اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست تخصصی ویدئو کنفرانسی معاونان، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور که با هدف ارائه دستاوردهای علمی و اجرایی مبارزه با مواد مخدر همزمان با روز پژوهش برگزار شد، بیان کرد: راهبردها و برنامه‌های ستاد براساس نتایج پژوهش‌ها است و مهمترین موضوع در حل یک مسئله، شناخت صورت مسئله است. زمانی که صورت مسئله شناخته شود، به راحتی قابل حل است.

وی افزود: جلسات متعددی با اساتید، دانشمندان و نخبگان حوزه‌های درمان و کاهش آسیب و پیشگیری برگزار و پژوهشهای مختلفی انجام شد که در نهایت مسیر و راهبرد مشخصی را انتخاب کردیم و مطمئن و مصمم هستیم که این مسیر، مسیری کاملا درست و علمی و قابل وصول است و‌ تمام شاخص های کمی و کیفی ما بر اساس این راهبرد علمی پیشرفت خوبی داشته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: علی‌رغم تحریم‌ها و شرایط کرونایی، هیچگاه متوقف نشدیم و در این شرایط با استفاده از فرصتهایی که ایجاد شد، کارها را دنبال کردیم و محصول کار، حاصل تلاش همه دستگاه‌های عضو یعنی نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، سپاه و بسیج و ... است.

مومنی افزود: در حوزه مقابله با عرضه در تاریخ ایران و جهان میزان کشفیات رکورد زد؛ چرا که کشفیات ۶ ماهه اول امسال از کل سال‌های ۹۲ و ۹۳ بیشتر است و این به حاصل سه رویکرد علمی تمرکز بر مرزها، تمرکز بر باندهای بزرگ و تمرکز بر کارهای اطلاعاتی بوده است.

وی گفت: در حوزه پیشگیری از اعتیاد در سال‌های گذشته به دلیل تمرکز بر بخش های دیگر از همه ظرفیت‌های موجود استفاده نشده است و مغفول مانده بود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: با اجرای طرح یاریگران و با اولویت آموزش و پرورش و با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌ها، ۲۰ هزار مدرسه در گام اول برای برنامه پیشگیری از اعتیاد پیش بینی شد که به دلیل شرایط کرونایی در ۱۲ هزار مدرسه انجام شد و امسال نیز با مجازی شدن مدارس، تعداد مدارسی که تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار گرفتند به ۴۰ هزار مدرسه رسید.

وی بیان کرد: نتیجه اجرای طرح یاریگران زندگی در مدارس، توقف آهنگ رشد در حوزه دانش آموزان بود که از سوی وزارت آموزش و پرورش انجام شده است.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه مانایی درمان اعتیاد بسیار حائز اهمیت است، گفت: بیش از ۸۰ درصد معتادان بعد از درمان مجدد به مصرف مواد مخدر باز می‌گردند که باید تجدید نظری در حوزه درمان اعتیاد داشته باشیم.

مومنی گفت: مانایی در ترک اعتیاد بسیار پایین است که این، دو دلیل عمده دارد، اول اینکه چرخه کامل نیست و اکنون اردوگاه ها و مراکزی که در سالهای اخیر با همکاری همه دستگاه ها راه اندازی کردیم چرخه را کامل کرده‌اند اما نکته دوم، تکنیک های درمانی است که امروز در دنیا متنوع است و در ایران صرفا از یک یا دو دارو استفاده می شود.

وی گفت: استفاده از شرکت‌های دانش بنیان منجر به افزایش سرعت، پوشش بیشتر، تأثیر بالاتر و کاهش هزینه‌ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر می‌شود، دارو‌های گیاهی که در حوزه درمان و ترک مواد مخدر تأثیرگذار است و امیدواریم هرچه زودتر تأیید شود تا بتوانیم برای درمان از این دارو‌ها استفاده کنیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین گفت: یافته‌ها نشان داد، درمان به تنهایی به ترک اعتیاد و سم زدایی کفایت نمی‌کند و باید مهارت آموزی و اشتغال هم باشد و یکی از مراکزی که حدود ۶۰۰ مددجو دارد، روزانه ۵۰ هزار ماسک و ۳۰۰ لباس گان تولید می‌کند. آنان، معتادان معمولی نیستند، معتادانی که تا دیروز در زیر پلها و کوچه پس کوچه ها می خوابیدند، امروز این محصولات را تولید می‌کنند و برای بهبودی و امرار معاش خود تلاش می‌کنند.

مومنی در پایان بر ایجاد مصونیت درونی در افراد جامعه در برابر اعتیاد و انجام پژوهش‌های کاربردی تاکید کرد و گفت: طرح یاریگران زندگی باید به گفتمان مسلط تبدیل شود به گونه‌ای که از هر ده نفر، ۷ نفر بدانند یاریگر هم باشیم یا یاریگران زندگی، یک عبارت نیست یک مفهوم در بخش کمک به معتادان است.