• لینک کوتاه
 • کد خبر: 60912

  محققان پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت موفق به طراحی، ساخت و راه ‏اندازی دستگاه افرون‏ساز (میکروحباب) برای مطالعات ویژه عملکرد سیالات حفاری با فناوری‌های نوین شدند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، مهندس محمد سلیمانی، رییس طرح ‏ های پژوهش فناوری حفاری پژوهشکده مهندسی نفت با اعلام این مطلب، خاطرنشان کرد: امروزه با گسترش روزافزون فناوری های پیچیده حفاری، سختی شرایط دسترسی به بسترهای هیدروکربنی، گسترش افق‏ های تولید از مخازن، رقابت گسترده در اکتشافات (به ‏ ویژه در مخازن مشترک) و نیازهای اساسی به مدیریت زمان لزوم انجام تحقیقات و مطالعات پیشرفته بنیادی و کاربردی برای بررسی و رفع مشکلات صنعت عظیم حفاری احساس می‏ شود؛ لذا برحسب وظایف، رسالت‏ ها و ماموریت ‏ ها، با برنامه ‏ ریزی‏ های لازم در زمینه فناوری ‏ های نوین سیالات حفاری چاه‏ ها (به ‏ ویژه در مخازن مشکل‏ دار) و بومی کردن فناوری، فعالیت ‏ های تحقیقاتی آغاز شدند. در این روند، به منظور حفظ و صیانت از شرایط مخزن برای تولید بهینه (به ‏ ویژه در مخازن کم‏ فشار، تخلیه‏ شده و دارای هرزروی بالا) برای اولین بار از فناوری نوین کاربرد میکرو‏ حباب‏ های افرون گازی در بخش تکنولوژی حفاری استفاده شد.

  وی تصریح کرد: برای دست‏ یابی به نتایج آزمایشگاهی دقیق‏ تر و تعمیم و به‏ کارگیری آنها در شرایط واقعی میدانی و سرچاهی، طراحی و ساخت دستگاهی ویژه با امکانات کاملا بومی ضروری به نظر می‏ رسید؛ لذا، با استفاده از نظرات مشاوران متخصص، دستگاه افرون‏ ساز برای اولین بار در طرح‏ های پژوهش فناوری حفاری پژوهشکده مهندسی نفت ساخته شد.

  سلیمانی با بیان این که امروزه از فناوری افرون‏ های گازی در حفاری مخازن خاص استفاده می‏ شود، اظهار داشت: افرون‏ ها حباب‏ هایی ریز با اندازه ۱۰ تا ۱۰۰ میکرومتر هستند که در مقایسه با فوم و کف‏ هایی که در حفاری استفاده می‏ شوند از ویژگی های منحصربه‏ فردی برخوردارند.

  به گفته وی، قابلیت استفاده در حفاری مخازن کم ‏ فشار و تخلیه ‏ شده، خاصیت غیرانعقادی و مقاومت در برابر حرکت (سیال غیرمهاجم) ؛ پایداری و نیمه عمر بسیار بالا در حضور آلاینده‏ های مختلف، توانایی بی ‏ نظیر در انسداد حفرات و کنترل هرزروی، قابلیت افزایش حجم قابل ‏ ملاحظه (با آزاد شدن انرژی جمع‏ شده در داخل و کاهش فشار محیط) ، رئولوژی و حضور حباب‏ ها در آن، کاهش گرانروی با افزایش نرخ برشی و بالعکس (خاصیت share thinning) ، کاهش خوردگی در چاه و قابلیت تقلیل آسیب‏ دیدگی سازند از ویژگی های این فناوری است.

  میکرو‏ حباب‏ های افرون گازی
  سلیمانی در تبیین مشخصات دستگاه گفت: دستگاه شامل صفحه ‏ ای نازک و جامد (صلب) از جنس فلز و با قطری استاندارد است که به یک محور عمودی (Shaft) و موتوری الکتریکی با توانایی چرخش تا چند هزار دور در دقیقه بسته شده است. سرعت دوران موتور با کنترل فرکانس جریان الکتریکی متناوب به دلخواه تنظیم می‏ شود. در طراحی ویژه آن برای ایجاد فاصله‏ از دیواره ظرف، دو تیغه (Baffel) عمودی نصب شده ‏ اند که وقتی صفحه چرخشی سریع و کافی در دورهای بالا بر دقیقه داشته باشد، نیروی هیدرودینامیکی در نزدیکی صفحه چرخان موج‏ هایی پرقدرت در سطح ایجاد می‏ کند که این امواج با بافل ‏ ها برخورد می‏ کنند و در بازگشت دوباره آب، گاز را به شکل حباب‏ های بسیار کوچک حمل می‏ کند. تیغه‏ ها همچنین گرایش به تشکیل گردابه را کاهش می‏ دهند. اندازه حباب‏ های افرون کلوییدی نیز باید تا حد ممکن یکنواخت باشد.

  وی در پایان انتخاب بهترین مواد شیمیایی، پایدارسازها و کاهنده‏ های کشش سطحی، تنظیم قطر و پایداری میکروحباب‏ ها، دست‏ یابی به فناوری نوین طراحی، تهیه و بومی‏ سازی ترکیبات سیالات افرون‏ های گازی متناسب با شرایط واقعی عملیاتی و ارایه خدمات و اجرای پروژه‏ های تحقیقاتی مرتبط و ضروری در صنعت عظیم حفاری به کمک نتایج و داده‏ های حاصل از دستاوردها و نتایج آزمایش این دستگاه منحصربه ‏ فرد در کشور را از جمله دستاوردهای اجرای این طرح عنوان کرد.

  استاندارد انرژی ایران صنعت صنعت نفت فناوری قطر گاز مشکلات نفت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها