای خرد می کنیم و به مایه کالباس اضافه می کنیم. مایه کالباس در این مرحله باید مانند یک خمیر منسجم و نرم باشد اگر خیلی شل بود کمی آرد اضافه کرده و با مایه کالباس ورز می دهیم تا منسجم شود.

مرحله ششم

پس از اینکه مایه کالباس آماده شد آنرا به صورت شکلات پیج داخل یک سلفون مخصوص یا کاور کالباس قرار می دهیم و تا شکل رول به خودش بگیرد ، سپس روی رول را با چند لایه محکم سلفون بسته بندی می کنیم. حالا باید وسایل پخت کالباس را آماده کنیم.

مرحله هفتم

یک قابلمه بزرگ حاوی آب را روی حرارت قرار می دهیم تا آب به جوش بیاید سپس یک قابلمه کوچکتر داخل آن بر روی سطح آب جوش قرار می دهیم. حالا رول کالباس را در قابلمه کوچکتر قرار می دهیم تا کالباس به طور کامل پخته شود.

کالباس مرغ

مرحله هشتم

زمان پخت کالباس با این روش حدود یک تا یک و نیم ساعت می باشد. پس از اینکه کالباس آماده شد اجازه می دهیم خنک شود سپس آنرا در یخچال فریزر نگهداری می کنیم. به دلیل اینکه این کالباس حاوی مواد نگهدارنده نیست باید فریز شود.

نکات تهیه شدن کالباس

ادویه مخصوص کالباس

کالباس های کارخانه ای به دلیل وجود ادویه ها مختلف طعم بسیار خوب و خوشایندی دارند اگر شما هم می خواهید کالباسی با طعم کالباس های کارخانه ای تهیه کنید باید از ادویه های متنوعی استفاده کنید. ادویه مخصوص کالباس متشکل از دارچین، هل، جوزهندی، نمک، زردچوبه، فلفل سیاه، فلفل قرمز، آویشن، پودر سیر و پودر تخم گشنیز می باشد.

کالباس گوشت

برای تهیه کالباس گوشت کافیست گوشت مرغ را از لیست مواد حذف کنید و به جای آن از ۳۰۰ گرم گوشت چرخ کرده دارای چربی بسیار کم استفاده کنید. برای پخت کالباس گوشت حدودا ۳۰ دقیقه بیشتر از کالباس مرغ زمان نیاز است.

سلفون مخصوص کالباس

برای پخت کالباس سعی کنید از سلفون معمولی استفاده نکنید چون می تواند باعث تولید مواد سمی شود. بهتر است با مراجعه به فروشگاه های لوزام شیرینی فروشی کاور مخصوص کالباس یا سلفون مخصوص کالباس تهیه کنید.

جایگزین نشاسته ذرت

در صورتی که نشاسته ذرت در دسترس نداشته باشیم می توانیم به جای آن از شیرخشک هم استفاده کنیم. البته در صورتی که شیر خشک هم نداشته باشیم می توانیم مقداری مغز نان باگت را خرد کنیم و از آن استفاده کنیم.

کالباس مرغ

تاریخچه سوسیس و کالباس

تهیه سوسیس و کالباس در ایران به صورت کارخانه‌ای از سال ۱۳۰۷ خورشیدی توسط یک نفر روسی بنام افونامو در بندر انزلی با یک ماشین کوچک و دستی شروع گردید که روزانه احتیاجات عده‌ای از اتباع خارجی آن‌جا را تأمین می‌نمود.

در سال ۱۳۰۹ خورشیدی شخص دیگری بنام لیشنیسکی از اهالی شوروی سابق در بندر انزلی کارخانه کوچکی را راه اندازی کرد که روزانه۴۰–۵۰ کیلوگرم کالباس تهیه می‌نمود. در سال ۱۳۱۲ لیشنیسکی کارخانه خود را از انزلی به تهران منتقل نمود و با کمک آرزومان آوانسیان که در روسیه در کارخانه کالباس‌سازی کار کرده بود و یک شخص آلمانی دیگر کارشان را در خیابان منوچهری تهران در یک پاساژ کوچک به کمک چهار تن از خانواده آرزومانیان شروع کردند که فرآوری آنها، سوسیس و کالباس و ژامبون بود و از ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم تجاوز نمی‌کرد.

کل محصولات آن‌ها که نیازمند ۱۶ تا ۱۸ ساعت کار روزانه بود و به مصرف مهاجرین روس و ارامنه می‌رسید. لیشنیسکی پس از مدتی به روسیه بازگشت و کارخانه را به آرزومان واگذار کرد. آن زمان سوسیس و کالباس درجه یک و بدون تقلب کیلویی ۲۰ ریال بود. در سال ۱۳۳۷ هجری خورشیدی اولین کارخانه بزرگ سوسیس و کالباس با نام آرزومان در جنوب غربی تهران واقع در یافت آباد تأسیس شد که بنیانگذار و وارث آن آرزومانیان آوانسیان است.

این کارخانه پس از انقلاب تحت نام گوشتیران فعالیتش را ادامه داد که زیر مجموعه بنیاد مستضعفان به‌شمار می‌رود. البته کارخانه کوچکی هم در سال ۱۳۰۹ هجری خورشیدی در تهران به نام اصل بلور مشغول بکار بود که تولید روزانه بسیار کمی داشت و توسط فردی به نام اختیاری بنا شده بود و بعداً به شابلیان و سپس به میکائیلیان واگذار شد. میکائیلیان را می‌توان وارث دومین کارخانه بزرگ سوسیس و کالباس و مجهز به دستگاه‌های مدرن دانست که در ابتدا در خیابان قوام‌السلطنه آغاز بکار کرد و سپس به شمس‌آباد نقل مکان کرد.