بسیاری از اوقات وقتی شکست می‌ خوریم، فکر می‌کنیم دیگر به آخر راه رسیده ایم و نمی‌توانیم اهداف و آرزوهایمان را دوباره دنبال کنیم و در واقع تبدیل شکست به موفقیت کاری نشدنی است. در یک کلام، فکر می‌کنیم شکست، به معنای پایان تمام اهداف و آرزوهایمان است. اما نه! با این مقاله در سایت پارس نیوز تا انتها همراه باشید تا متوجه شوید چگونه باید با تبدیل شکست به پیروزی ، به تمامی آرزوهای خود برسید.

previousfailure-FINAL

در تحقیق تازه منتشر شده‌ی مجله‌ی روان‌شناسی اجتماعی تجربی (Journal of Experimental Social Psychology)، محققان متوجه شده‌اند که موفقیت برخلاف شکست بیش‌تر نتیجه‌ی تمرکز بر روی نتایج دلخواه است تا تمرکز برای اجتناب از شکست خوردن.

اگرچه تلاش برای اجتناب از شکست وسوسه‌انگیز است، افرادی که روی شکست نخوردن تمرکز می‌کنند بسیار بیش‌تر شکست می‌خورند تا آنهایی که خوش‌بینانه تمرکز خود را روی رسیدن به اهداف‌شان می‌گذارند.

«موفقیت یعنی افتان و خیزان رفتن از یک شکست به شکست دیگر، بدون از دست دادن اشتیاق.»

-وینستون چرچیل

این گفته آسان و بدیهی به نظر می‌آید اما عملی کردن آن وقتی عواقب شکست جدی باشد، بسیار دشوار است.

محققان همچنین دریافته‌اند که دریافت بازخورد مثبت، احتمال موفقیت فرد را افزایش می‌دهد چرا که همان خوش‌بینی را در فرد تغذیه می‌کند که هنگام تمرکز انحصاری بر اهداف‌ ایجاد می‌شود.

انسان‌هایی که تاریخ‌ساز بوده‌اند برای مثال نوآوران حقیقی، پا را از این فراتر گذاشته و از شکست به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به پیروزی یاد می‌کنند.

مخترعان بزرگ برای رسیدن به یک اختراع شاید از دیدگاه ما هزار بار شکست خورده باشند اما خودشان باور دارند که برای آن اختراع لازم بوده که این هزار قدم را بپیمایند.

شکست برای این افراد تنها راه به سمت موفقیت به حساب می‌آید.

این نگرشی است که موفقیت را از شکست سوا می‌کند. مخترعان تنها کسانی نیستند که با این شیوه موفق شده‌اند.

متن دست‌نویس داستان هری‌پاتر از جی. کی. رولینگ پس از اینکه توسط ۱۲ ناشر رد شد، نهایتا مورد پذیرش قرار گرفت و حتی همان زمان هم فقط پیش‌پرداختی ناچیز به او داده شد.

اپرا وینفری شغل خود را به عنوان خبرگزار در اخبار بالتیمور از دست داد، چون زیاد از حد به لحاظ احساسی درگیر خبرهایش می‌شد، همان خصوصیتی که بعدها به برند او تبدیل شد. هنری فورد پیش از آنکه بتواند نمونه‌‌ی اولیه‌ی ماشینی را بسازد که کار کند، دو مرتبه پشتیبان‌های مالی خود را از دست داد.

اگر بخواهیم لیست این شکست‌های منجر به موفقیت را باز هم ادامه دهیم، به این زودی‌ها تمام نمی‌شود.

1.خبر بد را خودتان اعلام کنید

اگر اشتباهی کردید دعا نکنید که کسی متوجه آن نشود، چون دیگران نهایتا متوجه می‌شوند و این غیرقابل اجتناب است.

اگر صبر کنید تا کسی به اشتباه شما اشاره کند این یعنی دو اشتباه. چون اگر سکوت کنید مردم از خود سوال می‌کنند که چرا چیزی نگفته‌اید و آن را به حساب بزدلی یا بی‌توجهی شما می‌گذارند.

2.توضیحی بابت اشتباه خود بدهید اما بهانه‌تراشی نکنید

پذیرش مسئولیت اشتباه‌تان در حقیقت وجهه‌ی شما را ارتقا خواهد داد. این کار نشانه‌ی اعتماد به نفس، مسئولیت‌پذیری شخصی و انسجام درونی شما است. فقط مطمئن شوید که در توضیح‌تان از حقایق استفاده کنید.

«اعتبار خود را از دست دادیم چون نتوانستم کار را در مهلت مقرر انجام دهم.» یک دلیل است. اما «اعتبار خود را از دست دادیم چون حیوان‌خانگی‌ام همه‌ی آخر هفته را مریض بود و این باعث شد نتوانم کار را در مهلت مقرر تمام کنم.» یک بهانه است.

موفقیت

 3.صبر و امیدواری، دو عنصر مهم در تبدیل شکست به موفقیت

بعد از شکست خوردن چقدر نااُمید و ناراحت هستید؟ تا چه حد انرژی دارید تا آینده خوبی را برای خودتان رقم بزنید؟ آیا اصلاً می‌توانید دوباره با همان قدرت به سوی هدفتان پیش بروید؟ آیا…

خب در این زمان مسلماً به شدت نیاز داریم تا صبر و امید داشته باشیم. اصلاً اگر این دو عنصر نباشند که نمی‌شود شکست را به موفقیت تبدیل کرد!

پس می‌توان گفت صبر و امیدواری، دو عنصر مهم در تبدیل شکست به موفقیت هستند و اگر نباشند، همان فرد شکست خورده باقی می‌مانیم.

4.منتظر فرشته نجات نباشیم!

بسیاری از افراد را دیدم که هر وقت بهشان می‌گویم چرا تلاشی نمی‌کنی برای رسیدن به موفقیت و رهایی از این وضعیت بد؟ می‌گویند که خودش درست میشه، حالا یه چیزی میشه دیگه، منتظرم از شنبه، و کلی جمله دیگر از این قبیل که مطمئنم شما هم از آنها زیاد شنیده اید.

گویا این افراد فقط منتظرند فرشته نجاتی در زندگیشان پیدا شود و بتواند آنها را از این وضعیت بد نجات دهد!

خی من به این افراد می‌گویم همین طور بنشین و صبر کن تا آن فرشته نجات بیاید و اتفاقات خوب را برای تو رقم بزند!!! قطعاً تا تلاشی نکنی و به سوی جلو پیش نروی، موفقیت خودش نمی‌تواند به سمت تو بیاید.

از تو حرکت، از خدا برکت! نترس و رو به جلو پیش برو تا به هدفی که می‌خواهی برسی و منتظر فرشته نجات نباش.

5.برنامه‌ای برای جبران اشتباه‌تان داشته باشید

برعهده گرفتن مسئولیت یک اشتباه کار را به انتها نمی‌رساند. کاری که بعد از این مرحله انجام می‌دهید هم حیاتی است‌.

به جای اینکه منتظر باشید کسی پیدایش شود و اشتباه شما را درست کند، راه‌حل‌های خودتان را پیدا کنید. حتی بهتر آن است رئیس یا هر کسی که لازم است را نسبت به قدم‌هایی که برداشته‌اید تا همه چیز را به حال عادی بازگردانید مطلع کنید.

6.برنامه‌ای برای پیش‌گیری داشته باشید

علاوه بر داشتن برنامه‌ای برای جبران اشتباه، برای جلوگیری از تکرار اشتباه مشابه هم باید برنامه‌ای داشته باشید. این روش به سایرین اطمینان می‌دهد که از اشتباهات شما نتایج خوبی حاصل خواهد آمد.

همه انسان ها قابلیت این را دارند که موفق باشند.

بنابراین می توان افراد شکست خورده و معمولی را با یک انسان موفق، از هر جهت مانند سن، هوش، محیط تربیتی، امکانات، ملیت و سایر موارد هم ردیف بدانیم.

تنها از یک جهت نمی توان آن ها را در یک ردیف قرار داد و آن هم واکنشی است که هرکدام نسبت به شکست از خودشان نشان می دهند.

هنگامی که یک انسان شکست خورده زمین می خورد، توان برخاستن دوباره را پیدا نمی کند. او همان جا می ماند و به تدریج خرد می شود.

آدم معمولی در تجربه ای مشابه روی زانوهای خود می ایستد. ولی چهار دست و پا از میدان می گریزد و زمانی که به کلی از نگاه ها پنهان شد، خود را از مسیر تلاش خارج می کند تا دیگر مورد ضرب یا اهانت قرار نگیرد. اما زمانی که یک انسان موفق به زمین می افتد، به روش دیگری عمل می کند.

او سریعا بلند می شوند، درسی می گیرد، ضربه را از یاد می برد و به سمت جایگاهی بلندتر حرکت می کند.

win-man-34

7.دوباره به مسیرتان بازگردید

بسیار مهم است که به شکست اجازه ندهید اعتماد به نفس و شجاعت شما را از بین ببرد. اگر گرفتار این نگاه شوید هر بار که دچار لغزش می‌شوید روح‌ شما از درون خرد شده و فلج می‌شوید.

زمان کافی به خود بدهید تا درسی که از این شکست گرفته‌اید را درونی کنید و به محض اینکه این کار را انجام دادید، دوباره به میدان بازگردید و مجددا تلاش خود را از سر بگیرید. صبر کردن تنها به احساسات بد دامن می‌زند و جرئت و جسارت را نابود می‌کند.

نگرش شما به اندازه‌ی کاری که در برابر شکست انجام می‌دهید اهمیت دارد. برای اینکه بتوانید از شکست به نفع خودتان استفاده کنید باید سرسخت باشید و از لحاظ روانی قدرتمند، که هر دو سمبل‌های هوش هیجانی هستند.

8.دیدمان را نسبت به شکست عوض کنیم

دیدید خیلی از اوقات افراد می‌گویند: نگویید شکست خوردم، بگویید تجربه کردم؟ این افراد فقط می‌خواهند دید ما را نسبت به شکست عوض کنند و کاری کنند که ما پس از اینکه در کاری موفق نشدیم، احساس سرخوردگی، بی عرضگی، ناتوانی و امثال اینها نکنیم.

چون همین احساس، باعث می‌شوند ما دیگر گامی رو به جلو و برای کار دیگری برنداریم و در منطقه امن ذهنی خودمان باقی بمانیم. در جمله توماس ادیسون هم خواندیم که می‌گفت: من شکست نخوردم، فقط 1000 روش پیدا کردم که به موفقیت نمی‌رسد.

این جمله به خوبی نشان دهنده این است که چقدر دید ما نسبت به شکست مهم است و با تغییر آن می‌توانیم به راحتی موفقیت را از آن خودمان کنیم.

9.خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید

به خودتان یادآوری کنید که می خواهید به آن حد از کمال که از لحاظ انسانی برایتان مقدور است، برسید. واقع گرا باشید.

خودتان را در یک لوله آزمایش بگذارید و از دید یک شخص ثالث و بی طرف به خودتان نگاه کنید. ببینید آیا دارای ضعفی هستید که تا پیش از این، هرگز متوجه آن نشده اید.

اگر ضعفی دارید برای اصلاح آن دست به کار شوید. بیشتر مردم آن قدر به خودشان عادت می کنند که توانایی دیدن راه های اصلاح نفس را از دست می دهند.

مورد نقد و ارزیابی قرار دادن خود تاثیر سازنده ای روی انسان دارد.

این کار به انسان کمک می کند که کارآیی و قدرتی که لازمه رسیدن به موفقیت در زندگی است، را به دست آورد. یادتان باشد که مقصر دانستن دیگران تاثیر به شدت ویرانگری روی ما دارد.

پس به نحوی سازنده خودتان را مورد نقد و ارزیابی قرار دهید و به هیچ وجه از ناتوانی ها و بی کفایتی های خود فرار نکنید.

معیارهای بالاتری را در نظر بگیرید و مانند افراد موفق دنیا، کاستی ها و ضعف های خود را پیدا کرده و آن ها را اصلاح نمایید تا شما هم بتوانید به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

10.داشتن چشم‌انداز مهم‌ترین عامل برای مدیریت شکست است

افرادی که پس از مواجهه با شکست برای ادامه‌ دادن مسیر مهارت بیش‌تری دارند با احتمال بیش‌تری شکست را به عمل‌شان (زنجیره‌ای از عملکردهای اشتباه یا غفلتی ناشی از بی‌توجهی) نسبت می‌دهند تا به شخصیت خودشان.

در مقابل آنهایی که با شکست زمین‌گیر می‌شوند شکست را به تنبلی، هوش کم، یا سایر خصوصیت‌های شخصی‌شان مرتبط می‌کنند، این افراد با اتخاذ چنین نگاهی به شکست، امکان در اختیار داشتن هر گونه کنترلی را از خود می‌گیرند و در آینده احتمال کمی وجود دارد که دست به ریسک بزنند.

11.خوش‌بینی

خصوصیت دیگر افرادی که بعد از شکست به مسیر باز می‌گردند، خوش‌بینی است. تحقیقات بر روی ۵۷۶ کارآفرین دائمی نشان می‌دهد آنها بیشتر انتظار موفقیت دارند تا کارآفرینانی که بعد از اولین شکست مسیر کارآفرینی را رها کرده‌اند.

این حس خوش‌بینی مانع می‌شود که فرد فکر کند شکست موقعیتی همیشگی است.

در عوض، آنها به دلیل یادگیری‌ای که شکست با خود فراهم می‌آورد به هر شکست به عنوان آجری برای ساختن بنای موفقیت نهایی خود نگاه می‌کنند.

success

12.پایداری‌

خوش‌بینی یک احساس مثبت است و پایداری کاری است که شما با تکیه بر این احساس مثبت انجام می‌دهید. پایداری همان خوش‌بینی در مرحله‌ی عمل است.

زمانی که همه می‌گویند وقت متوقف کردن کاری فرارسیده است و بهتر است که به خانه برویم، آدم‌های پایدار خود را از اشتباهات آزاد می‌کنند و به مسیرشان ادامه می‌دهند.

افراد پایدار خاص هستند چرا که خوش‌بینی آنها هیچ وقت نمی‌میرد. این خصوصیت قوّت برخاستن پس از زمین خوردن را به آنها می‌دهد.

خلاصه‌ی کلام اینکه شکست نتیجه‌ی زاویه‌ی دید شما است. اتفاقی که برای یک نفر شکستی سهمگین به نظر می‌آید برای دیگری تنها به معنی یک عقب‌نشینی کوچک است. زیبایی ماجرا آنجایی است که شما می‌توانید نگاه‌تان را به شکست تغییر دهید تا بتوانید از آن برای بهتر شدن استفاده کنید.