از دست دادن یک شغل یا می‌تواند براحتی شما را دچار احساس ناکامی ‌کند. اغلب آدم‌ها برای دوری از احساس شکست، تغییرات بزرگی در زندگی خود می‌دهند. اما برای مقابله با شکست و عدم موفقیت باید از روش‌های صحیح استفاده کرد. در ادامه در سایت پارس نیوز قصد معرفی راه های مقابله با عدم موفقیت و شکست را به شما خواهیم داشت.

4-1

چرا شکست اتفاق می افتد؟

این که چرا در انجام یک فعالیت یا دنبال کردن هدف به نتیجه دلخواه نمی رسید ممکن است دلایل مختلفی باشد از جمله این که:

نداشتن انتظار معقول

وقتی یک برنامه می چینید و انتظار دارید که حتما مراحل کار تا انتها آن طوری پیش برود که شما می خواهید. ممکن است وقتی نتیجه دلخواه شما حاصل نشد، فکر کنید که شکست خوردید.

اما اگر نگاه معقول داشته باشید باید ببینید نسبت به ابتدای مسیر چقدر پیشرفت داشته اید، نه این که لزوما و حتما تا آخرین نقطه مورد نظر پیش رفته باشید. درواقع بهتر است در نگاه خود به سطح موفقیت انعطاف داشته باشید.

عدم تطبیق با شرایط جدید

گاهی اوقات پیش می آید که وقتی شما یک کار را به شیوه ی معمول انجام می دهید، به دلیل تغییر ناگهانی شرایط با شکست مواجه می شوید.

بهتر است در این مواقع و البته از قبل پیش بینی بکنید که شیوه های دستیابی به موفقیت در یک هدف معین، ممکن است تغییر بکند و خود را برای روبرو شدن با شرایط جدید و انطباق با آن آماده کنید.

نگاه سنتی به هر فعالیت و هدفی و عدم انعطاف نسبت به تغییرات احتمالی باعث شکست می شود.

مثال بارز آن تغییر مشاغل سنتی، با ورود استارت اپ هایی است که بازار کار را در خیلی جهات دست گرفتند و شیوه کار کردن سنتی را متحول نمودند.

نمونه دیگر پیشرفت تکنولوژی و استفاده از راه های جایگزین تجارت و معامله به جای روش های منسوخ است.

نداشتن پشتکار و تلاش

بعضی از اشخاص وقتی وارد یک فاز کاری می شوند یا سعی می کنند هدفی را دنبال کنند، کوچکترین تلاشی برای رسیدن به موفقیت نمی کنند و به اصطلاح دنبال راه های میانبر هستند، اما هیچ کس یک شبه نتوانسته راهی چند ساله را بی دغدغه سپری کرده و موفق شود.

هر کاری، سختی و مشقات خاص خودش را دارد و برای موفقیت باید پشتکار و تلاش لازم را برای کسب تجربه و پیشرفت کار داشته باشید.

هیچ گاه با نگاه کردن به زندگی اشخاصی که به موفقیت های بزرگ رسیده اند، فکر نکنید که آن ها مثل آب خوردن به اهدافشان رسیده اند.

 

تلاش، لازمه موفقیت است و بدون پشتکار و صبر در مسیر نتیجه ای حاصل نمی شود و هیچ مسیر کوتاهی برای این کار وجود ندارد. در راستای این موضوع، میتوانید با مشاور و روانشناس مجرب گفتگو و مشورت کنید.

عدم پیش بینی شکست

وقتی تمام تلاش خود را می کنید و موارد احتمالی را پیش بینی می کنید، مهارت و تجربه لازم را به دست می آورید.

اما علی رغم تمام این ها باز با شکست مواجه می شوید، علتش این است که انتظار ندارید که دیگر به هیچ عنوان شکست بخورید.

مثل این است که تمام پیش بینی لازم را انجام دهید و چون احتمال نمی دهید دیگر شکست بخورید یک جای کار یا یک نکته را نادیده می گیرید.

درواقع بخاطر تلاش خود، دیگر هیچ جای احتمال خطایی را در نظر نمی گیرید و از همان نقطه ممکن است آسیب ببینید.

بزرگ جلوه دادن شکست

وقتی به هر دلیلی نتوانستید به مقصود خود برسید از شکست خود داستان درست نکنید. آن را بزرگ نکنید. یک رویداد معمولی است که در تمام معاملات، اهداف، برنامه ها و هر مسیر مورد انتظار شما، اتفاق بیفتد.

گاهی شکست کمک می کند ما بفهمیم از ابتدا مسیر را اشتباه آمده ایم و قبل از این که به انتها برسیم جلوی اشتباهات بزرگتر را می گیریم.

6444ehfux

چرا مقابله صحیح با شکست مهم است؟

دانش کنار آمدن با مشکلات یا پشت سر گذاشتن ناکامی‌ها به روش سالم، اگرچه همراه ترس از عدم موفقیت است، اما باعث التیام درد می‌شود که این حرکت می‌تواند به شما کمک کند زودتر و بهتر گذشته را پشت سر بگذارید.

احساسات خود را بپذیرید

شکست با انواع احساسات همراه است.

خجالت، اضطراب، عصبانیت، غم و اندوه و شرم برخی ازآنها است. این احساسات ناراحت کننده است وافراد برای فرارازاحساسات آزار‌دهنده عاطفی دست به هر کاری می‌زنند.

در تحقیقی که درسال 2017 در ژورنال- تصمیم‌گیری رفتاری - منتشر شد، مشخص شد که فرد نباید با احساس خود، احساس بدی داشته باشد.

محققان دریافتند که فکر کردن در مورد احساسات - به جای فکرکردن در مورد خود شکست – بسیار مفیدتر است.

اجازه دادن به خودتان برای داشتن یک احساس بد، انگیزه‌بخش است. این روش به شما کمک می‌کند سخت‌ترکارکنید تا راه‌حل‌های بهتری پیدا کنید تا سریعتر بهبود پیدا کنید.

تلاش‌های ناسالم برای کاهش درد انجام ندهید!

ممکن است وسوسه شوید که بگویید "من این کار را واقعاً نمی‌خواهم". اما کم کردن درد باعث نمی‌شود این احساس کامل از بین برود.

زیاد غذا خوردن، مصرف مواد مخدر یا الکل باعث بهبود درد، پرکردن خلاء بوجود آمده نمی‌شود. شاید بتواند موقتاً حواس شما را پرت کند ولی نمی‌تواند شما از این بحران عبوردهد.

روش‌های ناسالم را که برای دوری از درد یا کاهش آن در زندگی استفاده می‌کنید بشناسید و باورداشته باشید.

روی آوردن به این نوع مهارت‌ها - مهارت‌های مقابله‌ای- بیشتر از آنکه به شما کمک کند، وضعیت شما را بدترمی‌کند.

 مهارت‌های مقابله سالم را تمرین کنید

تماس با یک دوست، تمرین تنفس عمیق، حمام گرفتن طولانی، پیاده‌روی یا غذا دادن به حیوانات، تنها چند نمونه از مهارت‌های مقابله سالم است.

با این وجود افراد مختلف مهارت‌های متفاوتی لازم دارند. پس مهم است که مهارت‌های مقابله‌ای را پیدا کنید که برای شما مؤثر باشد.

اگر شخصی هستید که درحالت‌های عادی که استرس ندارید با عادات بد مبارزه می‌کنید - مانند استعمال سیگار یا خوردن غذای فست فود - پس لیستی از مهارت‌های مقابله سالم ایجاد کنید و آن را جلوی دید بگذارید.

سپس، ازاین لیست در موقع اضطراری برای یادآوری خوتان استفاده کنید.

 عقاید غیر منطقی درباره عدم موفقیت را اصلاح کنید

یکی دیگر از راه های مقابله با عدم موفقیت و شکست باور داشتن به عقاید غیر منطقی می باشد.ممکن است برخی از باورهای غیر منطقی درباره عدم موفقیت در برخی از نقاط زندگی خود ساخته باشید. شاید فکر می‌کنید شکست به معنای بد بودن است یا اینکه هرگز موفق نمی‌شوید.

یا شاید فکر کنید اگر شکست بخورید هیچکس دوست شما را دوست نخواهد داشت.  این نوع عقاید نه تنها نادرست است بلکه می‌تواند شما را از انجام کارهای دیگر منع کند.

63904

در حد مقبولی مسئولیت‌پذیر باشید 

مهم است که در یک حد قابل قبولی مسئولیت عدم موفقیت، خود را بپذیرید. مسئولیت بیش از حد ممکن است باعث شود ناخواسته خود را سرزنش کنید.

از طرف دیگر، سرزنش افراد دیگر در شرایط ناگوار، مانع پیشرفت یا درس گرفتن از شکست می‌شود.

وقتی در مورد شکست خود فکر می‌کنید، به دنبال توضیحات باشید، نه بهانه.

دلایلی که باعث شکست شده را شناسایی کنید ومشخص کنید که دفغه بعد چه کار متفاوت باید انجام دهید.

درباره شکست، واقع گرایانه‌ فکر کنید

یک مطالعه که در سال 2010 انجام شد، نشان داد که افراد وقتی خود را متقاعد می‌کردند که یک اشتباه منجر به شکست می‌شود، در نهایت در همان کار شکست می‌خورند.

در یک آزمایش، به افرادی که رژیم‌های غذایی پیتزا داشتند، گفته شد که این رژیم برای آنها کاملا بی‌نتیجه بوده است.

کسانی که باور کردند، بلافاصله 50 درصد بیشتر از افرادی که رژیم نمی‌گرفتند کلوچه خوردند.

وقتی خودتان را در یک وضعیت ناامید کننده پیدا می‌کنید یا تمایلی به تلاش مجدد در خود نمی‌بینید وقت آن است که افکار خود را تغییر دهیدو افکار واقع گرایانه‌تری درباره شکست را به خود یادآوری کنید:

  • من می‌توانم شکست را تحمل کنم.
  • من می‌توانم از شکست‌های خود درس بگیرم.
  • شکست نشانه‌ای برای به چالش کشیدن من در انجام کارهای سخت است.

شاید نیاز به تکرار یک عبارت داشته باشید تا افکار منفی را دورنگه دارید یا اینکه باور خودتان را تقویت کنید که بتوانید نیروی خود را بازیابید.

بررسی شکست افراد مشهور

از توماس ادیسون گرفته تا والت دیزنی، هیچ نقصی در شکست افراد مشهور وجود ندارد. مدتی را صرف تحقیق درمورد افراد معروف که شکست خورده‌اند کنید.

به احتمال زیاد خواهید دید که آنها درمسیرخود بارها شکست خورده‌اند.

بسیاری از افراد موفق به طور مرتب ناکام می‌شوند. بازیگران بخاطر نقش‌ها رد می‌شوند، ورزشکاران از تیم جدا می‌شوند و صاحبان مشاغل برای معاملات رد می‌شوند.

یاد بگیرید آنها چطوراز شکست استفاده کرده‌اند. ممکن است مهارت‌هایی را یاد بگیرید که می‌توانند در زندگی به شما کمک کنند.

از خودتان بپرسید چه چیزی می‌توانید بیاموزید

شکست یک معلم بزرگ است اگر شما شاگرد مستعدی باشید. آیا یک اشتباه داشتید یا چندین اشتباه را پشت سرهم تکرار کردید؟

در مورد آنچه می‌توانستید دفعه بعد انجام دهید فکر کنید. سپس، مطمئن باشید که شکست برای شما، به یک درس زندگی تبدیل شده است که شما را کمی جلوتر برده است.

 برنامه‌ای برای حرکت رو به جلو داشته باشید

مرور شکست بارها و بارها در ذهن خوب نیست. به خودتان اجازه ندهید که اشتباهات گذشته غذای فکر شما شود بیش از فکر کردن در مورد مشکلاتتان یا اصلاح مجدد اشتباهات باعث گیر افتادن ذهن می‌شود.

درعوض، فکر کنید دفعه بعد چه کار دیگری انجام خواهید داد. طرحی داشته باشید که به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای که از عدم موفقیت به دست آورده‌اید را به کار بگیرید.

9522556_971

 صبوری برای پیروزی

با اولین مانع عقب ننشینید. موفقیت از آن کسانی است که صبوری به خرج می دهند و زود ناامید نمی شوند و مقابله با ناامیدی را فرا گرفته اند.

با دیدن باد مخالف جا نمی زنند و به کاری که می کنند اعتقاد دارند و شکست را مانع پیروزی نمی بینند. گاهی لازم است مدت ها صبر به خرج دهید تا نتیجه بگیرید.

خیلی از افراد، اوایل یا وسط کار ناامید شده و کنار می کشند و انتظار دارند زودتر به نتیجه برسند. اما موفقیت نصیب کسانی می شود که  تا انتها استقامت می کنند.

نترسیدن از شکست

یکی دیگر از راه های مقابله با عدم موفقیت و شکست نترسیدن از شکست است.وقتی از چیزی می ترسید به  او قدرت می دهد تا علیه شما قیام کند. ترس از شکست از خود شکست بدتر و آسیب زننده تر است و نمی گذارد شما به مسائل، بصورت معقول و منطقی فکر کنید.

از هر چیزی ترسیدید، از واکنش معکوس استفاده کنید تا غلبه بر ترس خود را به خوبی انجام دهید. در دل ترس، پا بگذارید تا متوجه شوید چیزی که مانع بود، ترس شما بود نه چیز دیگری.

در غیر این صورت، ترس شما آنقدر بزرگ می شود که نمی گذارد شما عکس العمل مناسب نشان دهید.

شکست در تحصیلات

برای خیلی از افراد پیش می آید به دلایلی همانند افت تحصیلی نمی توانند در رشته مورد نظر خود تحصیل کنند یا تمام تلاش خود را به کار می گیرند اما علی رغم تصورشان در آن زمینه موفق نمی شوند.

گاهی هم اتفاق می افتد که شخص، تمام مسیر تحصیلات را طی می کند و در آخر با این موضوع مواجه می شود که اصلا از اول اشتباه آمده و چیزی که دریافت کرده همانی نیست که انتظارش را داشته.

می توانید با دقت بیشتری یکبار دیگر دورنمای مورد علاقه خود را بررسی کرده و از ابتدا شروع  کنید.

شکست عاطفی

ناتوانی در به دست آوردن کسی که مورد علاقه شما است، شکست عاطفی شما به حساب می آید. ولی می توانید به مرور جزئیات شکست خود فکر کنید و ببینید چه اتفاقی افتاد که شما را با چنین نتیجه ای روبرو کرد.

تلاش شما کامل نبوده یا ضعف هایی در راهکارهای مستعمل شما وجود داشته. به هر حال از هر شکستی می توان آموخت.

سستی ورزیدن

یکی از راه های مقابله با عدم موفقیت و شکست سستی ورزیدن می باشد.انسان گاه ممکن است برای انجام یک کاردچارسستی شده و انجام آنها را پشت گوش اندازد باید برای مبارزه با این حالت به کاری که درفهرست اولویت ها قراردارد ایمان داشت و به خاطرداشت که فرصت ها ازدست رفتنی هستند.

گاه کارها یا به دلیل عدم اهمیت و یا اینکه ازراهکارانجام آنها اطمینان حاصل نشده به عقب می افتند و یا اینکه به امید کامل ترانجام شدن درانجام آنها سستی صورت می گیرد . به هردلیل باید علل سستی ورزیدن را شناسایی نمئد و دررفع آن کوشید.

انتقادهای ناسالم را نادیده بگیرید

همانند شعار و تبلیغات که فشار روانی زیادی به شما وارد می کنند، انتقادهای ناسالم و افراد منفی گرا نیز به شما استرس و اضطراب وارد می کنند.

انتقاد می تواند تا حدی باعث پیشرفت شما شود، اما به شرطی که از سوی آدم هایی با نیت و افکار درست انجام شود.

اگر این انتقادات درست هستند، خودتان را اصلاح کنید و روشتان را تغییر دهید. اما اگر منطقی نیستند، آنها را به باد فراموشی بسپارید.