ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در پایتخت اظهار داشت تا زمانی که آمار مرگ و میرهای ناشی از کرونا تک رقمی نشود و تعداد ورودی بیماران مبتلا به بیمارستان‌ها در سراسر کشور به کمتر از هزار نفر در روز نرسد بازگشایی مدارس به هیچ عنوان منطقی نیست.

وی افزود: بازگشایی مدارس با شرایط کنونی قطعاً خانواده‌ها را دچار مشکل می سازد و به آامار مبتلایان می افزاید بنابراین بهتر است بسته‌های آموزشی در منازل برای دانش آموزان فراهم شود البته بازگشایی مدارس در مناطقی که از لحاظ کرونا سفید است، مشکلی ندارد.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: در پایتخت باید بازگشایی مدارس را به صورت محلی و منطقه‌ای مورد ارزیابی قرار داد و هر محله یا منطقه‌ای که آمار مبتلایان در حد صفر باشد و یا بار بیماری کرونا کاهش یافته باشد امکان بازگشایی مدارس البته با رعایت اصول ایمنی و بهداشتی امکان پذیر است.

خداکرمی تصریح کرد: بازگشایی مدارس به طور کلی در پاییز نباید انجام گیرد بنابراین باید تا آذر صبر کنیم و در صورتی که در سه ماهه اول بازگشایی مدارس شرایط به لحاظ کرونا مناسب بود این اقدام از ابتدای زمستان شروع شود که این موضوع سبب می‌شود که با پیک سوم کرونا نیز مواجه نشویم.

وی بیان داشتم به بازگشایی مدارس ابتدایی پایین تنها سلامت کودکان را به لحاظ ابتلا به کرونا به خطر می اندازد بلکه استرس آنها و خانواده هایشان را به همراه دارد بسیاری از کشورها که آمار مرگ و میر کرونا در آنها پایینی است و هنوز بر سر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها بحث دارند بنابراین بهتر است در ایران به ویژه در شهرهایی که وضعیت قرمز دارند بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها با تأخیر همراه شود.

وی با تاکید بر اینکه بازگشایی خوابگاه‌ها نیز به هیچ عنوان به صلاح نیست، گفت: در برخی از کشورها برگزاری کلاس‌های حضوری به یک روز در هفته موکول شده و بهتر است در تهران و کشور هم این موضوع مد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳ میلیون دانش‌آموز در کل کشور دسترسی به گوشی هوشمند و یا تبلت ندارند گفت بخشی از بودجه ستاد ملی مقابله با کرونا و آموزش و پرورش باید به این موضوع اختصاص یابد و حتی اگر تمهیداتی فراهم شود که خانواده‌ها بتوانند از طریق تسهیلات بانکی و وام‌های قرض‌الحسنه کوچک به این موضوع دست یابند به در حفاظت از جان آنها در برابر کرونا و بسیار مهم است.

وی بیان داشت: شورای شهر تهران به صورت جدی پیگیر خرید اتوبوس‌های جدید برای پایتخت از ابتدای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها است تا شهروندان بتوانند با خطرات کمتری از کرونا مواجه شوند و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس‌ها هر چه بهتر امکان‌پذیر باشد.