درمان فوبیای گربه از اهمیت بالایی برخوردار است. کسانی که با این ترس دست و پنجه نرم میکنند بهتری این موضوع را درک خواهند کرد. ما به شما کمک میکنیم تا بدون نیاز مراجعه به پزشک با کمک شناخت کامل از این ترس خودتان را درمان کنید.

فوبیا یا ترس از گربه چیست

به طور کلی فوبیا یعنی ترس‌های افراطی، غیر منطقی و مداوم نسبت به یک شئ، حیوان و یا وضعیت خاص؛ شدت ترسی که فرد مبتلا به فوبیا آن را تجربه می‌کند با محرک ترس‌آور تناسب ندارد و اغلب دیگران این ترس را غیر منطقی و بیهوده تلقی می‌کنند.

در صورتی که محرک ترس‌آور در زندگی فرد نقش پر رنگی داشته‌باشد، می‌تواند دردسر ساز و آزارنده شود و در چنین شرایطی اقدام برای درمان الزامی است.ترس از گربه - درمان فوبیای گربه

ممکن است فکر کنید ترسیدن از گربه آنچنان مسئله‌ی مهمی نیست و به درمان نیاز ندارد؛ اما این ترس در بسیاری موارد می‌تواند به شدت آزارنده و با استرس و اضطراب‌ طولانی مدت باشد چرا که مدام فکر و ذهن فرد مبتلا را به خود مشغول می‌کند.

کسانی که نسبت به گربه فوبیا دارند، حتی از مواجهه با مکان‌هایی که احتمال می‌دهند در آن جا گربه وجود داشته باشند، اجتناب می‌کنند. ترس از گربه در طبقه بندی علمی اختلالات روانی، زیر مجموعۀ فوبیای حیوانات قرار می‌گیرد و در طبقه اختلالات اضطرابی جای دارد.

نشانه های فوبیای گربه را بدانید

علائم فوبیای گربه در افرادی که به آن مبتلا هستند، متفاوت است. در بعضی از افراد این علائم خفیف و در بعضی دیگر این علائم شدید است. اصلی‌ترین علائم ترس از گربه عبارت اند از:

 1. اضطراب افراطی در هنگام مواجهه با گربه .
 2. بروز علائم جسمانی و روانی ترس ( مانند بالا رفتن ضربان قلب، لرزش بدن، تعریق، احساس دلهره شدید و...) بلافاصله بعد از مواجه شدن با محرک اضطراب‌آور.
 3. تلاش بسیار زیاد برای عدم مواجهه با موقعیت‌هایی که احتمال وجود گربه در آن‌ها هست.
 4. این علائم بیشتر از 6 ماه در فرد ادامه دارند و در عملکرد وی، در زندگی اجتماعی و روابط بین فردی و شغلی تأثیر منفی می‌گذارند.

نوازش کردن گربه - درمان فوبیای گربه

علت فوبیای گربه چیست

به طور کلی یکی از اصلی‌ترین علت‌های فوبیا، تجربه ناگوار در گذشته در مواجهه با آن محرک خاص است. اما در موارد زیادی افرادی که مبتلا به فوبیای گربه هستند، قبلا هیچ گونه تجربه تلخ و ناراحت کننده‌ای در برخورد با این موجود نداشته‌اند. پس چرا این فوبیا در آن‌ها به وجود آمده است؟

عدم شناخت راجب گربه ها از دلایل فوبیای گربه

گربه‌ها موجودات عجیب غریبی اند.

آن‌ها پشمالو و بازیگوشند.

بیشتر خیلی آهسته و بی صدا جنبش میکنند.

تقریباً همه آن‌ها دست کم در اول از آدم‌های غریبه بیم دارند یا اصطلاحا حساب می‌برند.

ولی این بیم همواره سبب نمی‌شود که آن‌ها از شما بازه بگیرند.

در عوض امکان دارد آن‌ها گاهی سعی کنند به شما نزدیک شوند.

آن‌ها می‌خواهند شما را بو بکشند تا یقین حاصل کنند که شما «خودی» هستید.

آن‌ها مانند همة موجودات دیگر می‌خواهند محیط زندگی و قلمرو خودشان را شناسایی کنند.

همانگونه که شما وقتی می‌بینید در محله تان، فروشگاه جدیدی افتتاح شده یا در ساختمان تان همسایة جدیدی ساکن شده، برای شناسایی آن‌ها کنجکاوی میکنید، گربه‌ها هم برای مشاهدة چیزهای جدید اطرافشان امکان دارد اطرافتان بپلکند و شما را بو کنند.

گربه طوسی - درمان فوبیای گربه

در حقیقت این یک ویژگی تکاملی است که به این جانوران یاری می‌کند عوامل خطرساز را شناسایی کنند و بدین گونه شانس بقای خود را بیشتر کنند.

امکان دارد کسیکه گربه‌ها را نشناسد از مشاهدة این فعالیت‌ها عجیب و غریب و بظاهر غیرقابل پیشگویی شوک زده شده و وحشت کند.

پس چنانچه شما از گربه بدتان می‌آید و بار اولی که به خانه دوست تان می‌روید گربة او دور پایتان میچرخد، بایست بدانید این نشانه مثبتی است.

گربة دوست تان دارد شما را در قلمرو خودش شناسایی میکند.

گربه‌ها بسیار کنجکاوند ولی می‌توانید مطمئن باشید که به شما زیان نمی‌رسانند.

بنا بر این اگر یکی دوبار سعی کنید که به خودتان مسلط باشید که از جا نپرید و فریاد نکشید، خواهید دید که آن‌ها بی آزار هستند.

فوبیای گربه به علت اعتقادات اشتباه

باورهای غلط خیلی زیادی در زمینه گربه‌ها و بیماری‌های منتقله از آنها به آدم وجود دارد که همة این موارد متعاقب از بی اطلاعی هستند.

در حقیقت بجز یکی دو بیماری که آن هم فقط تحت شرایط بسیار ویژه (خاص) میتواند از گربه انتقال یابد (به طور نمونه آلودگی آدم به تخم توکسوپلاسما تنها در خانمهای حامله مشکل زاست) گربه‌ها برای انسان‌ها خیلی اندک بیم (خطر) هستند و بعلاوه این بیماریها در تماس‌های معمولی با گربه‌ها جابه‌جا‌ نمی‌شوند.

البته افرادیکه در خانه شان گربه حفاظت میکنند باید یکسری ملاحظات بهداشتی را مراعات نمایند.

ولی چنانچه شما یکی از افرادی هستید که از گربه وحشت دارید خوبتر است بدانید که تقریباً هیچ نوع بیماری با رد شدن از کنار یک گربه جابه‌جا‌ نمی‌شود.

یکی از معمول‌ترین، و شاید معروف‌ترین، این فوبیاها، ترس از گربه است که با نام‌های گوناگونی، به مانند آیلوروفوبیا (از ریشۀ یونانی Ailouros به معنی گربه، به همراه Phobos در مفهوم تهدید یا ترس)، گاتوفوبیا (از ریشۀ اسپانیایی Gato، گربه) و Galeophobia (از ریشۀ یونانی Galemacr به معنی گربه) شناخته میشود.

گربه قهوه ای - درمان فوبیای گربه

ترس از حیوانات، علی الخصوص گربه که موضوع موردبحث در این نوشتار است، میتواند تا حدی بر زندگی روزمرۀ اشخاص اثرات منفی بگذارد. برای همین مهم است که برای درمان فوبیای گربه اقدام کنید.

درمان فوبیای گربه

درمان فوبیا با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد اما در موارد شدید و غیر قابل کنترل مراجعه به مشاوره کنترل استرس و دریافت کمک‌های تخصصی الزامی است. در ادامه برخی از روش‌های درمان فوبیای گربه را شرح داده‌ایم:

شناخت درمانی

درمان شناختی یکی از مؤثرترین راه کارهای درمانی برای درمان ترس از گربه است. افرادی که فوبیای گربه دارند، این حیوان را بسیار خطرناک‌تر از آنچه که هست، می‌پندارند. این درمان طرز فکر افراد مبتلا را نسبت به این حیوان تغییر می‌دهد.

حساسیت زدایی منظم

حساسیت زدایی منظم روش دیگری در درمان فوبیا است. این روش درمانی سه مرحله دارد:

 1. تهیه لیست از حالت‌ها و موقعیت‌هایی که در فرد اضطراب ایجاد می‌کند؛ به ترتیب از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می‌کند تا اضطراب آور‌ترین.
 2. یادگیری روش‌های آرمیدگی و ریلکسیشن
 3. تصور کردن سلسله مراتب لیست از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می‌کند به ترتیب تا اضطراب آور‌ترین، در حالیکه فرد کاملا ریلکس است.

دست زدن به گربه - درمان فوبیای گربه

درمان فوبیای گربه با مواجهه درمانی

این روش درمانی شباهت زیادی با روش حساسیت زدایی منظم دارد. فرد در معرض سلسله مراتب قرار می‌گیرد با این تفاوت که فرد احساس اضطراب را در هر مرحله حفظ می‌کند تا به تدریج این اضطراب برای فرد عادی شود. برای آن که روش‌های درمانی مؤثر واقع شود، فرد مبتلا باید نسبت به مسئله خود و عامل ایجاد کننده آن آگاهی پیدا کند. شرکت در جلسات درمانی با روان شناس و متعهد شدن به برنامه درمانی، باعث می‌شود فوبیای حیوانات به راحتی درمان شود.

هیپنوتراپی بجای دعای گربه

هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی نوعی درمان است که در آن ذهن شخص آگاه، آرام و غیرفعال می شود و در این شرایط روانشناس سعی می کند تا به افکار فرد دسترسی پیدا کند.

برخلاف باور عموم هیپنوتیزم یکی از قدیمی ترین روش های روان درمانی به شمار می رود. در شرایط هیپنوتیزم اضطراب فرد کاهش می یابد و به اصطلاح گفته می شود که فرد در خلصه فرو می رود.

هیپنوتراپی - درمان فوبیای گربه

هیپنوتراپی روشی موفق در درمان انواع فوبیا، اختلالات جنسی و اختلالات اضطرابی دیگر بوده و دارای فواید زیادی نیز می باشد.

دارو درمانی

در موارد شدید‌تر، می‌توان ابتدا از یک دوره دارو درمانی  شامل داروهای ضد اضطراب و دارو های ضد افسردگی استفاده کرد و سپس بعد از کاهش علائم، روان درمانی را آغاز نمود.

تسلط بر ترس از گربه پس از درمان های شناختی رفتاری

فوبیای گربه مانند دیگر فوبیا ها به حیوانات قابل درمان است.

اغلب مواقع نه‌چندان حاد آیلوروفوبیا را میتوان با چند جلسۀ درمانی حل کرد.

 • قرار گرفتن طولانی‌مدت و به‌تدریج در مجاور گربه‌ها ، برای تسلط بر فوبیای گربه با اهمیت است.این موضوع میتواند در اول با مشاهدۀ گربه از دور شروع شده، و با نگریستن به تصاویر گربه و مرور نام آن و شیوه‌های شبیه ادامه یابد.این حالت‌های محدود تماس با گربه‌ها بسیار کربردی بوده و سبب از بین بردن فوبیای گربه می‌شوند.
 • برای افرایش اثرگذاری (تاثیر) در کاهش تدریجی حساسیت، خیلی پراهمیت است که شحص مبتلا در موقعیت فوبی قرار گرفته و بارها آن را تجربه نماید.انجام این کار میتواند در اصلاح اجتناب‌های بی‌جا از گربه ثمربخش باشد.
 • درخواست کمک از خانواده و رفیقان خیلی پراهمیت است و میتواند رل و نقش تأثیرگذاری در تسلط بر این فوبی داشته‌باشد.
 • هم‌چنین تغییر دیدگاه و نگرش در زمینه گربه‌ها بسیار لازم است.شیوه‌های زیادی به منظور انجام این کار وجود دارد؛ باید افکار، عقاید و پیش‌بینی‌های منتهی به پریشانی (اضطراب) را شناسایی کرده و آنها را با موارد واقع‌بینانه‌تر جایگزین کرد.این استراتژی‌ها توانایی دارند همراه با مداوا اثربخش، در تسلط بر فوبیای گربه مورد کاربرد قرار بگیرند.