• لینک کوتاه
 • کد خبر: 60841

  امروز دوشنبه - ۳ تیرماه - سالروز تولد «سیمون آیوازیان» ، پدر گیتار کلاسیک ایران است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، « سیمون آیوازیان» ، استاد دانشگاه، آموزگار گیتار و معماری، نوازنده گیتار کلاسیک و فلامینکو و عکاس ایرانی است که از او با لقب « پدر گیتار کلاسیک ایران» یاد می کنند.

  وی ابتدا نوازندگی را با ساز « ماندولین» در سن ۱۲ سالگی آغاز کرد. پس از ۱۴ سالگی با ساز گیتار آشنا شد و گیتار کلاسیک را به مدت هفت سال با شیوه های آکادمیک به صورت خودآموز فراگرفت.

  وی با اولین استاد فلامنکوی خود « خوان آلبا» در سن ۲۱ سالگی آشنا شد و پنج « توکه» از توکه های معروف اسپانیایی را نزد او آموخت. به موازات گیتار فلامنکو به یادگیری گیتار کلاسیک نیز ادامه می داد.

  مدتی نزد « آلیریو دیاز» ، گیتاریست سرشناس ونزوئلایی که در اواخر دستیار « سگوویا» بود، درس هایی را به صورت خصوصی فراگرفت. سپس از توصیه های تخصصی « جولیان بایزنتین» که از شاگردان ممتاز جولیان بریم است، برای مدت کوتاهی استفاده کرد.

  از سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۸، چهار مدال طلای نوازندگی گیتار از مسابقات دانشگاه ها و آموزشگاه های عالی کشور کسب کرد. ضمن آنکه جایزه ویژه داوران کنگره دانشجویی (دانشجویان خارجی) را در مادرید به دست آورد.

  در بین سال های ۱۳۵۵تا ۱۳۵۷ از محضر « ژان دورینگ» که از شاگردان « نارسیسو یپس» و شاگرد ممتاز کنسرواتوار پاریس بود، استفاده کرد و بین سال های ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۴ بیش از ۱۰ کنسرت گیتار به صورت تکنوازی و همنوازی اجرا کرد.

  با اتمام دوره دبیرستان وارد رشته معماری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و پس از اتمام دوره دانشگاهی به عنوان عضو هیأت علمی به استخدام دانشگاه تهران در آمد.

  پس از چند سال تدریس جهت ادامه تحصیل عازم فرانسه شد و مدرک دکترای خود را در رشته معماری و باستان شناسی از دانشگاه « سوربون» پاریس دریافت کرد و مجدداً در دانشگاه تهران به تدریس رشته معماری و در کنار آن، عکاسی و موسیقی پرداخت و بالاخره پس از طی مدارج علمی مقام استادی را کسب کرد.

  « سیمون آیوازیان» در بسیاری از جشنواره ها و مسابقات نوازندگی گیتار کلاسیک و فلامنکو حضور پیدا کرده و بارها به عنوان سخنران در جشنواره ها و همایش ها حضوری فعال داشته است و بارها از او در آن مراسم ها که هر کدام آن قسمتی از تاریخ ساز گیتار ایران را شامل می شود، تجلیل به عمل آمده است.

  از آن جمله می توان به جشنواره های فجر، جوان، مسابقات گیتار کلاسیک و فلامنکو ایران، همایش سراسری فلامنکو ایران و جشنواره گیتار نوازان اصفهان شاره کرد.

  استاد دانشگاه اصفهان ایران باستان شناسی پدر تولد دانشگاه تهران عکاسی معماری موسیقی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها