از ابتدای امسال تا کنون که به تدریج موج چهارم کرونا در کشور روز به روز گسترده‌تر شد، چندین بار شاهد تصویب و ابلاغ ممنوعیت ترددهای برون شهری برای جلوگیری از سفرهای مردم بوده‌ایم و بر این اساس جریمه‌های سنگین ۵۰۰ هزار تومانی و یک میلیون تومانی هم برای مسافران متخلف در نظر گرفته است.

اما به نظر می‌رسد محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های کرونایی سفرهای مردم را چندان با اختلال مواجه نکرده است چرا که آمارها نشان‌ می‌دهد در ایامی که ممنوعیت‌ها اعمال و اعلام شده، سفرهای مردم نه تنها کاهش نداشته بلکه به مرور روند افزایشی نسبت به یکدیگر داشته است و این مسئله موجب نگرانی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شده است.

چرا که در ایام تعطیلات نوروزی که تقریبا از هفته دوم آن ممنوعیت‌های کرونایی اعلام شد، سفرهای جاده‌ای مردم روند نزولی داشت و متوسط تردد روزانه مردم از ۲۰ اسفند ماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه به یک میلیون و ۲۰۰ هزار وسیله نقلیه رسید اما این آمار تردد در هیچ کدام از ممنوعیت‌های تردد اعلام شده در اردیبهشت ماه و خرداد ماه تکرار نشد و همچنان روند صعودی پیدا کرد.

در ایام ممنوعیت‌ تردد اردیبهشت ماه این آمار حوالی یک میلیون ۵۰۰  هزار وسیله نقلیه شد و در ممنوعیت نیمه خرداد ماه به بیش از یک میلیون ۷۰۰ هزار خودرو رسید. نکته دیگر اینکه آمرها و نمودارهای تردد بین‌شهری نشان می‌داد که مردم سفرهای جاده‌ای خود را قبل از آغاز و پس از پایان این ممنوعیت‌ها برنامه‌ریزی کرده بودند چرا که موج سفرها از یک روز قبل و تا قبل از ساعت شروع ممنوعیت (۱۲ ظهر) آغاز می‌شد و دقیقا در روز و ساعت پایانی ممنوعیت موج بازگشت مردم از سفر به خانه‌هایشان بود و در این دو موج ترافیک‌های سنگین در محورهای مواصلاتی مردم شاهد بودیم.

این در حالی است که بر اساس آمار و ارقام بدست آمده، به ازای هر یک درصد افزایش سفرهای مردم حدود ۱.۹ درصد مبتلایان به کرونا در کشور افزایش یافته است. همچنین دکتر حمید سوری – رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا- اخیرا ضمن تشریح شرایط بیماری کرونا در کشور، به ایسنا گفت: استعداد بروز پیک‌های بعدی بیماری تا افزایش پوشش واکسیناسیون و عدم گسترش پروتکل‌های بهداشتی همچنان هست، بویژه آنکه هنوز نگرانی درباره واریانت‌های جدید بیماری وجود دارد.

وی افزود: اکنون شرایط اپیدمی تابع چند نکته مهم است. بخشی از آن بستگی به سیاست‌گذاری‌ها و ساده‌انگاری در رعایت برخی از آنها همچون آزاد گذاشتن سفرها، عدم رعایت پروتکل‌ها، افزایش پوشش واکسیناسیون، شنایایی طغیان‌های جدید بیماری با واریانت‌های جدید و… دارد و بخشی دیگر نیز مستقیما وابسته به رفتار مردم است. نباید فراموش کنیم تعداد مرگ‌های روزانه ناشی از کرونا چقدر است و باید بدانیم حتی اگر واکسن تزریق کرده باشیم به معنای عدم ابتلا به بیماری نیست بلکه احتمال مرگ و بستری درصورت ابتلا کاهش می‌یابد بنابراین؛ باید رعایت‌ها ادامه داشته باشد.

حالا کار به جایی رسیده که علیرضا زالی – فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران- در شرایطی که با تعطیلی مدارس ترددهای درون شهری تا حد بسیار زیادی کاهش یافته بود اگر بخواهیم مدارس را باز کنیم باید فکری به حال ترددهای برون شهری و تکانه‌های آن در زمینه گسترش شیوع ویروس کرونا کرد.

حالا باید دید ستاد ملی مقابله با کرونا و دستگاه‌های متولی در این زمینه تدبیری برای پیشگیری و جلوگیری از سفرهای بین استانی مردم می‌اندیشند یا با وجود این همه هشدار باز هم محورهای مواصلاتی کشور به حال خود رها خواهد شد؟