علی القاصی‌مهر دادستان تهران در حاشیه بازدید از محله شوش همراه با رییس پلیس پایتخت با بیان اینکه جلوی چشم مسوولان شاهد ارتکاب جرائم در مناطق شوش، مولوی و هرندی هستیم، اظهار داشت: مقام معظم رهبری درباره این مناطق دستور صادر کرده و فرمودند این آلودگی‌ها و وضعیت ناهنجار در این مناطق باید سامان یابد و برای پاکسازی این مناطق اقدام شود.

دادستان تهران به تاکید اخیر رییس قوه قضائیه در حوزه مبارزه با موادمخدر در مناطق آلوده پرداخت و تصریح کرد: وی از دستگاه‌های مربوطه مطالبه جدی داشتند، با هیچ منطقی پذیرفته نیست که برخی از مناطق تهران کانون جرم، فساد و آسیب باشد.

وی گفت: در بحث جرم تنها  مجرم مسوول نیست؛ بلکه دولت به مفهوم عام آن در فرآیند این ارتکاب جرم و بزهکاری سهم دارد همینطور خود مردم و فردی که علیه او جرم واقع می‌شود نیز در این رابطه سهم دارند لذا عوامل مختلفی در ارتکاب جرم دخالت دارند.

القاصی با بیان این مطلب که چه کسانی در به وجود آمدن این پدیده زشت در تهران مسوول بوده و با ترک فعل آنها شاهد چرخه ارتکاب جرم و انواع بزه‌ها در این مناطق هستیم، گفت: دستگاه‌های مختلف در این رابطه مسوول بوده و کوتاهی داشته اند، اکنون پاکسازی این مناطق از جرائم با چه کسی است؟ آیا با دستور دادستان و جمع‌آوری افراد توسط پلیس و فرستادن به زندان، این مسئله جمع می‌شود؟ این کار فقط برخورد با معلول است.

دادستان تهران تصریح کرد: در قانون تمام دستگاه‌ها که در شهرسازی و اداره امور شهر هستند، وظیفه‌ای دارند، پلیس، دستگاه قضائی، بسیج، شهرداری، سازمان بهزیستی هر کدام سهمی دارند، اگر فرد خسارت‌دیده بخواهد طرح دعوا کند از بسیاری از دستگاه‌ها می‌تواند مطالبه خسارت کند.

وی گفت: ورود به این منطقه به معنای بازدید  یا دستور جمع‌آوری برای معتادان نیست، بر همین اساس با پیگیری، بررسی و گزارشات نیروی انتظامی، برخوردهایی در حوزه‌های مختلف انجام شده است اما ایا با این اقدامات این مناطق پاکسازی می‌شوند؟ 

وی گفت: برای انجام کار اساسی و پیگیری حقوق عامه به این مسئله ورود کرده و طرحی تدوین کردیم، در این طرح تعداد 10 دستگاه مسوول در این حوزه مشخص شده که وظایف را به آنها ابلاغ کردیم، وظایف این دستگاه‌ها از لحاظ قانونی احصاء شده است، استانداری، نیروی انتظامی، شهرداری تهران، مجموعه دادستانی، شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر، اداره کل بهزیستی، فرماندهی سپاه حضرت رسول (ص)، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل زندانها و نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد در این رابطه نقش دارند.

القاصی‌مهر به اجرای طرح تفصیلی در این مناطق اشاره کرد و افزود: آیا شهرداری به وظیفه قانونی خود عمل کرده است؛ بسیاری از اتاقکها از نظر ایمنی مورد تأیید نیستند، بیم خطر جانی و حیثیتی در این منازل وجود دارد، از نظر بهداشتی تهدید علیه جامعه هستند، کسی که متولی این قضیه باشد باید پاسخگو شود، این طرح ما قطعا نمایشی نخواهد بود، قطعا وظایف به آنها  ابلاغ می‌شود و از این دستگاه‌هابه عنوان مطالبه عمومی صورت می‌گیرد.

دادستان تهران تصریح کرد: اینجا باید به محیط ناامنی برای مجرمان تبدیل شود، همینطور افرادی که در چرخه توزیع‌ موادمخدر هستند باید شناسایی شده و برخورد قاطع با آنها شود، معتادان این مناطق که عمدتا متجاهر و مبتلا به بیماری مسری هستند باید جمع‌آوری شوند.

وی ادامه داد:  تاکنون 10 هزار و 140 معتاد جمع‌آوری شده و در مراکز بازپروری نگهداری می‌شوند؛ نباید شرایط به گونه ای باشد که این افراد مجدداً به چرخه ارتکاب جرم بازگردند، دولت به مفهوم عام وظیفه نگهداری آنها را دارد، مراکز بازپروی کافی نیست، بخشی از آنها توسط سپاه تهیه شده است، باید برای افزایش مراکز بازپروری اقدام شده و اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

القاصی مهر تصریح کرد:  شعب ویژه‌ای در دستگاه قضایی اختصاص دادیم تا با افراد تکرارکننده جرم برخورهای قاطع صورت گیرد.  وی با بیان اینکه مردم این مناطق گله‌مند بوده و می‌گویند از وجود معتادان متجاهر امنیت ندارند افزود: باید بازرسی از منازل پاتوق معتادان و خرده‌فروشان موادمخدر به صورت مداوم انجام شود و این مجوز را به دستگاه‌های مربوطه خواهیم داد تا بازدید مداوم از این منازل داشته باشند.

دادستان تهران ادامه داد:130 باب منزل که دارای 830 الونک و محل تجمع معتادان بوده، باید تعیین تکلیف شوند، بسیاری از این منازل ایمنی ندارند، باید در راستا قانون شهرداری‌ها تکلیف آنها مشخص شود، این منازل با یک زلزله چند ریشتری فرو می‌ریزند که شهرداری در این رابطه وظیفه دارد و باید برای تخریب آنها اقدام شود.

دادستان تهران متذکر شد: منزلی که پاتوق قاچاقچی موادمخدر یا توزیع آن شده چه دلیلی برای باز بودن آن است، تمام این منازل باید پلمب شود، باید تمام دستگاه‌‌ها پاسخگوی مردم و مقام معظم رهبری باشند، اگر ما وظایف خود را انجام می‌دادیم باید این محیط بنابر دستور حضرت آقا پاکسازی می‌شد اما هنوز مکان جرم و فساد است، ان‌شاءالله این اقدامات پیگیری خواهد شد و بنا داریم در صورت کوتاهی دستگاه‌ها، آنها را تعقیب کرده و نامشان را به مردم اعلام کنیم.