ابراز محبت یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای این است که به عزیزانمان نشان دهیم دوستشان داریم و به آنها اهمیت می‌دهیم. برخی افراد ابراز محبت به همسر را به‌خوبی بلد نیستند، در حالی که این مهارت بسیار مهم است و تأثیر خیلی زیادی بر کیفیت رابطه دارد. در این مقاله در سایت پارس نیوز درباره روش‌های ابراز محبت و اهمیت و آثار مثبت آن صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

handsome-unshaven-male-freelancer-sitting-meet-cafe-showing-project-customer-talking-about-work-details_176420-9200

چرا محبت‌کردن مهم است؟

برخی افراد درون‌گرا هستند یا نوعی سبک زندگی را ترجیح می‌دهند که در آن ارتباط زیادی با دیگران نداشته باشند، اما ارتباطات معنادار بسیار ارزشمندند. شما می‌توانید با ابراز محبت علاقه و عشقتان را به دیگران نشان بدهید.

رفتار محبت‌آمیز چه رفتاری است؟

هرچند ابراز محبت به همسر می‌تواند منجر به رابطه جنسی صمیمی شود، بیشتر اوقات رفتاری غیرجنسی است. نشانه‌های محبت بسته به فرهنگ افراد متفاوت‌اند. مثلا در فرانسه دوستان با بوسیدن هر دو گونه به هم سلام می‌کنند، در حالی که ممکن است دو دوست آمریکایی برای نشان‌دادن محبتشان همدیگر را در آغوش بگیرند.

می‌توان محبت را با برقراری ارتباط هم نشان داد، مثل وقتی یاد کسی می‌افتید و به او تلفن می‌کنید تا حالش را بپرسید. با این کار محبت‌تان را به او ابراز می‌کنید.

زنان بیشتر از مردان به محبت کلامی نیاز دارند

مردان باید این نکته ی مهم را در نظر داشته باشند که برای زنان مهمترین چیز این است که برای کارهای مثبت اشان از آنها قدردانی شود.

یکی از مهم ترین دلایل فروپاشی بسیاری از روابط از دیدگاه علم روانشناسی، نا آشنایی مردان و زنان با خصوصیات اخلاقی طرف مقابل اشان است. مردان باید از خصوصیات اخلاقی جنس مخالف خود آگاه باشند و سعی بر بهبود بخشیدن به آن داشته باشند.

متاسفانه برخی مردان توانایی ابراز علاقه بصورت مستقیم را ندارند آنها حتی نمیتوانند جمله دوستت دارم را مستقیما به شریک زندگی خود ابراز کنند. باید بدانید که این مخرب ترین نوع رابطه است. چرا که اکثریت جامعه زنان در یک رابطه توقع دارند از شریک زندگیشان کلمات محبت آمیز بشنوند.

به طور کلی زنان تعریف و تمجید و کلمات محبت آمیز را دوست دارند ولی بیشتر از آن نیازمند حس قدردانی از سوی مردشان هستند. زمانیکه این نیاز نادیده گرفته شود، تبعات زیادی بر زندگی مشترک و روحیات زنان میگذارد.

گاهی حتی میتوان گفت یکی از عوامل افسردگی در بسیاری از زنان نداشتن ارتباط موثر و خوشنود کننده کلامی با شریک زندگی است و دلیل عمده آن بی اطلاعی از تفاوت ها و اختلافات بین خصوصیات زن و مرد از منظر روان شناختی است.

پس برای موفقیت هر چه بیشتر در زندگی زناشویی، این تفاوت ها را بشناسید و به بهترین نحو به آنها پاسخ دهید. در آخر این نکته را در نظر داشته باشید که زنان با گوش های خود و مردان با چشمان خود عاشق میشوند، این یک اصطلاح عامیانه است اما اهمیت ابراز محبت به خانم ها را به درستی بیان میکند.

نمونه‌هایی از رفتار محبت‌آمیز

 • بغل‌کردن؛
 • بوسیدن؛
 • گرفتن دست‌ها؛
 • قراردادن دست‌ دور شانه یا کمر؛
 • فرستادن هدیه؛
 • دلداری‌دادن هنگام ناراحتی.

Downloader.la-61648108f0e1f-600x330

روش‌های ابراز محبت به همسر

زبان عشق خودتان و همسرتان را بشناسید

دوست دارید همسرتان محبتش را چگونه به شما ابراز کند؟ یا برعکس، چه نوع محبتی برای همسرتان معنادارتر و باارزش‌تر است؟

زبان عشق هر فرد با دیگری متفاوت است. ۵ روشی که افراد از طریق آنها عشق را ابراز و دریافت می‌کنند به ۵ زبان عشق معروف شده‌اند. معمولا هر کسی مقداری از هر یک از این زبان‌ها را دارد، اما معمولا با یکی‌دو تا از آنها بیشتر از بقیه محبتش را ابراز می‌کند یا انتظار دریافت محبت دارد.

۵ زبان عشق عبارت‌اند از:

 • گفتن کلمات تأییدی؛
 • صرف زمان مفید؛
 • لمس فیزیکی؛
 • ارائه خدمات؛
 • دادن هدیه.

وقتی زبان عشق همسرتان را شناختید، می‌توانید محبت‌تان را بهتر نشان بدهید. مثلا ممکن است متوجه شوید که بوسیدن او (لمس فیزیکی) برایش مهم‌تر و معنادارتر از تحسین‌کردنش (گفتن کلمات تأییدی) است.

احساسات‌تان را به اشتراک بگذارید

اگر همسر، خانواده یا دوستانتان دوست دارند شما مهربان‌تر باشید و محبت‌تان را بروز بدهید، اما به‌اشتراک‌گذاشتن احساسات‌تان برایتان سخت است، بهترین قدم برای شروع این است که به آنها بگویید این کار چقدر برایتان سخت است. این گفت‌وگو پس از شناخت زبان عشقتان مفید است، زیرا نشان می‌دهد به آنها اهمیت می‌دهید.

طبق تحقیقات، به‌اشتراک‌گذاری احساسات با کسانی که دوستشان دارید و در حضورشان احساس امنیت می‌کنید، استرس را کاهش می‌دهد.

 ارتباط فیزیکی برقرار کنید

در‌آغوش‌گرفتن استرس را تسکین می‌دهد و سیستم ایمنی ما را قوی‌تر می‌کند. اگر به احساس خود هنگام درآغوش‌گرفتن دیگران توجه کنید، متوجه خواهید شد که چه احساس فوق‌العاده‌ای دارد.

 • زمانی که در حال پیاده‌روی با بهترین دوست‌تان هستید، دستش را بگیرید.
 • کودکتان را در آغوش بگیرید.
 • زمانی که در حال تماشای فیلم هستید، همسرتان را در آغوش بگیرید و او را نوازش کنید.

به علایق همسرتان اهمیت دهید

به علایق و مسائل مهم برای همسرتان، احترام بگذارید. سر زدن به کتاب‌های مورد علاقه ی همسرتان، یا دیدن فیلم و برنامه‌ای که او دوست دارد،  شما را در طول زمان بیشتر به هم نزدیک می‌کند.

همچنین به شما این فرصت را می‌دهد تا گاهی دنیا را از دریچه چشم او ببینید. این کار در افزایش درک متقابل و صمیمیت بین زوجین بسیار موثر است.

یکی دیگر از روش های ابراز محبت به همسر که می تواند قلب و روح او را تسخیر کند، احترام به همسر است. متاسفانه امروزه بی احترامی با صمیمیت اشتباه گرفته می شود. زوجین با استفاده از الفاظ نامناسب در صحبت های روزمره زمینه بی احترامی و توهین و فحاشی را در زندگی خود ایجاد می کنند.

محبت به همسر با وقت گذاشتن برای صحبت

بسیاری از زوجین وقتی در جلسات مشاوره خانواده روابط خود را توضیح می‌دهند، مشخص می‌شود که اصلا در طول روز مکالمه طولانی و یا جدا از حرف‌های روزمره با یکدیگر ندارند.

شاید این مساله برای شما بدیهی و پیش پا افتاده به نظر آید. اما خوب است بدانید که بسیاری از مشکلات خانوادگی به خاطر نداشتن مکالمات طولانی و با کیفیت است.

بنابراین سعی کنید مهارت گفتگو را میان خودتان افزایش دهید و احساسات و مشکلات خود را به زبان بیاورید. همسرتان تنها از رفتار شما قادر به درکتان نخواهد بود، چنین توقعی فقط باعث سرد شدن زندگی مشترک می‌شود.

 رفتار عاشقانه با همسر می تواند گویای محبت درونی شما نسبت به او باشد. پس در ابراز عشق به همسر خود کاملا دست و دلباز باشید.

couple

تاثیر خدمات روانشناسی در افزایش محبت به همسر

اگر رابطه شما در طول زمان آسیب دیده و هیچ کدام از روش‌هایی که برای ابراز محبت به همسر خود به کار می‌بندید تاثیری بر کیفیت زندگی شما نمی‌گذارد، بهتر است مسائل خود را با یک متخصص در زمینه ازدواج به اشتراک بگذارید.

روانشناس به شما کمک می‌کند تا ریشه اختلافات و مشکلات خانوادگی خود را شناسایی کرده و با رفع آنان و آموزش مهارت‌های لازم، کیفیت رابطه زناشویی خود را افزایش دهید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادری مجرب در زمینه مشاوره ازدواج آماده ارائه خدمات به شما می‌باشد. در صورتی که امکان حضور در مرکز و دریافت مشاوره حضوری برای شما مقدور نمی باشد، می توانید با مشاوره تلفنی، مشاوره تخصصی نسبت به مشکلات خود دریافت کنید.

زمانی را به عزیزانتان اختصاص بدهید

هر رابطه‌ای برای شکوفاشدن به گذشت زمان مفید نیاز دارد. زمان مفید یعنی وقتی با کسی وقت می‌گذرانید و کم‌کم به او علاقه‌مند می‌شوید.

حتی اگر زمان مفید زبان عشق شما نباشد، گذراندن زمان بیشتر با افراد به شما کمک می‌کند که بیشتر ابراز محبت کنید. این زمان‌گذراندن باعث نزدیک‌ترشدن شما به فرد می‌شود و همین نزدیک‌شدن باعث می‌شود به نیازهایش بیشتر اهمیت بدهید.

اگر فردی پرمشغله هستید و وقت‌تان کم است، نگران نباشید. کیفیت مهم‌تر از کمیت است. هرچقدر می‌توانید به عزیزانتان زمان اختصاص بدهید؛ برای شروع همین مقدار کفایت می‌کند.

 با افرادی که در حضورشان بیشتر احساس امنیت می‌کنید، تمرین کنید

زمانی که تغییرات مثبتی در زندگی‌مان ایجاد می‌کنیم، بهتر است اقدامات جدید را با افرادی شروع کنیم که بیشترین احساس امنیت را در کنارشان داریم. با این کار استرس و نگرانی درباره اینکه بقیه درباره‌تان چه فکری می‌کنند از بین می‌رود، چون به این افراد اعتماد دارید و می‌دانید قضاوت‌تان نمی‌کنند.

مزایای ابراز محبت به همسر

 • اکسی‌توسین را افزایش می‌دهد: اکسی‌توسین ماده‌ای شیمیایی است که بدن هنگام تماس فیزیکی و ابراز محبت ترشح می‌کند. طبق پژوهش‌ها، این ماده فواید زیادی برای بدن و احساسات دارد. زمانی که محبت‌تان را به دیگران ابراز می‌کنید یا از دیگران سخنی محبت‌آمیز می‌شنوید، مقدار این ماده در بدنتان افزایش می‌یابد.
 • استرس را کاهش می‌دهد: همه ما کورتیزول را به‌نام هورمون استرس می‌شناسیم. ابراز محبت و عشق از میزان کورتیزول می‌کاهد و استرس را کاهش می‌دهد.
 • سلامت روان را بهبود می‌‌بخشد: افرادی که با دیگران رابطه محبت‌آمیز دارند، سلامت روان بهتری دارند و کمتر دچار مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی می‌شوند.
 • سلامت جسمی را بهبود می‌بخشد: ابراز محبت تأثیراتی مانند تسکین درد و تقویت سیستم ایمنی بدن نیز دارد.

وقتی طرف مقابلمان محبتش را ابراز نمی‌کند، چه کنیم؟

بعضی از افراد به دلایل فرهنگی یا اجتماعی یاد نگرفته‌اند که احساساتشان را بروز بدهند. برخی دیگر هم با ابراز احساسات راحت نیستند.

اگر طرف مقابل شما هم احساسات و محبتش را ابراز نمی‌کند، لازم نیست با رفتارهای اغراق‌آمیز و ابراز محبت بیش از حد به او، او را به این کار تشویق کنید. همین که نشان بدهید با ابراز محبت‌های کوچک و حتی غیرفیزیکی هم خوشحال می‌شوید، رابطه‌تان بهبود می‌یابد.

اگر از همسرتان محبت کافی دریافت نمی‌کنید، بهتر است نیازهایتان را مطرح کنید و برایش توضیح بدهید که چرا ابراز محبت او برای شما مهم است. سپس درباره روش‌های ابراز محبت با او صحبت کنید.

اگر احساس می‌کنید او با ابراز محبت معذب می‌شود یا اینکه در ابراز محبت به شما مشکل دارد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که از مشاور کمک بگیرید.

bbqmf1

تأثیر عزت‌نفس بر محبت

داشتن عزت‌نفس زیاد یعنی فرد برای خودش ارزش قائل است. اگر به‌قدر کافی عزت‌نفس داشته باشید، به‌احتمال زیاد می‌توانید بهتر از دیگران با مشکلات زندگی کنار بیایید.

«آیا کسانی که آسیب‌پذیرترند و عزت‌نفس اندکی دارند، در روابط عاشقانه محبت کمتری را به شریک عاطفی خود ابراز می‌کنند؟» برای پاسخ‌دادن این سؤال پژوهشی انجام شد که طبق نتایجش، پاسخ مثبت است.

افرادی که عزت‌نفس کمتری داشتند، محبت کمتری ابراز می‌کردند و همچنین واکنش‌های مثبت عاطفی، شناختی و فیزیولوژیکی کمتری داشتند.

عزت‌نفس زیاد باعث می‌شود فرد به‌راحتی محبتش را ابراز کند و این احساس را داشته باشد که شایسته دریافت محبت است.