• لینک کوتاه
 • کد خبر: 60921

  فلان کتاب منتشر شد! فلان کتاب به چاپ هفدهم رسید! گفت‌وگو با فلان نویسنده در مورد آثارش! اهل ادبیات و کتاب خواندن اگر باشید، حتما اخبار مربوط به نویسنده‌ محبوب خود را دنبال می‌کنید. همیشه حواستان هست که مبادا کتاب جدیدی از او منتشر شود و شما جزو اولین کسانی نباشید که آن را مطالعه می‌کند. همیشه دلتان می‌خواهد کتابتان به امضای نویسنده محبوب برسد و خلاصه غرق شدن در افکار یک انسان فرهنگی و دست به قلم، جزو دغدغه‌های هر روزتان است. اما روزی هم می‌رسد که به جای خبر انتشار یک کتاب یا یک گفت‌وگو از شخصیت‌های فرهنگی و ادبی، به این تیتر بر می‌خوریم: هنرمند مشهور کشورمان به بیمارستان منتقل شد.

  به گزارش پارس ، مشرق با ذکر این مقدمه ادامه داد: این خبر هم مثل صدها خبر داغ دیگر دهان به دهان می گردد و پس از چند روز بیات می شود! بیات، درست مثل ارزش آن هنرمند که وقتی قلمش را ناخواسته زمین می گذارد، در ذهن ما هم ناخودآگاه بیات می شود. دیگر نه سازمانی، نه تشکلی و نه حتی طرفداری! هیچ کس نیست که دستش را بگیرد. دستگیری که سهل است. حتی حالش را هم نمی پرسند.

  شاید این حرف ها هم دیگر تکراری شده. آنقدر تکراری که وقتی سراغ آن هنرمند را می گیریم تا جویای احوالش باشیم، ناامید از همه چیز و همه کس به ما پیغام می دهد: پرسیدن حال من چه اهمیتی دارد وقتی کسی نیست تا برای درمانم قدمی بردارد؟

  " سعید تشکری" یکی از همان هنرمندانی است که حدود دو سال اخیر با بیماری « ام اس» دست و پنجه نرم می کند و متاسفانه طی چهار ماه اخیر به دلیل پیشرفت این بیماری توانایی تکلم را از دست داده است.

  وی از سال ۱۳۶۳ با عنوان نویسنده و کارگردان مطرح تئاتر و سینما، نویسنده مقالات در مطبوعات در حوزه ادبیات و هنر، داوری و نقد جشنواره تئاتر فجر، شرکت در جشنواره های ملی و کشوری، چاپ آثار در حوزه رمان، ادبیات نمایشی، ساخت فیلم و نگارش سریال های تلویزیونی و نگارش نمایشنامه های رادیویی در اداره کل نمایش رادیو تهران فعالیت کرده است. همچنین در جای استاد، شاگردان زیادی را در حوزه هنر و ادبیات تربیت کرده و امروز نیز در جای یکی از رمان نویسان طراز اول کشور در حوزه ادبیات دینی و انقلاب مطرح است. گواه آن، جایزه سه دوره کتاب سال رضوی و کتاب سال شهید غنی پور در سال های ۱۳۸۵،۱۳۸۸و ۱۳۹۰ برای نگارش رمان « بارِ باران» است که توسط انتشارات نیستان به چاپ رسیده است.

  او بارها به عنوان نمایش نامه نویس، کارگردان تئاتر و فیلمنامه نویس برتر برنده جایزه شده و با حضور در جشنواره های ملی و بین المللی چون فجر، امام رضا (ع) ، یونیسف و… در کارنامه سی و چند ساله فعالیت ادبی - هنری عناوین زیادی کسب کرده است.

  از آخرین کارهای او در حوزه تلویزیون می توان به نگارش بخش اول « سریال زمانه» که از سریال های موفق و پربیننده شبکه سوم سیما در سال ۱۳۹۱ بود اشاره کرد و نیز در زمینه ادبیات داستانی چاپ رمان های موفق « پاریس پاریس» ، « ولادت» ، « رژیسور» ، و « بارِ باران» . در زمینه ادبیات نمایشی، کارهای او بارها و بارها توسط ناشران مختلف تجدید چاپ شده است. همچنین مجموعه نمایش های او در دو جلد توسط انتشارات نیستان به نام های « وصل هزار مجنون» و « وقتی زمین دروغ می گوید» چاپ شده که مجموعه « وقتی زمین دروغ می گوید» در زمستان ۱۳۹۱ عنوان کتاب برتر سال را به خود اختصاص داد.

  اما نویسنده شناخته شده کشورمان به رغم شرایط وخیم جسمانی و در حالی که حتی توان مصاحبه با رسانه ها را ندارد، فعالیت های فرهنگی و هنری خود را کنار نگذاشته و در حال کار روی چند اثر جدید است:

  جلد اول رمان « مفتون و فیروزه» که به مسائل روشنفکری در سال های قبل از انقلاب و فعالیت های سیاسی آن دوران در شهرستان های اطراف مشهد و مشهد می پردازد، به اتمام رسیده و جلد دوم آن هم مراحل ویرایش نهایی را می گذراند. این رمان دو جلدی در هزار و هشتصد صفحه توسط انتشارات نیستان به چاپ خواهد رسید. نگارش این رمان نزدیک به سه سال به طول انجامیده است.

  رمان « گوشِ بزرگ، چشمِ بزرگ» ، اثری است ویژه نوجوانان که در ماه های اخیر به اتمام رسیده و توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دست چاپ است. همچنین رمان « غریب، قریب» درباره ساخت بارگاه رضوی و نیز « مجموعه نمایش های رضوی» توسط بنیاد آفرینش های هنری آستان قدس رضوی، مراحل انتشار را می گذراند. از دیگر رمان های در دست نگارش و چاپ او می توان به رمان دو جلدی « رژیسور» و « چامه سواران» که توسط حوزه هنری خراسان رضوی چاپ می شود، اشاره کرد.

  تشکری، کارمند یا حقوق بگیر هیچ ارگان دولتی یا خصوصی نبوده و تمامی هزینه های بالای بیماری، درمان و زندگی خانوادگی او از راه نگارش و فعالیت های هنری خودش تامین می شود و به قول خودش: « کسی جز اندک دوستانم که مردانه کنارم ایستاده اند و هنوز مرا باور دارند! » در این روزهای سخت همراهش نیست.

  او اکنون با شرایط طاقت فرسای بیماری و عدم تکلم، در همین هفته برای نخستین عمل جراحی در تهران بستری شده است. این عمل، در صورت موفق بودن همراه با لیزر درمانی، وی را جهت عمل نهایی در ماه های بعد آماده خواهد کرد. امید که نتیجه آن مثبت باشد.

  یقینا جامعه هنری و مسئولان ذی ربط باید نسبت به تامین هزینه های درمانی سعید تشکری متعهدانه تر برخورد کنند تا باز هم شاهد تولید آثار ادبی ارزشمند وی در آینده نزدیک باشیم.

  آستان قدس رضوی ادبیات بیمارستان جامعه جشنواره تئاتر فجر درمان رسانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان لیزر مصاحبه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها