قاسم تقی‌زاده معاون آب و آبفا وزارت نیرو بعدازظهر امروز در مراسم افتتاح و آبگیری این سد گفت: سد خاکی نهب که در ۷۰ کیلومتری شهر قزوین احدث شده و ظرفیت بیش از ۱۳۰ میلیون مترمکعبی دارد امروز افتتاح شده و آب‌گیری آن ادامه دارد.

معاون آب و آبفا وزارت نیرو اظهار کرد: در روند تکمیل و ساخت این پروژه، ۸۵ درصد از مراحل کار در دولت یازدهم و دوازدهم انجام گرفته و با تأکید ویژه رئیس جمهور بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان برای بهره‌برداری از این سد در سال جاری تخصیص داده شده است.

وی افزود: این سد با حجم ۱۳۰ میلیون متر مکعب حتی از سد لتیان هم بزرگ‌تر است و بر روی رودخانهٔ خروشان این منطقه به نام نهب احداث شده‌است.

تقی‌زاده با اشاره به اینکه رودخانهٔ نهب در گذشته چهار شهر را تحت پوشش خود قرار می‌داد، اظهار کرد: به دلیل تلاطم‌ بسیار زیاد رودخانه آب آن به‌شکل صحیح و سودمند به بهره‌برداری نمی‌رسید و کشاورزان منطقه قادر به استفاده صحیح از این رودخانه نبودند.

وی گفت: درحال حاظر تعداد ۹۰ حلقه چاه به نحو تدریجی به‌سمت این سد هدایت می‌شوند و احداث این سد سبب ذخیره‌سازی و تنظیم ورود نابهنگام آب رودخانه، تحت پوشش قرار دارن و کنترل آب برای اراضی تحت پوشش، مدیریت سیلاب‌های مخرب خواهد شد.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود یک هفته از آبگیری سد نهب می‌گذرد، عنوان کرد: در حال حاضر که در روز افتتاح این سد قرار داریم در حدود ۱۰ میلیون متر مکعب آب در این سد جمع‌آوری شده است.

این مسؤول تصریح کرد: شبکه اصلی سد نهب ۲۵ کیلومتر است و درحال حاضر نیز ۱۷ کیلومتر از آن به بهره‌برداری رسیده و باقی ماندهٔ این طرح در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون وزیر نیرو در پایان گفت: در دولت تدبیر و امید تاکنون ۴۹ سد افتتاح شده و امیدواریم تا پایان عمر دولت هم ۶ سد دیگر به بهره‌برداری برسد.