بنا بر اعلام سخنگوی ستاد مقابله با کرونا همچنان وضعیت بیشتر  شهرهای ایران قرمز می باشد  و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. در ادامه این خبر اخرین وضعیت شهرهای قرمز کرونا   در امروز یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 را می آوریم. 

از دیروز تا امروز ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۱۴ هزار و ۱۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۴۴ نفر از آن‌ها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۶۵۴ هزار و ۸۱۱ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۸۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۴ هزار و ۹۱۰ نفر رسید.

اخرین وضعیت شهرهای قرمز کرونا امروز

خوشبختانه وضعیت قرمز در اکثر نقاط کشور پایان یافته است و ایران از قله موج چهارم کرونا عبور کرد.

ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در بیشتر مناطق ایران با روند کاهشی روبه‌رو است و به این ترتیب مراکز تمامی استان‌ها جز شهرهای اهواز، ایلام، بندرعباس و خرم‌آباد از وضعیت قرمز خارج شده‌اند.

با کاهشی شدن روند ابتلا در اکثر نقاط کشور، از امروز تمامی مراکز استان‌ها به جز چهار شهر اهواز، ایلام، بندرعباس و خرم‌آباد از وضعیت قرمز خارج شدند. روند بستری در این چهار شهر هنوز از وضعیت افزایشی خارج نشده و لذا همچنان قرمز هستند.

به دلیل وجود ویروس‌های جهش‌یافته جدید، رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از افزایش مجدد روند بیماری ضروری است.

 

اخرین وضعیت شهرهای قرمز کرونا امروز

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هم‌اکنون ۴۶ شهر در وضع قرمز، ۲۶۳ شهر نارنجی و ۱۳۹ شهر در وضع زرد کرونا قرار دارند.

"علیرضا رئیسی" در توضیح جدیدترین مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در کشور به قله بیماری رسیدیم و در حال عبور از آن هستیم که این موضوع ناشی از تلاش، همکاری و دقتی است که همه مردم در رعایت پروتکل‌ها انجام دادند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در مجموع گرچه روند بیماری نزولی شده، اما میزان بیماران بستری بیمارستان‌ها زیاد است، اما در مجموع ورودی به بیمارستان‌ها کم شده است.

او با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی شهر‌ها گفت: هم‌اکنون ۴۶ شهر در وضع قرمز، ۲۶۳ شهر نارنجی و ۱۳۹ شهر در وضع زرد کرونا قرار دارند و روند بیماری رو به کاهش است.

رئیسی ادامه داد: به این ترتیب روند بیماری در ۲۶ استان کاملا نزولی شده و حدود پنج استان گرچه به قله نزدیک شدیم، اما روند نزولی سرعت نگرفته و امیداواریم در هفته آینده این روند به سرعت کاهشی شود و تعداد شهر‌های قرمز کمتر شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شهر‌های خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، هرمزگان و تهران به دقت و مراقبت بیشتری نیاز دارند. امیدواریم به زودی این استان‌ها هم از این وضعیت خارج شوند.

 

اخرین وضعیت شهرهای قرمز کرونا امروز

تاریخچه شیوع کرونا

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۵۵ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون و ۲۴۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.