کنکور سراسری که هر ساله برگزار می شود، یک اتفاق مهم و تعیین کننده در زندگی هر دانش آموزی است که در این کشور زندگی میکند. رفتار پدر و مادر در موفقیت دانش آموز کنکوری خود خیلی تاثیر گزار می باشد. در ادامه نحوه رفتار صحیح با دانش آموز کنکوری خود را در سایت پارس نیوز مشاهده می نمایید.

2-compressed1111111

اهمیت نقش پدر و مادر در عملکرد دانش آموزان کنکوری :

یکی از مهم ترین عوامل موثر بر موفقیت دانش آموزان کنکوری محیط پیرامون آن هاست.

پدر و مادر نیز به عنوان مهم ترین عامل برشمرده می شوند که علاوه بر توانایی بر فراهم آوردن محیط مناسب برای فرزند کنکوریشان، با نحوه رفتار و گفتار خود تاثیر بسیار عمیقی بر روحیات، خلقیات و نحوه عملکرد فرزند خود می نهند.

بنابراین در این سال سرنوشت ساز،نقش پدر و مادر بی بدیل و بسیار سنگین است و والدین نباید فکر کنند نحوه برخورد آنها با فرزندشان تاثیری در آینده آنان ندارند؛

بلکه باید بدانند که تا چه حد با سیاست هایی که در پیش می گیرند بر موفقیت فرزندشان موثر هستند.

بی شک آینده درخشان و نتیجه عالی در کنکور خواسته ی تمامی والدین است،پس اگر میخواهید چگونگی تاثیر این عامل مهم را بدانید در این مقاله با ما همراه باشید.

آینده فرزند خود را تباه نکنیم

والدین به عنوان اولین و مهم ترین حامی، نقش مهمی در ساختن آینده فرزند خود ایفا می کنند.

رفتار هایی وجود دارند که شاید در نگاه اول بی تاثیر به نظر برسند، اما با کمی تامل بیشتر، متوجه خواهیم شد که چقدر می توانند مخرب و آزار دهنده باشند.

البته برعکس آن نیز وجود دارد،رفتار هایی هرچند کوچک و در ظاهر بی اهمیت،تاثیر شگرفی بر روحیات دانش آموز دارند.

خوشبختی یا تباه ساختن، والدین عزیز این انتخاب شماست.

وظیفه والدین دانش آموز کنکوری در سال کنکور

همه ما می دانیم که دانش آموز کنکوری برای موفقیت در ماراتون کنکور باید درس بخواند.اما پیش از آن،فراهم شدن بستر فعالیت دانش آموز که همان درس خواندن است،بسیار حائز اهمیت است.

منابع مناسب، بهره مندی از مشاور با تجربه، کلاس های تقویتی و … بی شک در موفقیت دانش آموز نقش پر رنگی ایفا میکنند، اما عامل بسیار مهم تر، محیط و شرایط مناسب برای استفاده از این امکانات است.

محیط آرام و به دور از استرس

اولین فاکتور این عامل، محیط آرام و به دور از استرس و تنش برای دانش آموز است.

فشار روانی می تواند هر نوع فعالیتی را مختل کند، دیگر چه برسد به درس خواندن برای کنکور و تعیین سرنوشت، پس با وجود فشار های زیاد بر دانش آموز نمی توان انتظار عملکرد مطلوب را از او داشت.

 دغدغه ، بحث ، دعوا ممنوع

پس والدین باید تمامی تلاش خود را به کار ببندند تا محیطی سرشار از آرامش و به دور از دغدغه ، بحث و دعوا را ایجاد و حفظ کرده، بستر نخست را به خوبی فراهم کنند.

رفتار مناسب

دومین عامل مهم که در سطر های بعدی در صدد تشریح آن هستیم، نحوه رفتار والدین است که به دلیل اهمیت این موضوع، آن را در دو بخش نحوه رفتار با دانش آموز پشت کنکوری و نحوه رفتار با دانش آموز دوازدهمی که داوطلب کنکور است،بررسی می کنیم.

در اینجا با ذکر دو مثال عینی، دو نحوه رفتار مخرب را توضیح میدهم که هر دو با اینکه در دو قطب مخالف هستند به یک اندازه دارای تاثیرات منفی هستند.

 افراط در ایجاد محدودیت ها و سرزنش فرزند ممنوع

والدینی که بیش از اندازه نیاز نگران وضعیت فرزند کنکوری خود هستند و دائما با تشر و سرزنش او را به میز مطالعه می کشانند، استراحت های معمولی که هر دانش آموز کنکوری احتیاج دارد را منع می کنند و با ترش رویی رفتار خود را سازمان می دهند، به طور مستقیم اعتماد به نفس و روحیات فرزندشان را مختل مبکنند.

باعث می شوند دانش آموز از لحاظ عاطفی احساس درک نشدن و تنهایی کند،و این امر خود موجب اختلال جدی در عملکرد دانش آموز است.

علاوه بر آن این رفتار باعث ایجاد یک چرخه منفی میشود،یعنی با تاثیر رفتار سرزنشگرانه والدین ،دانش آموز دارای ضعف عملکرد می شود و همین خود باعث برانگیختن سرزنش های بیشتر از طرف والدین است.

اما نحوه دیگری از رفتار وجود دارد که درست مقابل رفتار مذکور است،اما به همان اندازه مشکل ایجاد میکند.

157020380

تفریط و بی خیالی والدین نسبت به دانش آموزان کنکوری ممنوع

والدینی که بیش از حد بیخیال هستند، اهمیتی برای وضعیت هیجانی، رفتاری و بالطبع درسی فرزند خود قائل نیستند. فرزند خود را به حال خود رها کرده و خود را در مشکلات و مسائل او دخیل نمی کنند.

این والدین علاوه بر ایجاد یک خلا احساسی و حمایتی در فرزند خود، همزمان نیروی برانگیزاننده را در فرزند کنکوری خود سرکوب می کنند و باعث می شوند دانش آموز نیز اهمیتی برای وضعیت درسی و آینده خود قائل نباشد؛

زیرا همانطور که می دانید،اولین معلم و سرمشق هر انسان والدین و خانواده او محسوب میشوند.

بنابراین ما اینجا از دو امر مهم صحبت می کنیم، و آن افراط و تفریط است که هر دو باعث اختلال در عملکرد دانش آموز داوطلب کنکور می شود. اعتدال در رفتار بهترین انتخاب برای رقم زدن یک ارتباط مناسب بین والدین و فرزند است.

نحوه برخورد والدین با دانش آموز دوازدهمی و کنکوری

دانش آموزانی که برای اولین بار کنکوری بودن را تجربه می کنند، مسلما هم نسبت به شرایط آن ناآشنا هستند و هم عاداتی متفاوت از آنچه که باید داشته باشند، دارند.

بنابراین روند منطبق شدن با این شرایط هم احتیاج به گذر زمان و هم احتیاج به دریافت حمایت و دلگرمی و حس درک شدن از سوی والدین و خانواده برای دانش آموز است.

مسلماً یک سال درس خواندن بی وقفه و رقابت با همسالان در میدان رقابتِ ماراتونِ کنکور، آسان نیست و انطباق با آن نیاز به آماده شدن روحی و جسمی و اجتماعی دارد.

در این مسیر پر پیچ و خم دانش آموز تنها حامی خود را والدین خود می یابد،پس ما از شما والدین می خواهیم تا همراه فرزندان باشید تا زندگی مانند یک کنکوری موفق را یاد بگیرد، اصول آن را بتواند در فعالیت های روزانه خود به کار بندد؛

اگر لغزشی در این مسیر برایش پیش آید دست کمکی از طرف شما دریافت کند و به هیچ وجه خود را در این فرایند انطباق تنها نبیند.

شاید از خود بپرسید که چگونه، و من به شما ساده ترین راه حل را پیشنهاد میکنم.

 صحبت نکردن با فرزند کنکوری ممنوع

روزانه دقایقی را به هم صحبتی و معاشرت با فرزند نو کنکوری خود اختصاص دهید.درست است که پدر و مادر مشغله های زیادی گریبان گیرشان است،اما نباید از اهمیت معاشرت صحیح همراه با عشق و محبت و حمایت،غافل شد.

عدم حمایت از فرزند کنکوری توسط والدین ممنوع

به فرزندان خود هم در گفتار و هم در عمل ،بگویید که در هر شرایطی کنارشان هستید، آنها را حمایت میکنید و در تندباد مشکلات و ناراحتی ها و خلا ها،آنها را تنها نخواهید گذاشت.

شاید فرزند شما از ترس طرد شدن یا مورد سرزنش واقع شدن از بازگویی مشکلاتش نتواند به صورت داوطلبانه با شما هم صحبت شود و مشکلاتش را بگوید،اما وقتی شما خود به سراغ معاشرت با آنها روید و حمایت خود را به او اعلام کنید،وی نیز احساس دلگرمی پیدا کرده و شما را تکیه گاه امن خود خواهد یافت.

14000508000240637632470489459390_74014_PhotoN

رفتار والدین با فرزند پشت کنکوری

کنکور سراسری که هر ساله برگزار می شود، یک اتفاق مهم و تعیین کننده در زندگی هر دانش آموزی است که در این کشور زندگی میکند.

از طرفی جو ایجاد شده در جامعه باعث شده تا همه دانش آموزان به دنبال قبولی در رشته های تاپ و با شغل و درآمد تضمین شده باشند.

بنابراین کاملاً طبیعی است ‌که یک دانش آموز با یک بار شرکت کردن در این آزمون هدف خود را باز نیابد و در صدد شرکت دوباره در آن برآید.

از طرفی هر دانش آموزی ممکن است با ایجاد شرایط خاص در سال دوازدهم،قادر به تلاش کافی برای شرکت در کنکور نباشد.

مرگ عزیزان، مشکلات جسمی و روحی، مشکلات خانوادگی و غیره، همگی می توانند عاملی باشند تا دانش آموز از تلاش کافی باز مانده و در اولین آزمون سراسری خود نتیجه مطلوب را نگیرد.

بنابراین هرساله تعدادی داوطلب برای بار دوم و چندم،برای شرکت در آزمون ثبت نام می کنند.نکته ی بسیار مهم این موضوع که مرتبط با بحث این مقاله است،رفتار والدین با فرزند پشت کنکوری خود است.

ایجاد محدودیت، ممنوع !

محدودیت های شدیدی که بعضا والدین برای فرزندان خود لحاظ می کنند، این حس را به داوطلبین القا می کند که شرایط بسیار وخیم تر از آن چیزی است که به نظر می آید و این خود عاملی بر تشدید استرس داوطلب خواهد شد.

به علاوه نداشتن هر گونه تفریح و استراحت، سبب می گردد دانش آموز بعد از چند ماه تلاش در اوایل سال از شرایط خود خسته شده و به اصطلاح “ببرد!”

استراحت لازمه طی کردن مسیرهای طولانی و سخت است که نباید از داوطلبین کنکور سراسری دریغ گردد.

اما کاهش رفت و آمدهای غیر ضروری و مستمر گذشته، می تواند منطقی باشد و باید به مرور از برنامه خانواده ها حذف شود تا داوطلب با تمرکز بیش تری به کنکور خود نزدیک شود.

انگیزه دهی به داوطلب

یکی از بخش های وظیفه والدین کنکوری ها که باید به آن اشاره کرد، انگیزه دهی است.

برای این منظور لازم است والدین به نکات مثبت تحصیلی هم چون: کارنامه های تحصیلی، تراز های آزمون های آزمایشی و … واکنش های بیش تری نسبت به بخش های منفی آن بدهند.

با توجه و تشویق داوطلب در نقاط مثبت و قوت وی، می توان این انگیزه را در آن ها ایجاد نمود تا شرایط خود را بهبود داده و یا حداقل آن را حفظ کند.

هر چند نباید نکات منفی نیز چشم چوشی شوند و برای داوطلب عادی گردد. با دلایل منطقی نکات منفی را پس از تامل بر نکات مثبت وی، مطرح نمایید و سعی کنید پیشنهاد خود آن ها را برای رفع آن بشنوید و سپس نظر خود را مطرح نمایید تا جنبه نصیحت پیدا نکند.

 ایجاد محیط مناسب مطالعه

اصلی ترین و مهم بخش در پاسخ به این که چگونه به فرزند کنکوری خود کمک کنیم می تواند این باشد که محیط و بستر مناسبی برای مطالعه آن ها ایجاد نماییم.

داوطلبین کنکوری بیش از نیمی از روز خود را مشغول مطالعه برای کنکور سراسری می باشند که اگر در محیط مناسبی این مهم رخ ندهد خستگی زودرس را به همراه خواهد داشت. لذا لازم است تا محیط خانه برای مطالعه آن ها آرام و مناسب باشد.

استرس های خانواده و جامعه را به آن ها منتقل نکنید و سعی کنید آن ها را در این بخش از بحث های خود دخیل ننمایید.

تعداد زیادی از داوطلبین عادت دارند که ساعات زیادی از مطالعه خود را در خارج از خانه انجام دهند،  به طور مثال در محیط هایی هم چون کتابخانه های شهر، مدرسه و یا غیره که در این صورت خانواده ها باید از شرایط محیط مربوطه اطمینان حاصل نمایند تا راندمان دانش آموزان، آن طور که باید بالا باشد.

 تغذیه مناسب

موفقیت در تمام فعالیت های بدنی و ذهنی مستلزم داشتن یک برنامه تغذیه مناسب می باشد. داوطلبینی که برای کنکور سراسری آماده می شوند، در یک رقابت ذهنی سنگین قرار دارند که اوضاع بدنی آن ها نیز داری اهمیت می باشد.

لذا تغذیه این دانش آموزان باید بسیار مورد توجه والدین قرار بگیرد تا از این حیث دچار مشکلی نشده و در این بازه زمانی نسبتا طولانی از راندمان آن ها کاسته نشود.

به علاوه تغذیه مناسب تاثیر به سزایی در کاهش استرس ها و داشتن برنامه خواب منظم خواهد داشت که از موثرترین موارد در روند مناسب برای مطالعه می باشد.

 از مقایسه کردن به دور باشید

ازعادات استرس زایی که برخی از والدین در مواجهه با فرزندان خود دارند، مقایسه وی با دیگر افراد در شرایط مشابه می باشد که می تواند لطمه جبران ناپذیری به آن ها وارد کند.

به ویژه که این اتفاق عموما در زمانی رخ می دهد که داوطلب با یک شکست مقطعی رو به رو شده است و از لحاظ روحی و برنامه ای نیاز به همراهی و تجدید قوا دارد.

لذا:

در این شرایط با صحبت کردن با او مشکل را درک کرده و به او فرصتی مجدد داده تا بتواند به مسیر درست بازگردد.

این رفتار می تواند کمک بزرگی در ایجاد امید و انگیزه در داوطلب کنکوری بکند که از مهم ترین وظایف خانواده های کنکوری می باشد.

n00052603-b

عید نوروز را جدی بگیرید

از مهم ترین مواردی که در پاسخ به این که چگونه به فرزند کنکوری خود کمک کنیم ، نیز می توان به همین نکته اشاره کرد.

خانواده های زیادی در عین توقع های بالایی که از فرزندان خود دارند، اما حاضر به گذر از برخی موارد نیستند که یکی از اصلی ترین آن ها در سال کنکور، تعطیلات نوروز می باشد.

سال کنکور یک سال عادی برای داوطلبین نمی باشد که دید و بازدید ها و یا سفرهای نوروزی طبق روال عادی ادامه داشته باشد.

در سال کنکور، عید نوروز یک دوره طلایی برای دانش آموزان به حساب می آید که بهترین زمان برای جبران عقب افتادن ها، جا ماندن ها، مرور و دوره مطالب و یا حتی پیشی گرفتن از رقبا می باشد.

برای این منظور لازم است شرایط در این دو هفته به بهترین نحو برای مطالعه آن ها آماده گردد و خود نیز در کنار آن ها حضور داشته باشید.

به منظور اطلاع از اهمیت این دوره می توانید به مطالب مربوط به اهمیت نوروز در برنامه درسی کنکوری ها مراجعه نمایید.

اما یکی از چالش های مهم دیگری که ممکن است خانواده ها با آن ها در گیر باشند، برخورد صحیح والدین با پشت کنکوری است که باید به دقت بررسی گردد تا به فرزندان آن ها لطمه وارد نگردد.

با یک مشاور کنکور در ارتباط باشید

این دوران، دوران سخت و پیچیده‌ای است. چه برای شما به عنوان پدر ومادر و چه برای فرزندتان. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم حتما با یک مشاور کنکور یا مشاور تحصیلی در ارتباط باشید؛ تا مشکلاتتان را با او مطرح کنید.

اگر احساس می‌کنید فرزندتان استرس بسیار زیادی را تجربه می‌کند یا در اولویت بندی خواندن دروس تخصصی کنکور یا دروس عمومی کنکور با مشکل مواجه شده است، مشاور تحصیلی به فرزندتان کمک می‌کند تا راه درست را پیدا کند.

در این دوره، شما باید مانند یک دوست برای فرزندتان باشید. یک دوست صمیمی ولی در عین حال عاقل و منطقی که هنگام روبرو شدن با مشکلات، بهترین راه حل‌ها را در اختیارش می‌گذارد.

به این شکل و در کنار یکدیگر، مطمئن باشید نتیجه موفقیت آمیزی کسب خواهید کرد.