همه ما شاهد افزایش افسارگسیخته قیمت مواد غذایی هستیم و بارها از خود پرسیده‌ایم که چطور می‌توانیم هزینه‌های خوردوخوراک را کاهش دهیم. در این مقاله از سایت پارس نیوز چند راهکار برای کاهش هزینه‌های خوردوخوراک معرفی کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

کاهش هزینه‌های خوردوخوراک

1.برنامه‌ریزی کنید

برنامه‌ریزی کار پیچیده‌ای نیست، فقط کافی است شروع به نوشتن برنامه غذایی کنید و بر اساس آن، فهرست خرید خواربار را بنویسید. این کار راهبردی عالی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خوردوخوراک است و سبب می‌شود تا حد زیادی از خریدهای ناگهانی و اضافی اجتناب کنید.

طبق تحقیقات، خانواده‌ها حدود ۳۰درصد از خوارباری را که می‌خرند دور می‌ریزند. اگر بتوانید برای وعده‌های غذایی خود برنامه مشخصی بنویسید، تا حد زیادی از این نوع اسراف جلوگیری می‌کنید و هزینه‌ها را کاهش می‌دهید.

2.مواد غذایی گران را با نمونه‌های مشابه ارزان‌تر جایگزین کنید

توصیه متخصصان تغذیه این است که بیشتر میوه و سبزی مصرف کنیم. ممکن است این مواد غذایی گران به نظر برسند، ولی روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های آنها وجود دارد.

فقط باید هنگام خرید بیشتر حساسیت و دقت به خرج دهید. مثلا با خرید میوه و سبزیجات منجمد، کنسرو‌ی یا خشک‌شده هم هزینه‌ها را کاهش می‌دهید و هم مواد معدنی، ویتامین‌ها، فیبر و آنتی‌اکسیدان موردنیاز خود را تأمین می‌کنید.

3.دنبال کوپن و کد تخفیف باشید

اگر اینترنتی خرید می‌کنید، به‌راحتی می‌توانید کوپن و کدتخفیف‌های خوبی برای خرید خواربار پیدا کنید و کمی هزینه‌هایتان را کاهش دهید.

در صورتی که حضوری از فروشگاه‌ها خرید می‌کنید، از آنها بخواهید شما را از تخفیف‌های فروشگاه مطلع کنند. راهبرد هوشمندانه این است که همیشه فهرستی از مواد غذایی اساسی خود داشته باشید و تخفیف‌ها را بر اساس فهرست‌تان بررسی کنید.

4.کاهش هزینه تغذیه با تهیه لیست

قبل از مراجعه به فروشگاه و شروع خرید، یک لیست از نیازهایتان تهیه کنید. زمانی که با لیست به خرید می‌روید، می‌دانید که به چه مواد و وسایلی نیاز دارید و دقیقا همان مواد و وسایل را تهیه می کنید.

این مسئله باعث می‌شود که از خرید وسایل و مواد غذایی اضافی پرهیز کنید و در حقیقت با این کار در هزینه‌های خود صرفه جویی می‌کنید.

5.برای کاهش هزینه تغذیه، حتما برنامه غذایی داشته باشید

مهم‌ترین قدم کاهش هزینه‌های خوردوخوراک این است که یک برنامه‌ی غذایی منظم، دقیق و اصولی تهیه کنید. حداقل مدت این برنامه هم باید یک هفته باشد. ریز جزئیات، دسرها، سالاد و.. را در آن لحاظ کنید.

برنامه غذایی شما نباید بیش از حد شامل غذاهای خاص (غذاهایی که مصرف مدام و همیشگی آن‌ها ضرورتی ندارد هم از نظر سلامت و هم از نظر قیمت) باشد.

برای پخت غذای خود از مواد اولیه به اندازه‌ای که نیاز است استفاده کنید، تا هم جلوی اسراف را گرفته باشید و هم در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده باشید.

داشتن برنامه غذایی چند ویژگی دارد. اول اینکه مواد اولیه را از قبل و به اندازه‌ای که نیاز است تهیه می‌کنید و دوم اینکه، از قبل می‌دانید که برنامه شما چیست و از هوس‌های لحظه‌ای پرهیز می‌کنید.

داشتن برنامه غذایی باعث می‌شود که یخچال و فریز شما مملو از مواد غذایی نشود. به این ترتیب هم کمتر اسراف کرده‌اید و هم دیگر پولتان را بخاطر گذشتن تاریخ انقضای مواد دور نریخته‌اید.

کاهش هزینه‌های خوردوخوراک

6.به قیمت‌ واحد کالاها توجه کنید

فرض کنید روزانه غلات صبحانه مصرف می‌کنید؛ در این حالت، خرید بسته‌ای بزرگ‌تر به‌صرفه‌تر است چون هرچند در آن لحظه پول بیشتری می‌دهید، قیمت وزنی آن کمتر از بسته‌های کوچک‌تر است.

با توجه‌کردن به قیمت واحد کالاها، می‌توانید تشخیص بدهید کدام مواد غذایی با کدام حجم و بسته‌بندی به‌صرفه‌تر هستند. این کار تا حد زیادی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

7.مصرف مواد غذایی پروتئینی را کاهش دهید

غذاهای سرشار از پروتئین مانند گوشت، مرغ و ماهی بسیار گران هستند. در این شرایط، هوشمندانه‌تر است که قسمتی از پروتئین مصرفی را با پروتئین‌های گیاهی از جمله توفو و لوبیا جایگزین کنیم. این محصولات ارزان‌تر از گوشت هستند.

8.مواد غذایی را خودتان بپزید

یکی دیگر از راه های کاهش هزینه‌های خوردوخوراک درست کردن مواد در خانه است.پختن غذا در خانه یک راه خوب برای کاهش هزیه هزینه های زندگی است.

بعضی از افراد، حتی وقتی در خانه آشپزی می کنند از غذاهای نیمه آماده استفاده می کنند. این وعده های غذایی راحت؛ ولی نسبتا گران قیمت هستند. مواد غذایی را بخرید و خودتان آن را تهیه کنید

9.به تاریخ انقضای محصولات توجه کنید

محصولات کپک‌زده یا فاسدشده قابل‌خوردن نیستند. بنابراین سعی کنید اول از محصولاتی که قبلا خریده‌اید استفاده کنید و محصولات جدید را در کابینت یا یخچال نگهداری کنید و پس از تمام‌شدن محصول قبلی از آنها استفاده کنید. این کار جلوی خراب‌شدن مواد غذایی را می‌گیرد و تا حد زیادی باعث کاهش هزینه‌های شما می‌شود.

10.خوردن غذا در بیرون از منزل را به حداقل برسانید

غذای رستوران معمولا بسیار گران تر از غذای خانگی است. نهارتان را خودتان درست کنید و وعده های غذایی کمتری را بیرون از خانه بخورید، این باعث می شود پول بیشتری صرفه جویی کنید. در مورد قهوه هم به همین شکل است. به جای رفتن به کافی شاپ و یا استفاده از ماشین های فروش قهوه، خودتان آن را دم کنید.

11.به مواد غذایی موجود در منزل توجه کنید

گاهی فکر می‌کنیم چیزی برای خوردن در خانه نیست و باید برویم فروشگاه خرید کنیم، ولی بهتر است قبل از رفتن، نگاهی دقیق به کابینت‌ها و یخچال بیندازیم. شاید بتوانیم با ماکارونی و کمی کلم‌ بروکلی فریزشده غذایی خوشمزه درست کنیم. فقط باید کمی خلاق باشیم!

12.عمده خرید کنید

بسیار منطقی و هوشمندانه است که ماهانه تمام خواربارهای اساسی موردنیاز خود را از فروشگاه یا بازار عمده‌فروشان بخرید و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. این کار به‌خصوص برای خانواده‌های پرجمعیت بسیار مفید است.

13.فروشگاه خود را تغییر دهید

برای کاهش هزینه‌ها گاهی بهتر است دست از وفاداری به فروشگاه همیشگی‌تان بکشید و از جای دیگری خرید کنید.

در بعضی فروشگاه‌های زنجیره‌ای تخفیف‌های خوبی برای محصولات مختلف در نظر می‌گیرند که تا حد زیادی باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

14.از محصولات خانگی استفاده کنید

مصرف غذاهای خانگی همیشه مخارج شما را کاهش می‌دهد. مثلا می‌توانید سس سالاد را خیلی راحت با مواد موجود در یخچال تهیه کنید و پول زیادی برای خرید سس نپردازید.

15.آشپزی یاد بگیرید

همه ما می‌دانیم که آشپزی در خانه بسیار به‌صرفه است. هزینه مواد اولیه و پخت‌وپز بسیار کمتر از صرف یک وعده غذا در رستوران است.

اگر آشپزی بلد نیستید، می‌توانید با دستورالعمل‌های سادهٔ پخت‌وپز شروع کنید و به‌مرور تبدیل به آشپز ماهری شوید. امروزه به‌لطف اینترنت، به‌راحتی می‌توانید به دستورپخت انواع غذاها دسترسی پیدا کنید.

کاهش هزینه‌های خوردوخوراک

16.نقدی پرداخت کنید

از لحاظ روان‌شناسی، زمانی که هزینه‌ها را با کارت بانکی پرداخت می‌کنیم، در نهایت پول بیشتری خرج می‌کنیم. بهتر است بودجه‌ای برای خرید مواد غذایی مدنظرتان در نظر بگیرید و آن را نقد کنید و داخل پاکت بگذارید. این‌طوری نمی‌توانید بیشتر از مبلغ تعیین‌شده خرج کنید و هزینه خوردوخوراک را کاهش می‌دهید.