منصور غلامی وزیر علوم در توضیح زمان آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ا، گفت: هر کدام از دانشگاه‌ها خودشان مراسم آغاز سال تحصیلی را برگزار می‌کنند. ما تنها مراسم نمادین شروع سال تحصیلی دانشگاه‌ها را هر سال برگزار می‌کردیم که برای امسال نیز به احتمال زیاد هفته آینده این مراسم نمادین را برگزار خواهیم کرد.

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ادامه افزود: آغاز نمادین سال تحصیلی دانشگاه‌ها به این معنا نیست که ترم جدید همه دانشگاه‌ها در یک روز شروع شود. هر دانشگاه بر اساس شرایطی که دارد تصمیم می‌گیرد و یک روز را به عنوان روز آغاز سال تحصیلی جدید اعلام می‌کند.

غلامی با بیان اینکه دانشگاه‌ها مستقل از یکدیگر هستند، یادآور شد: دانشگاه‌ها مانند مدارس ابتدایی متصل و به هم پیوسته نیستند. مدارس ابتدایی در هر کجای کشور باید در یک روز مشخص سال تحصیلی خود را شروع کنند اما دانشگاه‌ها به این صورت نیست.

این وزیر دولت دوازدهم ادامه داد: شروع ترم جدید دانشگاه‌ها هر سال با اختلاف یک هفته تا ۱۰ روز بوده است و امسال هم به این صورت خواهد بود بنابراین دانشگاه‌ها از این اختیار برخوردار هستند.

غلامی با اشاره به مشکلات برخی از دانشگاه‌های کشور برای بازگشایی سال تحصیلی جدید، گفت: در برخی از دانشگاه‌ها، دانشجویان نتوانستند ترم گذشته واحدهای عملی را به خاطر شیوع ویروس کرونا بگذرانند لذا  اغلب این واحدها را در ترم تابستان گذراندند و هنوز نمرات آنها نهایی نشده است بنابراین این دانشگاه‌ها به وزارت علوم اعلام کردند که تاکنون نتوانستند تکلیف این دانشجویان و واحدهای پیش نیاز آنها را مشخص کنند بنابراین زمان آغاز تحصیلی جدید را اعلام نکردند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان تاکید کرد: وزارت علوم با ستاد مقابله با ویروس کرونا هماهنگ است و مشکلی در آغاز تحصیلی دانشجویان به وجود نخواهد آمد.