چرا فرزند شما زیاد غذا می خورد و اصلا چه مواقعی پرخوری می کند؟ آیا پرخوری اش ناشی از بی حوصلگی است و کار دیگری برای انجام دادن ندارد؟ آیا زیاد غذا می خورد تا توجه اطرافیان را به خود جلب کند؟ آیا در میان اعضای خانواده شخص پرخوری هست که کودک می خواهد از او تقلید کند؟ یادتان باشد به محض اینکه دلیل پرخوری کودک را درک کردید می توانید با رفع علت، این رفتار نادرست را نیز اصلاح کنید. در ادامه راه های جلوگیری از پرخوری را درسایت پارس نیوز مشاهده می نمایید.

108744

اطلاعات تغذیه ای خود را تکمیل کنید

با یک کارشناس یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا بدانید فرزندتان چقدر باید غذا بخورد. بنابراین به مقایسه کودکتان با هم سن و سالانش اکتفا نکنید.

چون وزن، قد و جنسیت کودک علاوه بر سن او بر میزان کالری که در طول روز نیاز دارد تاثیر می گذارد. بعد از اینکه متوجه شدید فرزندتان به چه میزان کالری در طول روز نیاز دارد، با کمک کارشناس تغذیه یک رژیم غذایی متنوع و متعادل برای کودک در نظر بگیرید.

خوراکی های پرکالری و کم حجم را از برنامه غذایی روزانه او حذف کرده در عوض مواد غذایی حاوی پروتئین را جایگزین کنید.

چربی و قندهای اضافه را کم کرده و مواد غذایی حاوی قند سالم از جمله میوه و میوه خشک را در برنامه غذایی او بگنجانید تا جلوگیری از پرخوری کودک خود نمایید.

فرصت های وسوسه انگیز را حذف کنید

غذاهای پرحجم و پرکالری و انواع میان وعده های ناسالم را در دسترس یا جلوی چشم کودک قرار ندهید.

وقتی روی میز یک ظرف پر از شکلات یا چیپس وجود دارد، خیلی از بزرگترها هم نمی توانند جلوی خودشان را بگیرند تا به آن ناخنک نزنند، پس نمی شود از بچه ها انتظار داشت که سراغ تنقلاتی که می بینند نروند.

گاهی وقت ها پرخوری کودک به این دلیل است که تند غذا می خورد و به مغزش اجازه نمی دهد تا سیر شدن را درک کند.

جویدن آرام غذا و مکث کردن بین لقمه ها را به او یاد بدهید. این کار به مغز کودک کمک می کند تا پیغام سیری را دریافت کرده آ را درک کند.

کودک را گرسنه نگه ندارید

غذا را سروقت آماده کنید و زمان غذا خوردن را به تعویق نیندازید. در مواقعی که غذا خوردن به هر دلیلی دیر می شود یک میان وعده کوچک به او بدهید تا بخشی از گرسنگی اش رفع شود.

گرسنه نگه داشتن کودک تا زمان صرف غذای اصلی باعث می شود که وقتی غذا آماده شد هجوم بیاورد و بدون فکر و بیشتر از چیزی که واقع میل دارد غذا بخورد.

اگر می خواهید به فرزندتان پاداش بدهید از غذا به عنوان جایزه استفاده نکنید چون با این کار دید کودک را نسبت به غذا عوض می کنید.

در ضمن برای رفع گریه و ناراحتی کودک نیز به او خوراکی ندهید یا سعی نکنید با دادن شکلات و شیرینی عصبانیتش را کنترل کنید.

پدرها مراقب غذا خوردنشان باشند

بچه ها معمولا برای غذا خوردن از همان الگویی تبعیت می کنند که پدرانشان دارند.

اگر پدر خانواده تند تند غذا می خورد، تنقلات را به غذا ترجیح می دهد پرخوری می کند و ... به طور غیر مستقیم این اجازه را به کودک می دهد تا از این الگو های غلط پیروی کند.

cover-15-1000x522

انتخاب های درست را تشویق کنید

وقتی کودکتان شکلات، چیپس یا بیسکوئیت های شور را به عنوان میان وعده انتخاب می کند او را تحقیر نکنید. در عوض انتخاب های غذایی سالمش را تشویق کنید تا جلوگیری از پرخوری او نمایید.

با این کار کودکتان یاد می گیرد که برای کسب تشویق و توجه شما چه انتخاب هایی داشته باشد. گاهی اوقات چاقی و اضافه وزن کودک به دلیل پرخوری کودک نیست بلکه بی تحرکی باعث شده چاق شود.

در این موارد به جای محدود کردن کالری های دریافتی فرزندتان او را به ورزش و فعالیت بدنی تشویق کنید تا چربی های ذخیره را بسوزاند.

فقط به غذا خوردن کودک توجه نکنید

اگر فقط غذا خوردن کودکتان را تشویق کنید و بیش از حد به آن توجه نشان دهید به سرعت او را به بچه ای پرخور تبدیل می کنید.

علت این پرخوری هم کاملا واضح است چون فرزند شما با این کار می خواهد توجه تان را جلب کند پس بجای تمرکز روی غذا خوردن یا نخوردن کودک به سایر کارهای او هم توجه کنید و او را مورد تشویق قرار دهید.

آشپزخانه تکانی کنید!

برای این که عادات غذایی و وزن خود و کودک تان را اصلاح کنید، نباید مدام به گذشته برگردید و خود و او را سرزنش کنید.

به جای این کار از همین امروز و از گام های کوچک شروع کنید. باید کاری کنید که غذاهای سالم تر در دسترس همه اعضای خانواده باشد.

یخچال و کابینت های آشپزخانه را از وجود همه جور هله هوله پاک کنید و به جای آن انواع میوه ها، سبزی ها، سالادها، لبنیات کم چرب و میان وعده های سالم را جایگزین کنید.

در کنار همه این غذاهای سالم، نان های پخته شده با آرد کامل و پاستای کامل را فراموش نکنید.

وجود مواد سالم در منزل به شما کمک می کند هر وقت عجله داشتید به جای فست فودها، خودتان غذایی سالم را آماده کنید.

فعالیت بدنی بیش از حد

کودکان معمولا انرژی بالایی دارند و برخی از آنها همواره در حال فعالیت بدنی هستند. این یعنی متابولیسم بدن آنها کاملا بالا می‌رود.

در برخی از موارد این روند ادامه پیدا می‌کند و کودک مواد غذای بیشتری را مصرف می‌کند. اما به مرور ممکن است فعالیت بدنی کم شده و همواره پرخوری ادامه داشته باشد.

این یعنی مواجه شدن کودک با اضافه وزن و چاقی که کم کم سبب تجمع چربی در بدن او خواهد شد.

اختلالات تغذیه‌ای

بیشتر اختلالات تغذیه‌ای از سنین نوجوانی بروز داده می‌شوند. در مواردی که کودکان از اختلال پرخوری رنج می‌برند، غذا و کالری زیادی را به بدن خود می‌رسانند.

اختلال ایجاد شده ناشی از پرخوری، به مرور زمان سبب می‌شود کنترل کودک بر خود برای مصرف مواد غذایی کاهش یابد.

در صورت ایجاد این اختلال تغذیه‌ای کودک رو به غذا خوردن پنهانی و حتی احساس گناه از مصرف غذا مواجه خواهد شد.

images1510-5fd0ba2f4c126

پرخوری کودک به دلیل استرس بیش از حد

در برخی مواقع استرس و یا یک ضربه عاطفی در کودک موجب می‌شود تا در غذا خوردن پرخوری کند.

در واقع بعضی از کودکان هنگامی که به استرس شدید دچار می‌شوند، پرخوری را شروع خواهند کرد، که در نهایت اضافه وزن را برای آنها به همراه دارد.

 والدین برای جلوگیری از پرخوری سعی داشته باشند با روانشناس درمورد این مسئله مشورت کنند تا بتواند این استرس و اضطراب را در کودک کاهش دهند.

پرخوری به دلیل ایجاد اختلالات شدید

عموما اختلالات پرخوری در سنین نوجوانی و جوانی خود را نشان می‌دهد.

کودکان مبتلا به این نوع از اختلالات شدید، ممکن است در مدت زمان کوتاهی، حجم زیادی از غذا را بخورند؛ که تمام کالری‌های اضافی در بدنش، به مشکلات و چاقی تبدیل خواهند شد.

علائم این اختلالات معمولا به حالت احساس گناه و یا غذا خوردن به صورت مخفیانه ظاهر می‌شود.

برنامه غذایی داشته باشید

وقت غذا در منزل باید مشخص باشد. شما سعی کنید تا سر وقت معینی صبحانه، ناهار و شام را سرو کنید. این کار نه تنها فرزندان بلکه والدین را هم از چاقی محافظت می کند.

حتی اگر نمی توانید هر ۳ وعده را با هم صرف کنید، دست کم شام را به فرصتی خانوادگی تبدیل کنید.

از تک تک اعضای خانواده بخواهید تا اتفاقاتی که در آن روز برای شان افتاده را تعریف کنند و در این میان به صحبت های فرزندتان هم توجه کنید.

این کار ضمن آن که جلوگیری از پرخوری در کودکان می کند، استرس آن ها را نیر کاهش می دهد و همین موضوع هم به حفظ وزن سالم تر در آن ها کمک می کند.

درمان پرخوری کودکان

به منظور کاهش وزن و پرخوری در کودکان، روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند به والدین در این زمینه کمک کند. از جمله روش‌های درمان پرخوری کودکان عبارتند از:

ورزش کردن مداوم

ورزش کردن مدوام کودک در کنار رژیم غذایی مناسب، این امکان را می‌دهد که فرزندتان بتواند به راحتی وزن خود را کنترل کند.

همچنین ممکن است کودک با پرخوری به مشکلات تنفسی و قلبی مبتلا شده باشد که با انجام فعالیت‌های ورزشی می‌تواند از آنها جلوگیری نماید.

منع پیروی از رژیم غذایی سخت و دشوار برای کودک

هنگامی که فرزندتان را به پیروی از رژیم‌های غذایی محدود و سخت، وادار می‌کنید؛ این موضوع باعث می‌شود در طول روز میلش به غذا افزایش یافته و تمایل بیشتری به پرخوری پیدا کند.

بنابراین کودک خود را از گرفتن چنین رژیم‌های سختی منع کنید و در عوض، او را به متعادل غذا خوردن تشویق کنید.

قرار نیست فرزندتان از خوردن خوراکی‌های مفید و مناسب رشدش دست بکشد؛ بلکه فقط باید مراقب مقدار و حجم مواد غذایی که می‌خورد باشید.

پرخوری-کودکان

درمان پرخوری کودکان با داشتن برنامه غذایی مناسب

در شروع روز برای کودک خود صبحانه‌ای کامل در نظر بگیرید تا در طول روز نیاز و انرژی آن را تامین کنید. سپس بعد از صبحانه، 2 وعده ناهار و شام را به مقدار متعادل برای او ترتیب دهید.

همچنین می‌توانید در بین غذاهای اصلی، از میان وعده‌های مفید و کم کالری استفاده نمایید.

در نهایت کودک را به پیروی از یک برنامه غذایی مشخص تشویق کنید تا بتواند با پرخوری مقابله کرده و به کاهش وزنش کمک کند.

به خاطر داشته باشید که هیچ غذای مفید را از رژیم او حذف نکنید. همچنین در این صورت می‌توانید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند.

درمان پرخوری کودکان با افزایش آگاهی

با کودک خود درباره عوارض، مشکلات پرخوری و خطرات احتمالی آن، حرف بزنید. همچنین او را آگاه کنید که اضافه وزن چه ضرری‌هایی را به سلامتیش وارد خواهد کرد.

و در نهایت کودکتان را به ورزش و رژیم غذایی مناسب تشویق نمایید.

غذا خوردن صحیح والدین

گاهی برخی از عادت‌های غلط غذایی در خانواده ممکن است بر روی کودکان نیز اثر بگذارد؛ اگر به عنوان والدین بسیار نگران وضعیت او هستید؛ بهتر است ابتدا روش‌های غلط غذایی خود را ترک کنید و میزان وعده‌های خود را در طول روز کنترل نمایید.

توقع نداشته باشید او را از پرخوری منع کنید؛ اما خودتان هر طور که مایل هستید غذا بخورید.

کودکان به راحتی از روی عادت‎های شما الگو می‌گیرند و مانند شما رفتار می‌کنند؛ بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از پرخوری در کودکان، اصلاح روش‌های بد غذایی در والدین است.

چه عوارضی پرخوری در کودکان به همراه دارد؟

واضح‌ترین مشکلی که پرخوری در کودکان ایجاد می‌کند چاقی و به هم خوردن تناسب اندام آنها است. اما این مورد تمام آسیبی نیست که وجود دارد.

عوارض جدی از جمله موارد زیر اغلب کودک پرخور را تهدید می‌کنند:

  • افزایش خطر احتمال ابتلا به دیابت
  • مبتلا شدن به بیماریهای قلبی و عروقی
  • افزایش کلسترول خون
  • افزایش احتمال ابتلا به انواع سرطان
  • ابتلا به اختلالات گوارشی
  • ابتلا به آسم و حتی آپنه خواب
  • جمع‌گریزی و به مرور ابتلا به افسردگی
  • افزایش فشار خون