پیشنهاد تعطیلی شنبه و یکشنبه موضوعی بود که معاون وزیر بهداشت به خاطر شب یلدا و وضعیت کرونایی پیشنهاد داد و حالا بسیاری از افراد می خواهند بدانند آیا به خاطر شرایط کرونا در ایران شنبه و یکشنبه تعیل می شود؟

تعطیلی شنبه و یکشنبه به تنهایی برای مقابله با ویروس منحوس کرونا کافی نیست، مهمترین موضوع این است که مردم بدانند نباید در این شرایط کرونا دورهمی های خانوادگی را تشکیل دهند زیرا یکی از مهمترین علتهای ابتلای به کرونا همین دور همی های خانوادگی است و همین موضوهع باعث شده تا پیشنهاد تعطیلی شنبه و یکشنبه داده شود.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به آخرین وضعیت ویروس کرونا در کشور گفت: از دورهمی‌های شب یلدا خیلی هراس داریم، زیرا می‌تواند قسمت قابل توجهی از زحمات یکی دو ماه اخیر برای کنترل بیماری را خدشه‌دار و دچار مشکل کند.

او با اعلام اینکه ۵۱ درصد عوامل انتقال ویروس در دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه است، گفت: رعایت پروتکل‌ها در دورهمی‌های خانوادگی و رفتن به رستوران یک شوخی و مسخره است. چون مردم در یک بخشی از خانه می‌نشینند و با یکدیگر ارتباط دارند که در زمان غذا خوردن و صحبت کردن نیز ماسک ندارند. پس نمی‌توان ادعا کرد که پروتکل‌ها را در دورهمی‌های خانوادگی رعایت می‌کنیم.

حریرچی با اشاره به انجام تست PCR برای کودکان 11 تا 15 ساله در کشور انگلیس بیان کرد: این اقدامات برای تعطیلات کریسمس و جلوگیری از انتقال ویروس کودکان به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها انجام شده است و در خیلی از کشورها نیز منع آمد و شد شب‌های کریسمس را پیش‌بینی کرده‌اند.

علت پیشنهاد تعطیلی شنبه و یکشنبه به خاطر یلدا

معاون کل وزارت بهداشت، ادامه داد: پیشنهاد ما هم برای شب یلدا، تعطیلی شنبه و یکشنبه آینده است، البته نه اینکه پنج شنبه و جمعه پیشواز برای برگزاری مراسم شب یلدا بروند، از ساعت 6 بعدازظهر نیز منع رفت و آمد هست و مردم به صورت مجازی با یکدیگر در ارتباط باشند.

او افزود: دور از هم و به فکر هم باشیم. این تجمعات می تواند بیماری را شعله ور کند و شب خاطره انگیز را به شب سیاه تبدیل کند.

حریرچی گفت: چرخش ویروس خصوصاً در دورهمی‌های شهرهای کوچک و روستاها عمیق تر است. لذا، از دهیاری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها می‌خواهیم که حتماً تذکر بدهند.

او در ارتباط با برپایی مراسم شب یلدا در برخی مکان‌ها، تاکید کرد: به کافه‌ها، رستوران‌ها و باغ‌های اطراف شهرها که از حالا خود را برای شب چله آماده می‌کنند، هشدار جدی می‌دهیم که برخورد قاطع و قانونی خواهیم داشت.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: فیلم‌هایی به دست ما رسیده که برخی از این مکان‌ها از حالا در پی آماده شدن برای پذیرایی از مهمانان خود هستند که اخطار می‌دهیم چنین اقدامی نکنند.