اگر به همه افراد موفق، نظیر بیل گیتس، استیو جابز، ایلان ماسک، مایکل جردن و موارد دیگر نگاه کنید، می‌بینید، همه آنها دارای ویژگی‌های خاصی هستند. همه‌ی ‌‌این افراد بزرگ، گذشته‌های متفاوتی داشتند. بعضی، قبل از معروف شدن در فقر زندگی می‌کردند. برخی از آنها ترک تحصیل کردندو بعضی در یادگیری بسیار کُند بودند. با‌‌ این وجود، علی رغم همه مشکلات، ‌‌این افراد موفق ادامه می‌دهند و به نتایج برجسته‌‌ای می‌رسند. اگر ‌‌این افراد می‌توانند موفق باشند، پس شما هم می‌توانید. در ادامه در سایت پارس نیوز قصد معرفی راه و روش هایی برای داشتن زندگی موفق و شاد را به شما خواهیم داشت.

how-to-live-happily-455467657

چطور زندگی موفق و شاد داشته باشیم؟

فرمولی خاصی برای داشتن یک زندگی شاد و موفق وجود ندارد. شاید برای رسیدن به یک هدف مانند خرید ماشین، برنامه‌ریزی کنید و به هدفتان برسید اما منظور ما از موفقیت متفاوت است.

اگر داستان زندگی افراد موفق و خودساخته را بخوانید به تعاریف خوبی از موفقیت خواهید رسید. زندگی موفق و شاد فقط رانندگی با یک ماشین اسپرت یا زندگی در یک خانه بزرگ و لاکچری نیست.‌‌

موفقیت نتیجه روشن‌فکری است.

برای ساختن یک زندگی شاد و موفق باید بیشتر و بهتر، فکر و عمل کنید. می‌دانیم که شرایط برای همه یکسان نیست و مسیرهای رسیدن به موفقیت متفاوت است. اما چند نکته مشترک وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم.

 خودمحور زندگی کنید

خودمحوربودن با خودخواه بودن و خودشیفتگی فرق می‌کند. خود محور زندگی کردن، زندگی براساس شرایط شماست بدون نگرانی زیاد درباره اینکه دیگران درباره شما چه فکر می‌کنند.

افراد خارق‌العاده واقعاً اهمیتی نمی‌دهند که دیگران چطور به آنها نگاه می‌کنند.

اگر به گذشته استیو جابز نگاهی بیندازید، یک جوان هیپی می‌بینید که با پای برهنه سرکار می‌رفت. فقط سبزیجات و میوه می‌خورد.

آیا او به نظر دیگران اهمیت می‌داد؟ اصلاً مهم نبود. در حقیقت، افراد موفق خودمحور هستند.

آنها به روشی که می‌خواهند زندگی می‌کنند و درمورد ‌‌اینکه دیگران چگونه به آنها نگاه می‌کنند، زیاد فکر نمی‌کنند. به همین دلیل فوق‌العاده هستند.

توماس ادیسون، یکی از بزرگ‌ترین مخترعین که گفته می‌شود بیش از 10 هزار باردر آزمایشات خود شکست خورده است، اصلاً به‌‌این فکر نکرد که دیگران چگونه به او نگاه می‌کنند.

او آنچه را که می‌خواست می‌دانست وهمچنان برروی اختراعات خود کارمی‌کرد. سرانجام موفق به اختراع لامپ شد و دنیا را تغییر داد.

تصور کنید چه اتفاقی می‌افتد اگر توماس ادیسون نگران شکست‌های خود بود و دائماً درمورد چگونگی درک مردم فکر می‌کرد.

از همین الان تلاش کنید خودمحورتر باشید. زندگی را طبق شرایط خودتان ادامه دهید و بهترین‌ها را رقم بزنید.

لازم نیست دنباله‌رو دیگران باشید وزندگی خود را بر اساس نظر دیگران انجام دهید. از تجربیات دیگران استفاده کنید اما با برنامه خودتان جلو بروید.

سلامتی خود را از نظر جسمی ‌و روحی حفظ کنید

یکی از عامل های داشتن زندگی موفق و شاد داشتن سلامتی می باشد.سلامتی ثروت است. وقتی فاقد سلامتی برای لذت‌بردن از زندگی هستید تلاش چه سودی دارد؟ اگر همیشه احساس خواب آلودگی، بیماری و خستگی می‌کنید، هرگز نمی‌توانید زندگی خود را کامل کنید و هنگامی‌ که به بهترین وجه عمل نمی‌کنید هرگز شاد و موفق نمی‌شوید.

  • آیا می‌دانید اورسولا برنز (Ursula Burns) مدیر عامل شرکت زیراکس، هر روز ساعت 5:15 صبح از خواب بیدارمی‌شود و برنامه‌های خود را از 6 برنامه‌ریزی می‌کند!
  • جف‌‌ایملت (Jeff Immelt) مدیر جنرال الکتریک، ساعت 5:30 از خواب بیدارمی‌شود تا کار کند.
  • میشل اوباما زود از خواب بیدار می‌شود و ساعت4:30 صبح تمرین می‌کند.
  • جک دورسی، مدیرعامل توییتر هم که ساعت 5:30 صبح برای مدیتیشن ودویدن بیدار می‌شود.

درست مانند آنچه لورا وندرکام (Laura Vanderkam) در کتاب خود با عنوان "موفق‌ترین افراد قبل از صبحانه" گفت، ‌‌این افراد بسیار سرشان شلوغ است.

ولی برای ورزش و سلامتی همیشه وقت دارند. بنابراین، مراقب سلامتی خود باشید.

افراد موفق، مولد هستند. و مولد بودن یعنی تولید و مدیریت انرژی.

وقتی انرژی دارید، قدرت اراده قوی‌تر است و همینطور سطح اطمینان بالاتر.

و هنگامی‌ که انرژی دارید، می‌توانید بیشتر از بقیه برای موفقیت تلاش کنید.

تنها راه برای حفظ انرژی خود در طول روز، حفظ سلامتی است. به اندازه کافی بخوابید، ورزش کنید و غذاهای سالم بخورید.

مصرف الکل را به طور جدی کاهش داده و از سیگار کشیدن دست بکشید. وقت خود را صرف ورزش و خواندن کنید.

 یک هدف معنی‌دار داشته باشید

وقتی صحبت از تعیین هدف می‌شود، بسیاری از افراد به اشتباه، اهداف مادی را تعیین می‌کنند. اهداف خود را برای به دست آوردن چندین میلیارد تومان تعیین می‌کنند.

آنها داشتن یک ماشین لوکس یا‌‌ یک تجارت چند میلیارد تومانی را هدف تعیین می‌کنند. این اهداف خوب هستند، اما معنادار نیستند.

هیچ معنی در کسب یک میلیارد تومان وجود ندارد، یا انجام کار پرشور لازم ندارد.

به همین دلیل 92٪ مردم نتوانسته‌اند به اهداف خود در زندگی برسند. همه اهداف مالی یا مادی را انتخاب می‌کنند مثل بقیه. 

اگر اهداف‌تان برایتان معنادار نیست، هیچ وقت نمی‌توانید روزهای سخت تحمل کنید. مردم بخاطرکاری که می‌توانند با پول انجام دهند ثروتمند هستند. آنها فقط به خاطر ثروتمند شدن نمی‌خواهند ثروتمند شوند. پول فقط وسیله‌‌ای برای پایان دادن است.

داشتن یک ماشین لوکس برای شما چه معنایی دارد؟ چرا می‌خواهید در یک عمارت بزرگ کنار دریا زندگی کنید؟ در پشت آن چه هدفی وجود دارد و باعث ‌‌ایجاد انگیزه در شما می‌شود؟ بنابراین، یک هدف معنی‌دار انتخاب کنید.

128488-127674

 تبدیل شدن به یک پارانویید معکوس

به جای ‌‌اینکه فکر کنید دنیا چگونه به شما آسیب می‌رساند، فکر کنید که جهان چگونه به شما کمک و حمایت می‌کند.

وقتی از شرکت اخراج شدید، در هر فرصتی که پیش آمد، فکر کنید. شاید سرانجام شغل بهتری پیدا کنید که واقعاً عاشق آن باشید و حقوق بهتری دریافت کنید.

جک ما، بنیانگذار Alibaba یکبار گفت: افراد موفق بسیار مثبت هستند و همیشه انتظار دارند که اتفاق خوبی در آینده رخ دهد ومن به شدت اعتقاد دارم که ‌‌این درست است.

اگر فکر می‌کنید در شرایط اقتصاد بدی قرار دارید، می‌توانید با نوآوری و ساخت محصول بهتری برای فروش به بازار این شرایط را بهتر کنید.

اگر بدبین باشید، هرگز کارِ اضافی انجام نخواهید داد زیرا معتقدید تلاش شما به چاه بی‌انتها ریخته خواهد شد و هیچ کس قدردان تلاش شما نیست. افراد موفق به طورمعکوس فکر می‌کنند و نسبت به آاینده بسیار مثبت اندیشند. آنها به رویاهای خود اعتقاد دارند.

اگر باور نکنید فرصتی برای برنده شدن دارید، بلیط بخت آزمایی را هرگز نمی‌خرید. به همین ترتیب، اگر باورنکنید که به نتیجه می‌رسید، هرگز تلاش نخواهید کرد.

از‌‌ این رو، وقتی چیزی از کنترل شما خارج نیست، آرام باشید و اعتماد کنید که همه چیز به یک دلیل اتفاق می‌افتد. همیشه به طرف روشن و احتمال فوق‌العاده‌‌ای که می‌تواند برای شما پیش بیاید نگاه کنید.

در لحظه زندگی کنید

یاد بگیرید در لحظه زندگی کنید. وقتی از تعطیلات خود با خانواده لذت می‌برید، نگران کار خود نباشید. وقتی مشغول کار هستید، از فکر کردن به یک تفریح سرگرم کننده خودداری کنید.

مردم موفق افرادی هستند که درلحظه زندگی می‌کنند. آنها بدون نگرانی زندگی می‌کنند.

آیا می‌دانید انسان به دلیل نگرانی بیش ازحد، استرس می‌گیرد؟ حیوانات، فقط نگرانی‌های فوری دارند که می‌توانند بلافاصله برطرف کنند.

هنگامی‌که شیرگرسنه است، به دنبال شکار غذا است. هنگامی‌که باران می‌بارد، شیر یک پناهگاه پیدا می‌کند.

حیوانات مانند انسان دچار تاخیر نمی‌شوند و می‌توانند فوراً ازنگرانی‌های خود خلاص شوند.

ازطرف دیگر انسان‌ها استرس‌زا هستند.

زیرا نگران آینده و چیزی را که نمی‌توانند کنترل کنند، هستند. آنها نگران‌‌این هستند که شغل عوض کنند.

نگران هستند آایا پول کافی برای پرداخت وام تا پایان ماه دارند؟ اگر نتوانند به اهداف خود برسند، چه بکنند؟ اینها نگرانی‌هایی هستند که ما نمی‌توانیم سریعاً حل کنیم.

بنابراین، باعث می‌شوند استرس و اضطراب اداشته باشیم. اگر می‌خواهید زندگی شادی داشته باشید، از‌‌این نگرانی‌ها خلاص شوید و لحظه به لحظه زندگی کنید.

هیچ نگرانی در مورد آینده وجود ندارد که کنترلی برآن نداشته باشید. درعوض، کاری را انجام دهید که اکنون می‌توانید انجام دهید.

 دیروز تاریخ بود، فردا رمز و راز است و امروز یک هدیه است، به همین دلیل آ‌را الان می‌گویند. "کاری که همین حالا می‌توانید انجام دهید، همین است.

لازم نیست خیلی نگران گذشته یا‌‌ آینده باشید. درعوض، از گذشته خود یاد بگیرید و از آ‌اینده‌‌ای که می‌خواهید الهام‌بخش باشد استفاده کنید.

 اجتماعی باشید و با دیگران تماس فیزیکی برقرار کنید

تماس فیزیکی با کسی که دوستش دارید به‌صورت خودکار استرس را از بین می‌برد. در آغوش گرفتن و گرفتن دست‌ افرادی که دوست‌شان دارید باعث درمان هر دوی‌ شما می‌شود.

درواقع طی مطالعه‌ای که توسط ژورنال پزشکی مکمل و جایگزین انجام شد، محققان دریافته‌اند که ماساژ می‌تواند سیستم ایمنی بدن و رضایت از زندگی را افزایش دهد.

شما می‌توانید با یک ماساژ حرفه‌ای از مزایای سیستم ایمنی بهره‌مند شوید. اگر دوست یا شریک زندگی‌تان نمی‌تواند به‌خوبی شما را ماساژ دهد، نزد یک ماساژور حرفه‌ای بروید.

66090

 بخشنده باشید

راه‌هایی هرچند کوچک پیدا کنید تا به دیگران چیزی ببخشید.

به جای اینکه حرف بزنید، گوش شنوایی داشته باشید، به‌ دوستی که نیازمند است کمک کنید یا در خیریه‌ی محل خود مشغول شوید.

با این کارها به مشکلات خود از دیدی دیگر نگاه خواهید کرد و وقتی بفهمید که قادرید با کمک خود چه تغییری در زندگی دیگران ایجاد کنید، حس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.

شبکه‌ی دوستان‌تان را تقویت کنید

دوستی و رفاقت مانند یک رابطه‌ی عاشقانه به تقویت و مراقبت نیاز دارد. اگر رفاقت را نادیده بگیرید، دوست‌تان را از دست خواهید داد.

سعی کنید که با دوستان‌تان به‌طور مرتب دیدار کنید. اگر مجرد یا متأهل هستید، می‌توانید آخر هفته‌ها به‌صورت دوره‌ای به همراه دوستان‌تان به تماشای فوتبال یا برنامه‌های تلویزیونی بپردازید یا به رستورانی بروید و غذای مورد علاقه‌تان را میل کنید.

نکته‌ی مهم این است که رفاقت‌هایی پایدار و استوار داشته باشید تا با کمک آنها بر چالش‌های زندگی فائق آیید.

 آخر هفته‌ها در خانه نمانید و بزنید بیرون

فعالیت‌های آخر هفته، مثل پیک‌نیک‌های کوچک، برای تقویت ذهن و بدن شما اهمیت دارند. لازم نیست سفری گران‌قیمت داشته‌ باشید تا اثرگذار باشد، بلکه نکته‌ی مهم این است که کار جدید و تازه‌ای را انجام دهید:‌ با دوستان یا خانواده‌تان به پارک نزدیک خانه‌تان بروید و هوای تازه وارد ریه‌هایتان کنید و تعاملات اجتماعی داشته باشید.

خاطره بسازید

تحقیقات نشان می‌دهند که تجربه‌‌ا‌ی که از کارها به دست می‌آوریم نسبت به خود کارها، ما را شادتر می‌کنند.

مثلا حتی وقتی از خانه بیرون می‌روید و آنطور که انتظار داشتید به شما خوش نمی‌گذرد، باید به یاد داشته باشید که دیگران تنها لحظات شیرین آن روز را به یاد خواهند آورد، نه تلخی‌ها یا اتفاقات ناگوارش را.

لبخند زدن را تمرین کنید

با یک تمرین بسیار آسان می‌توانید مغزتان را گول بزنید تا حس شادی کند:‌ فقط لبخند بزنید. باور ندارید؟ خب امتحانش کنید!

علت این شادی این است که در برنامه‌ریزی عصبی-زبان‌شناختی، یک محرک (که در اینجا لبخند است) به مغز علامت می‌دهد تا همان احساساتی را تجربه کند که به هنگام استفاده از آن عضلات تجربه می‌کرد.

 هم خانه‌تکانی کنید هم ذهن‌تکانی

راهی پیدا کنید تا هر روز خانه‌تکانی کنید و از شر وسایل غیرضروری خلاص شوید. وسایل اضافی درون اتاق خواب خود را تخلیه کنید تا هم جا بازتر شود و هم اتاق برای خوابیدن و استراحت دنج‌تر و آرام‌تر شود.

قبوض صورت‌حساب‌تان را هم قشنگ بتکانید تا به لحاظ مالی آسودگی خاطر پیدا کنید. کمد لباس‌هایتان را هم مرتب کنید تا صبح‌ها عزا نگیرید. مکان‌های زیادی در خانه و دفتر کارتان وجود دارند که می‌توانید آنها را مرتب و تمیز کنید.

روزانه یک ربع وقت خود را به خانه‌تکانی اختصاص دهید و یادتان باشد که همیشه سخت‌ترین مرحله‌ی کار آغاز کردن آن است. وقتی دور و برتان خلوت و خانه و زندگی‌تان مرتب شد، از این همه حس خوب شگفت‌زده خواهید شد.

سعی نکنید بگویید همه چیز را می‌دانید

همان طور که به سنین نوجوانی و بزرگسالی می رسیم، همه فکر می‌کنیم در مورد همه چیز می‌دانیم. در حالی که ندانستن به معنای ضعیف و آسیب پذیر بودن نیست.

‌کنید می‌دانید، زیر سوال ببرید. ذهنیت بسته یعنی همین که شما همه چیز را می‌دانید و همیشه حق با شماست. با این طرز فکر شما هرگز نمی توانید یاد بگیرید، رشد کنید و تغییر ایجاد کنید.

اگر جستجوگر نباشید و با گفتن جملاتی مانند: “من این را نمی دانستم”. “نظر شما در این مورد چیست؟”. و “آیا این درست است، یا این چیزی است که من در تمام زندگی خود می دانم؟” بیگانه باشید، همیشه عقب می‌مانید.

واقعیت این است که باید خود را زیر سوال ببرید، زیرا ممکن است ایده ها و فکرهای شما تکراری و قدیمی باشد. در صورتی که شما با سوال از خود می‌توانید بهتر عمل کنید.

روی اتفاقات بد تمرکز نکنید

من از عبارت “مثبت فکر کن” متنفرم، اما سوء تفاهم نشود. این بدان معنا نیست که مشکلات و احساسات خود را نادیده بگیرید.

این به معنای خلاقیت پیدا کردن راه حلی برای مشکل است. فقط جلوی دماغتان را نگاه نکنید! تمرکز بر روی اتفاق بدی که برای شما رخ داده آسان است.

اما سعی کنید تمام تمرکز شما روی کمبودها و نواقص  نباشد. بلکه قدردانی را تمرین کنید و بر آن چه دارید تمرکز کنید.

توجه خود را به راه حل های بالقوه مشکلات خود معطوف کنید. در صورت نیاز برای کمک با دوستانتان تماس بگیرید.

شما می توانید نحوه درک درست و مدیریت اوضاع را کنترل کنید. به عنوان مثال: زندگی سخت است، و شما افسرده هستید، و نمی توانید از غصه خوردن دست بردارید.

حتی تمام تلاش خود را می کنید تا از غصه دوری کنید و طرز فکر خود را تغییر دهید ولی از آن رهایی ندارید. پس ناامید نشوید، یک رویکرد جدید را امتحان کنید. به حساسات خود فکر کنید، آن ها را درک و شناسایی کنید و با آن‌ها روبرو شوید تا بتوانید از این شرایط عبور کنید.

نکات منفی خارج از کنترول خود تمرکز نکنید. بلکه روی چیزهای مثبت، چیزهایی که باید بابت آن‌ها سپاسگزار باشید و همه چیزهایی که دارید تمرکز کنید.

یاد بگیرید چگونه بدون پشیمانی زندگی کنید

تا کنون جملات انگیزشی زیاد شنیده و خوانده اید مثلا این: «وقتی می‌خواهی کاری را انجام دهی که توانایی آن را داری، فوراً آن را انجام بده.

این تنها راه برای زندگی بدون پشیمانی است.» پس اگر میخواهید کاری انجام دهید، همین حالا و اکنون انجام دهید.

در زمان حال، آن طور که می‌خواهید زندگی کنید. زیرا هرگز نمی دانید چه زمانی با پشیمانی از تمام کارهایی که انجام نداده اید از خواب بیدار می شوید.

6539649_219

 تعادل را کشف کنید

اگر می خواهید بیاموزید که چگونه زندگی موفق و شاد داشته باشید، باید تعادل را پیدا کنید. کارهای را که دوست دارید انجام دهید! بیشتر شاد باشید!

مدتی را صرف یافتن تعادل و یادگیری در بخش هایی کنید که بلد نیستید. برای مثال، کسی که دائماً تحت استرس است ممکن است نیاز داشته باشد که یوگا یا مدیتیشن را در برنامه روزانه خود بگنجاند.

راهی برای تثبیت اعمال و احساسات خود بیابید تا شادتر زندگی کنید.