به گزارش پارس نیوز- در روزهای آینده مسافرت های اربعین به اوج خود خواهد رسید و براساس اظهارت رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت دوازدهم بیش از سه میلیون زائر ایران راهی عتبات عالیات در عراق خواهند شد.

از جمله مهم ترین تسهیلاتی که برای زائرین می بایست فراهم شود، موضوع حمل و نقل آنها از سوی شرکت های مسافربری است. اما همزمان با برگزاری مراسم اربعین و عزیمت صدها هزار زائر ایرانی به سمت مرزها و شهرهای عراق از طریق مسیرهای زمینی و هوایی، نرخ های سفر به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

شهرام آدم نژاد؛ معاون وزیر راه و شهرسازی در 24 مرداد ماه گفته بود: « قیمت بلیت هواپیما برای اربعین گران نمی‌شود و قیمت بلیت اتوبوس برای مسیر‌های رفت هم تغییری نخواهد کرد، اما برای مسیر‌های برگشت شاید تغییراتی رخ دهد.»

همچنین با توجه به تأکید محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در خصوص افزایش نیافتن کرایه اتوبوس و دیگر موارد حمل و نقلی در اربعین امسال، قرار بود که نرخ های پیش بینی شده برای خدمات رسانی به زائران ارائه شود ولی مشاهد شده که به صورت غیرقانونی کرایه ها افزایش داشته است. در برخی از پایانه های مسافربری، افزایش نرخ کرایه ها شاهد افزایش دو تا سه برابر است.

این معضل در حمل و نقل هوایی نیز دامن گیر مسافرین اربعین شده و پروازهای منتهی از شهرهای ایران به سمت فرودگاه نجف یا در حال حاضر موجود نیستند و یا با افزایش قیمت بلیط ها مواجه هستیم.

به نظر می رسد علیرغم تمهیدات و وعده مسئولان ذی ربط در حوزه حمل و نقل و خدمات رسانی به زائرین اربعین همچون سال های گذشته شاهد بی نظمی و افزایش بدون ملاحظه نرخ ها هستیم. اربعین امسال باحذف ویزا تردد مسافران ایرانی به عراق، اجتماع اربعین بسیار پر رنگ‌تر و تعداد زائران چندین برابر خواهد شد، امیدواریم امسال درمقایسه با سال‌های گذشته جابه جایی زائران راحت‌تر باشد چرا که به گفته بسیاری از زوار هر ساله زائران با مشکل کمبود ناوگان، نبود بلیت، کمبود پارکینگ و  بازار سیاه روبه‌رو هستند، امیدواریم امسال با برنامه ریزی دقیق‌تر بتوانیم شاهد برگزاری هرچه بهتر مراسم اربعین باشیم.