امیرحسین یاوری معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر درباره آسیب‌های درمان اعتیاد در مراکز mmt، اظهار کرد: مراکز mmt به این دلیل به وجود آمد که مرحله اول نگهداری برای درمان اعتیاد را در این مراکز ایجاد کنیم.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر با تاکید بر اینکه متادون یک داروی نگهدارنده است و برای درمان اعتیاد نیست، افزود: متادون کمک می‌کند که معتادان به ثباتی از رفتار برسند و بعد ۱۰ روز روانشناس و روانکاو بتواند با آن‌ها صحبت کند و داروی خاصی را برای آنها تجویز کند.

وی با بیان اینکه درمان اعتیاد تلقی کردن متادون یک اشتباه است، ادامه داد: متادون برای درمان کمک می‌کند، در دراز مدت میتواند عارضه ایجاد کند و فقط برای حل مشکل اولیه فرد معتاد می‌تواند کمک کننده باشد تا بتوانیم مشکلات بعدی را حل کنیم.

یاوری با بیان اینکه متادون یک دارویی است که از لحاظ تخریبی رنج بالایی دارد، اضافه کرد: بسیاری از افرادی که به تریاک اعتیاد دارند، مصرف متادون تاثیر منفی دارد چراکه اعتیاد به متادون بیشتر از تریاک است و متادون بیشتر برای درمان اعتیاد شیشه مناسب است.

​معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر تصریح کرد: در تلاش هستیم پروتکل‌های درمان اعتیاد را از متادون به بوپرنورفین تغییر دهیم و اقدامات خوبی توسط سازمان غذا و دارو انجام شده است و منتظر آن هستیم تولیدات کارخانه‌ای بالا رود و هزینه آن را هم پایین آوریم و بعد از آن وارد درمان اعتیاد شویم.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه درمان اعتیاد در ایران چرا تاثیر کمی دارد؟ بیان کرد: درمان اعتیاد زمانی جواب می‌دهد که بعد از درمان فرد درگیر شغل، درآمد باشد و در زندگی شخصی نیز آرامش داشته باشد.

یاوری خاطرنشان کرد: تا زمانی که چنین آسیب‌هایی وجود دارد فرد مجدد به سمت اعتیاد باز می‌گردد و بعد از درمان مجدد به اول خط می‌رود، اگر بعد از درمان آن‌ها را وارد شغل و حرفه‌ای کنیم که بتوانند درآمدزایی داشته باشند می‌توانیم در درمان معتادان موفق عمل کنیم.