محمد رضا نیک‌نژاد ، کارشناس آموزشی و معلم درباره مجازی شدن فضای آموزش در دوران شیوع کرونا به «پارس‌نیوز» گفت: «آموزش مجازی در کلیه نقاط دنیا،‌ یک آموزش ناکارآمد است که همزمان با شیوع ویروس کروناو گسترش خود، ۴۰ درصد از مهارت نوشتن، خواندن و محاسبات سطح مبتدی کودکان کاسته و سطح علمی آن‌ها را‌ کاهش داده است. به طورحتم ایران نیز از این قاعده مستثنى نیست.»

وی افزود: «کارآمدی نسبی آموزش مجازی در هرکشور با کشور دیگر متفاوت است. اگر‌بخواهیم این میزان را در کشور ایران بررسی کنیم، باید بگوییم که به خوبی نتوانستیم فضای آموزشی کارا توأم با رفع نیازهای آموزشی را داشته باشیم.»

نیک نژاد تصریح کرد: «اصلی‌ترین اپلیکیشن آموزشی کشور در زمان شیوع ویروس کرونا و گسترش سیطره آموزش مجازی دانش آموزان «شاد» بود که خود در ابتدای راه با‌ ناکارآمدی‌هایی از قبیل؛ عدم دانلود مطالب، کاهش سرعت در ارسال‌ مطالب‌ و نبود امکان ارتباط تصویری همراه بود.‌ بی‌شک در این راه، اپلیکیشن‌هایی با مشکلات حداقلی وجود داشت که حتی در برخی مدارس غیردولتی نیز استفاده می‌‌شد‌. اما در مقایسه برنامه‌های هم رده با شبکه آموزشی شاد می‌توانیم به اسکایپ، ادوبی کانکت و زوم اشاره کنیم. در کنار گسترش فضای آموزش مجازی،‌ گوگل نیز یک شبکه اطلاعاتی رایگان بود که به خوبی می‌توانست اطلاعات آموزشی را در اختیار فرد قرار دهد.»

این کارشناس آموزشی همچنین خاطرنشان کرد: «در شرایط حال حاضر، اگرچه اصرار آموزش و پرورش بر استفاده از شبکه آموزشی شاد است اما لازم به ذکر است تا بگوییم هنوز این شبکه توأم با مشکلاتی است. به عنوان یک معلم بارها دیده‌ام که خانواده‌ی دانش آموزان در کنار شبکه آموزشی شاد، از برنامه‌هایی همچون واتس‌اپ یا تلگرام استفاده می‌کنند تا آموزش مجازی‌شان آمیخته با سهولت باشد.»

او اظهار داشت: «به طورحتم برای عنوان میزان کارآمدی اپلیکیشن شاد می‌بایست بررسی و نظرسنجی‌های لازم را انجام داد تا به ارقام دقیق رسید. اما درحال‌ حاضر بر پایه تجربیات می‌توان عنوان کرد که این شبکه کماکان توأم با مشکلات و نیازمند بهتر شدن است.»

*آموزش مجازی،‌ اصلی اساسی در دوران پساکرونا

وی متذکر شد: «به طورحتم جهان پس از کرونا، به هیچ عنوان شبیه جهان پیش از‌ کرونا‌ نخواهد بود. بنابراین دیگر نمی‌توانیم از‌ آموزش مجازی دوری و تنها به آموزش در فضای حضوری پناه ببریم.»

نیک نژاد عنوان کرد: «نباید فراموش کرد که آموزش مجازی علی‌رغم برخی مشکلات اما‌ موجب‌ تغییرات بنیادین شد.‌ سهولت در برگزاری‌ کلاس‌های جبرانی که درگذشته بنا بر شرایط آب و هوایی، تعطیلی‌های متعدد یا  کسالت دشوار‌بود، اینک آسان شده است و تنها با یک پیغام از راه دور،‌ می‌توان هماهنگی‌‌های لازم را ایجاد کرد. بنابراین نباید محاسن آموزش مجازی را فراموش و آن را به دور از فایده بدانیم.»

وی درپایان این گفت‌وگو گفت: «تجربه قریب به دو ساله‌مان می‌بایست درس شود و درکنار فضای آموزش حضوری به یک اصل‌ تبدیل گردد. بهبود این فضا و اپلیکیشن‌های مورد نظر نیز‌ کمک خواهد کرد تا امکانات و اطلاعات جهانی در اختیار‌ قرار‌ گیرد.»