استاندار کربلا با حضور در حرم سیدالشهدا (ع) ضمن دعا برای رفع کرونا، برای پذیرش زائران سراسر دنیا در ایام اربعین ابراز امیدواری کرد.

پس از اظهارات استاندار کربلا، بسیاری از عاشقان حسینی از کشورهای مختلف به ویژه ایران اسلامی بار دیگر برای حضور در پیاده‌روی اربعین امیدوار شدند و برخی دیگر نیز از این اقدام عراق به ویژه با شیوع کرونا در منطقه تعجب کردند.

امید کوثری، مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه صحبت‌های استاندار کربلا در حرم امام حسین (ع) ابراز امیدواری برای حضور زوار در اربعین در صورت رفع کرونا بود، اظهار داشت: ملاک برای تصمیم‌گیری درباره وضعیت اربعین، اعلام رسمی دولت عراق است که تاکنون هیچ اطلاع‌رسانی رسمی از سوی این کشور صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه مسؤولان کشورمان نیز در اظهار نظرهای مختلف از نپذیرفتن زائر خارجی در عراق همزمان با اربعین خبر دادند، افزود: تا این لحظه همان طور که مسؤولان کشورمان اعلام کردند، طرف عراقی قصد پذیرش زائر خارجی ندارد و ما نیز منتظر اعلام رسمی عراق درباره وضعیت اربعین هستیم تا بر اساس آن تصمیم‌گیری کرده و آن را به عاشقان سیدالشهدا (ع) اعلام کنیم.

اقدامات اجرایی در عراق توسط دولت انجام می‌شود و با توجه به بسته بودن مرزها در صورتی که حتی استاندار کربلا برای حضور زوار خارجی موافقت کند، دولت این کشور باید تصمیم‌گیری کرده و در صورت صلاحدید مرزها را برای زوار باز کند.