به گزارش پارس ، به نقل ازفارس آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه به مناسبت آغاز هفته گرامیداشت قوه قضائیه، شب گذشته با حضور در شبکه یک سیما دستاوردهای دستگاه قضایی را در سال گذشته تشریح کرد.

آملی لاریجانی در این گفت وگوی ۹۰ دقیقه ای به برخی از کمبودها و مشکلات دستگاه قضایی و همچنین مطالبات رهبر معظم انقلاب اشاره کرد.

متن کامل سخنان رئیس قوه قضاییه بدین شرح است.

رهبری بارها مطالباتی از دستگاه قضایی داشته اند/کمبود نیروی انسانی دلیل برخی از مشکلات

آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در گفت وگوی ویژه خبری ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه و تبریک این ایام به مقام معظم رهبری در خصوص تعامل دستگاه قضایی با دولت یازدهم گفت: من امیدوارم که بتوانیم در همه مراحل با دولت تعامل خوبی داشته باشیم چرا که تعامل قوا با یکدیگر در چارچوب نظام جمهوری اسلامی امری واجب است.

وی افزود: ما همه برای یک نظام کار می کنیم و آن نظام جمهوری اسلامی است به خصوص که ما در چارچوب قانون اساسی و تحت نظر ولی فقیه برای پیشبرد اهداف نظام اسلامی باید با هم تعامل داشته باشیم.

آملی لاریجانی تأکید کرد: امید بسیاری دارم که در دولت جدید تعاملات خوبی را میان قوه سه گانه در جهت خدمت به مردم شاهد باشیم.

رئیس قوه قضاییه در پاسخ به این سؤال که قوه قضاییه در برابر وظایفی که قانون اساسی بر عهده این دستگاه گذاشته، چه تدابیری اندیشیده است، گفت: رهبر معظم انقلاب بارها مطالباتی را از دستگاه قضایی داشته اند و وظایف بسیار مهمی را برای دستگاه قضایی ترسیم کردند که دستگاه قضایی باید به این سمت حرکت کند.

آملی لاریجانی با اشاره به تصدی سه ساله خود در دستگاه قضایی تصریح کرد: در طول سه سال گذشته اقدامات خوبی در دستگاه قضایی صورت گرفته و گام های بلندی برداشته شده، ما میراث بزرگی از زمان شهید بهشتی داریم و تاکنون اقدامات گسترده ای انجام شده تا دستگاه قضایی به اینجا رسیده است.

وی بازسازی نیروی انسانی را یکی از اقدامات مهم دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: یکی از کارهای مهمی که طی دو سال گذشته در قوه قضایی انجام شد بحث بازسازی نیروی انسانی بود چرا که بسیاری از مشکلات دستگاه قضا ناشی از کمبود نیروی انسانی بوده است.

آملی لاریجانی با تأکید بر حضور قضات کارآمد و نیروهای فعال در عرصه دستگاه قضایی گفت: قوه قضاییه همچنان با کمبود نیروی انسانی مواجه است به همین جهت مؤظف شده تا نیروی انسانی را بازسازی کند.

وی افزود: در سال گذشته حدود ۶۵۰ نفر قاضی به بدنه دستگاه قضایی اضافه شد و در سال جاری حدود هزار نفر به دستگاه قضایی اضافه می شود که طبق برنامه پنجم مجوز استخدام ۴ هزار قاضی داده شده است.

رئیس قوه قضاییه افزایش نیروی انسانی را سبب بهبود وضعیت کاری در دستگاه قضایی دانست و خاطرنشان کرد: بحث اطاله دادرسی، اتقان آرا در محاکم و تکریم ارباب رجوع تا حدی متأثر از وضعیت نیروی انسانی در قوه قضاییه است.

وی افزود: به همین جهت اگر بتوانیم نیرو را به بدنه دستگاه اضافه کنیم می توانیم از فشار کاری قضات بکاهیم و به بدون شک در بحث اطاله دادرسی و تسهیل در مراجعه مردم به دستگاه قضایی تغییرات محسوسی را شاهد خواهیم بود.

آملی لاریجانی با اشاره به اطاله دادرسی اظهار داشت: بحث اطاله دادرسی که معمولاً مطرح می شود بحث فنی نیست و اینطور نیست که کسی بخواهد عمداً تعلل کند بلکه کمبود نیروی انسانی در شعب دادگاه ها و دادسراها موجب انباشته شدن پرونده ها می شود که طبیعتاً اطاله دادرسی را به دنبال دارد.

رئیس قوه قضاییه افزود: آنچه اطاله محسوب می شود روند رسیدگی قضایی است اما گاهی اطاله دادرسی تصور می شود و خیلی از افراد توقع دارند که اگر شکایتی در دادگاه مطرح می شود مسئله به زودی حل و فصل می شود اما باید در چارچوب قانون عمل کنیم چرا که قانون سیر خاصی را چه در دعاوی کیفری و دعاوی حقوقی دارد.

آملی لاریجانی گفت: گاهی در مراحلی پرونده به دیوان عالی فرستاده می شود گاهی اعاده دادرسی می شود و برخی اوقات شاهد این هستیم که دیوان نقص پرونده را مطرح می کند که همه این عوامل روند رسیدگی قضایی است.

وی گفت: در امور مهمی مثل قصاص مسیر دادرسی طولانی تر می شود و نباید انتظار داشته باشیم قضات برخلاف آنچه قانون تعیین کرده حرکت کنند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ایجاد زیرساخت ها و برخی عملیات اجرایی برای بهبود وضعیت رسیدگی گفت: برخی مراحل اقتضای رسیدگی است و برای مثال برای پرونده قاتل فراری زمان زیادی است تا رسیدگی به پرونده طی شود که بدون شک بیان این موضوعات تأثیر ذهنی مردم را تعدیل می کند.

برخی قضات به واسطه بازرسی ها از کار منفصل شده اند

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه گفت وگوی ویژه خبری خود درباره تعیین بازرس ویژه و نظارت بر محاکم قضایی گفت: بحث نظارت در قوه قضاییه فراتر از تصویر یک بازرس ویژه است و بازرس ویژه تنها برای بازرسی موردی ها گرفته می شود و در قوه قضاییه نظارت های عمومی، نوبه ای و مستمر انجام می گیرد.

وی در ادامه گفت: در قسمت ارزشیابی مستمر مأمورین نظارت قوه قضاییه در استانها حضور پیدا می کنند و تمام اعضای دادگستری و همچنین آرا و رفتارهای قضات را رسیدگی می کنند و اخیراً هم بازرس ویژه ای در نظر گرفته شده که به موارد موردی رسیدگی می کند.

رئیس قوه قضاییه همچنین گفت: علاوه بر این نظارت ها دیوان عالی هم بنا به استنباط قانون اساسی که برای آن نظارتی در نظر گرفته است و شأن بالایی از نظر نظارت دارد و به له یا علیه کسی نظری ندارد کار نظارت بر دستگاه قضایی را بر عهده دارد و گزارشاتی نیز در این خصوص برای ما ارسال می شود.

آملی لاریجانی گفت: همچنین حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه نظارت کاملی بر عملکرد قضات و کارکنان دارد و اگر کارمندی هم تخلف کند آن را کشف و به آن رسیدگی می کند و نظارت بر قوه قضاییه امری نیست که به آسانی بتوان از کنار آن گذشت که ما این مسئله را تشدید نیز کردیم.

وی تأکید کرد: ما حتماً با تخلف برخورد می کنیم و به دلیل اینکه در کنار قضات و کارکنان متدین و خوب و متعهد افراد متخلف هم پیدا می شود که با رسیدگی و نظارت برخی قضات هم منفصل شده اند ولی عدد و رقم این افراد در کنار قضات و کارمندان وظیفه شناس خیلی کم است.

رئیس قوه قضاییه در خصوص موضوع آموزش در قوه قضاییه گفت: در دو سه سال اخیر نخبه گزینی در دستگاه قضایی مدنظر بوده است و نخبه های حوزه و دانشگاه گزینش شده اند.

وی گفت: در سال ۹۰ با فراخوانی که توسط قوه قضاییه منتشر شد بیش از ۳۰ هزار نفر ثبت نام کردند و در فراخوان نخبه گزینی حدود ۴ هزار نخبه از حوزه و دانشگاه درخواست استخدام در قوه قضاییه را داشته اند که خود نخبه گزینی یک مرحله کار را در حوزه آموزش جلو می برد.

وی افزود: همچنین معاونت آموزش برنامه هایی در خصوص آموزش قضات و کارکنان جدید و حین خدمت ارائه می کند که امر آموزش در مراحل مختلف ادامه دار است و علاوه بر این ورودی ها را طوری گزینش کرده ایم که سطح علمی و آموزش آنها بالا باشد.

آملی لاریجانی در خصوص مبارزه با باندهای فساد اقتصادی گفت: کارنامه قوه قضاییه در برخورد با مفاسد کلان کارنامه قابل قبولی است و در بحث فساد ۳ هزار میلیارد ریالی که پرونده بزرگی بود به طور قابل قبولی عمل کرد.

وی تأکید کرد: مهم تر از بحث برخورد این است که نگذاریم فساد شکل بگیرد در گذشته و قبل از این پرونده خارج از نظام تبلیغات این بود که نظام و قوه قضاییه هیچگاه نمی توانند با فساد برخورد کنند.

آملی لاریجانی گفت: ولی قوه قضاییه با دقت در پی گیری این پرونده و انتخاب صحیح قضات یکی از نقاط روشن را در برخورد با مفاسد اقتصادی به جای گذاشت.

رئیس قوه قضاییه در ادامه افزود: مردم انتظار دارند که قوا دست به دست هم بدهند و نگذارند که این مفاسد شکل بگیرد که دستگاه های مختلف اجرایی و نظارتی باید به بهترین شکل نگذارند فساد به وجود بیاید.

آملی لاریجانی در خصوص توجه به مقوله پیشگیری گفت: پیشگیری از جرم بحث مهمی است که در قانون اساسی در نظر گرفته شده است زیرا برخورد بعد از جرم هزینه های کلانی را هم برای دستگاه قضایی و هم برای خانواده ها دارد و همه عقلای دنیا قبول دارند که پیشگیری بسیار مهم تر از برخورد است.

وی افزود: اگر پیشگیری را تحلیل کنیم هیچگاه نمی توانیم بگوییم که قوه قضاییه می تواند تنهایی به پیشگیری بپردازد و باید ریشه ها پیدا شود و این ریشه ها را از ابتدا بخشکانیم.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: دستگاه های اقتصادی با بهبود وضعیت اقتصادی مردم و دستگاه های فرهنگی با استفاده از فرهنگ اسلامی که در کشور ما وجود دارد باید دست به دست هم دهند و با استفاده از ظرفیت های بالایی مانند مساجد باید به پیشگیری از جرم در جامعه که کاری فراتر از عملکرد یک قوه است، بپردازد.

برخورد دستگاه قضایی با اشرار و قاچاقچیان کاملاً قابل دفاع است

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه گفت وگوی خود در شبکه اول سیما در خصوص لایحه پیش گیری از وقوع جرم گفت: این لایحه چند سالی است که مطرح شده و در حال حاضر در مجمع تشخیص مصحلت نظام است و فکر می کنم به زودی نتیجه آن اعلام شود.

وی افزود: این لایحه ظرفیت های کاری دستگاه قضایی در پیش گیری از جرم را بالا خواهد بود اما قوه قضاییه منتظر این لایحه نمانده است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: ما در بدو ورود معاونت پیش گیری از وقوع جرم را تأسیس کردیم و اقدامات خوبی در این معاونت صورت گرفت اما از آنجایی که این کار فراقوه ای است نیازمند تعامل نهادها و سازمان های مختلف از جمله نیروی انتظامی، استانداری و فرمانداری بوده ایم.

وی افزود: در این مدت جلسات متعددی را به ویژه در استان ها در بحث پیش گیری از وقوع جرم دنبال کردیم که بنابر گزارشات رسیده مؤثر بوده است.

آملی لاریجانی تصریح کرد: ما راه خود را ادامه می دهیم فارغ از این که این لایحه در مجمع به سرانجام برسد یا نه ما به وظایف خود عمل می کنیم.

رئیس قوه قضاییه در خصوص لوایح معطل مانده همچون پلیس قضایی و قانون جامع وکالت گفت: قانون ابزار کار دستگاه قضایی است و در بحث لوایحی که به دولت و مجلس ارجاع می شود و معطل می ماند باید قوه مجریه و مقننه براساس قانون عمل کنند.

وی افزود: براساس قانون لایحه ای که از سوی قوه قضاییه به دولت ارسال می شود باید ظرف سه ماه به مجلس برود اما گاهی این فرآیند ۲ تا ۳ سال طول می کشد که نمونه آن لایحه پلیس قضایی است.

آملی لاریجانی با اشاره به قانون برنامه پنجم گفت: ما براساس این قانون مؤظف بودیم که در سال اول لایحه پلیس قضایی را ارائه دهیم اما متأسفانه حدود یک سال و نیم است که این لایحه در دولت مانده و اخیراً هم شنیدم که دولت آن را از دستور کار خارج کرده چرا که معتقد است این لایحه با قانون اساسی مغایرت دارد.

وی افزود: ما تلاش کردیم چیزی را خلاف قانون ننویسم، لوایح ارسالی برحسب تفسیر شورای نگهبان باید عیناً به مجلس برود و نباید در آن تغییری صورت بگیرد.

رئیس قوه قضاییه گفت: وظیفه دستگاه قضایی تهیه لوایح است نه پیشنهاد آن، ما همه باید به قانون تمکین کنیم. شورای نگهبان وظیفه تفسیر قانون را دارد و دولت نباید مدعی شود که این لایحه خلاف قانون اساسی است و مرجع تشخیص شورای نگهبان است.

وی افزود: لوایحی که از سوی قوه قضاییه به شورای نگهبان ارسال می شود باید پس از تصویب به مجلس برود، ما نباید در دستگاه قضایی را از چنین لوایحی محروم کنیم، شهید بهشتی از مصرین لایحه پلیس قضایی بود.

آملی لاریجانی ابراز امیدواری کرد که دولت آینده تعامل خوبی با دستگاه قضایی داشته باشد و دیگر شاهد این نباشیم که لوایحی معطل بماند.

وی افزود: اگر ما تعامل روشنی با سایر قوا داشته باشیم چنین مشکلاتی پیش نمی آید همه قوا باید به قانون تمکین کنند.

رئیس قوه قضاییه در خصوص برخی اظهارات محافل غربی مبنی براینکه جرم مجازات در ایران برای جرائمی همچون قاچاق مواد مخدر و زورگیری با یکدیگر همخوانی ندارد، گفت: ما در این زمینه یک بحث قانون و یک بحث ماهوی یا مصلحتی داریم.

وی افزود: قوه قضاییه نمی تواند خلاف قانون عمل کند، قانون مبارزه با مواد مخدر هم در مجلس و هم در مجمع تشخیص مصحلت نظام به تصویب رسیده و ما براساس آن عمل می کنیم و اعدام قاچاقچیان مواد مخدر براساس قانون صورت می گیرد.

آملی لاریجانی تأکید کرد: به لحاظ مصلحتی تردید ندارم که قوه قضاییه در برخورد قاطع خود با چنین جرایمی مسیر حرکت درستی دارد، شما ببینید چه تعداد از جوانان و خانواده ها به دلیل معضل اعتیاد از بین رفته اند، ما باید مصلحت را ببینیم، اگر چند نفر قاچاقچی اعدام می شوند علاوه بر نص صریح قانون، به مصلحت نیز است.

آملی لاریجانی گفت: متأسفانه افرادی انسان های زیادی را به کام مرگ فرستادند و کسانی هم که به دلیل اعتیاد در گوشه خیابان ها هستند وضعیت شان تفاوتی با مرگ ندارد. اعتیاد استعداد زیادی از جوانان ما را سوزانده است بنابراین مصلحت کشور در برخورد قاطع است.

وی برخورد دستگاه قضایی را دارای توجیه عقلی و مصلحتی دانست و تأکید کرد: ما در بحث اشرار نیز همین عقیده را داریم ما برای حفظ امنیت در کشور باید با سارقان مسلح برخورد کنیم. کسی که به روی مردم اسلحه می کشد محارب است التبه فقه هایی هستند که معتقدند تا کسی کشته نشده لزومی به صدور حکم اعدام نیست اما ما نمی توانیم همه فتواها رابا هم جمع کنیم.

آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: امنیت جانی و مالی اهمیت زیادی دارد و امینت و آسایش مردم مصحلت اصلی ما است.

وی خطاب به منتقدان گفت: کسانی که در کشور به قاطعیت قوه قضاییه در برخورد با اشرار خرده می گیرند باید بگویم که اشتباه

می کنند به افرادی هم که در خارج از کشور بحث حقوق بشر را مطرح می کنند باید بگوییم که مگر کسانی که به آنها تجاوز می شود و یا نان آور آنها از دست می رود مگر حق ندارند.

رئیس قوه قضاییه افزود: غربی ها تلاش دارند در چارچوب نگاه خود حقوق بشر را تعریف کنند و برای ما نسخه بپیچند اما قوانین جمهوری اسلامی الزام به برخورد دارد.

وی خاطرنشان کرد: مصحلت برای ما کل جامعه است و فکر می کنم کار قوه قضاییه در برخورد با اشرار و قاچاقچیان کاملاً قابل دفاع باشد.

یکسان بودن همه در برابر قانون نعمت بزرگی برای نظام است

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه گفت وگوی خود در شبکه یک سیما در خصوص تبیین قانون های اسلامی در چارچوب ستاد حقوق بشر با همکاری دیگر کشورهای اسلامی گفت: این بحث نیاز به کارهای جمعی دارد و ستاد حقوق بشر که در دو سه سال اخیر بسیار فعال شده و بحث مبانی حقوق بشر که بحث بسیار مهمی است باید از منظر اسلام دیده و تدوین شود.

وی در ادامه گفت: غرب با رویکرد خودش و با تفکر لیبرال دموکراسی و با پیش فرض های خودش مبانی حقوق بشر را در نظر گرفته اما ما مسلمانیم و به توحید اعتقاد داریم و نگاه موحدانه ایی که ما مسلمانان در قرآن و سنت پیامبر داریم باعث می شود که نگاه متفاوتی به بحث کرامت انسانی داشته باشیم.

رئیس قوه قضاییه افزود: اسلام انسان را خلیفة الله می داند و لیبرال دموکراسی نباید تصورات خود را به تمام مردم دنیا تحمیل کند و این کار درستی نیست.

آملی لاریجانی در خصوص استفاده قوه قضاییه از فناوری اطلاعات گفت: در قوه قضاییه شاهد توسعه کمی و کیفی استفاده از فناوری های نوین هستیم هم اکنون بخشی از زیرساخت ها صورت گرفته است و کارهای مهمی در خصوص زیرساخت های مربوط به سیستم سی ام اس یا سیستم مدیریت قضایی صورت گرفته که ۹۸ درصد از کل کشور را به هم وصل می کند به نحوی که مدیریت پرونده های قضایی در تمام نقاط کشور قابل دسترسی است و کارهای بزرگی در این خصوص انجام گرفته شده است.

وی افزود: تلاش می شود ثبت دادخواست ها و ابلاغ های قضایی در سیستم های نوین انجام شود در تهران اقداماتی در این خصوص صورت گرفته و با شناسایی و رفع مشکلات این سیستم به کل کشور تعمیم داده خواهد شد که اگر شخصی شکایتی داشت می تواند از منزل خودش این شکایت را ثبت کند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه گفت: البته بحث امنیت، احراز هویت و امضای الکترونیکی بحث های مهمی در خصوص ثبت این دادخواست ها وجود دارد که در بخش فناوری های قوه قضاییه تمهیداتی برای آن در نظر گرفته شده که در حال انجام و اجرا است.

آملی لاریجانی در خصوص کمبود بودجه قوه قضاییه گفت: در دو سه سال اخیر دولت و قوه مقننه هماهنگی های خوبی را انجام داده اند اما هنوز مسئله کمبود بودجه برای ما وجود دارد.

وی افزود: دستگاه های مختلفی مانند سازمان زندان ها، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان نیروهای مسلح، سازمان های دیگری خانواده قوه قضاییه را تشکیل می دهند که هر کدام از آنها ردیف بودجه مشخص و جداگانه ای دارند.

رئیس قوه قضاییه گفت: البته ما هم انتظار فوق العاده ای نداریم و تنها خواستار این هستیم که همسو با دیگر سازمان های دولتی به قوه قضاییه عنایت خاصی در خصوص تأمین بودجه بشود.

وی در خصوص بهبود وضع زندان ها و زندانیان گفت: در بحث زندان ها هم موضوع اداره زندان مطرح است هم مسائلی که زندانی نسبت به خانواده هایشان دارند برای ما مورد توجه است.

وی تصریح کرد: سیاست کلی ما این است که از مجازات زندان استفاده نکنیم و در جاهایی که امکان استفاده از مجازات های بدیل وجود دارد مانند مجازات های مهریه و دیه های غیر عمد شخص به زندان نرود.

آملی لاریجانی با اشاره به آزادی ۷ هزار زندانی مالی گفت: باید سیاست هایی پیش گرفت که آثار زندان بر جرائم غیر عمد کمتر شود و دستورالعملی نیز در این خصوص برای استفاده از مجازات های بدیل ابلاغ شده است.

وی در خصوص صدور احضاریه برای رئیس جمهور گفت: سخنگوی قوه قضاییه در این خصوص توضیحات کافی را به رسانه ها ارائه کرده که متأسفانه این توضیحات توسط صداوسیما به صورت کافی منعکس نشد.

آملی لاریجانی گفت: اما ما معتقدیم که قاضی باید در خصوص صدور چنین احضاریه ای تدبیر می کرد و در آن زمان احضاریه را نباید ارسال می کرد البته برخی از رسانه ها نیز شیطنت می کنند و مسئله را سیاسی جلوه می دهند که این بحث یک مسئله با شاکی خصوصی است و به اشتباه اعلام شده بود که رئیس مجلس شاکی این پرونده است.

وی در ادامه افزود: اصل احضار رئیس جمهور و سایر مقامات به دادگاه اشکالی ندارد و این جزو نقاط قوت قوه قضاییه است که هر کس شکایتی دارد می تواند به ما مراجعه کند و به شکایت آن رسیدگی می شود.

رئیس قوه قضاییه افزود: البته در این موضوع تصویر نادرستی ارائه شده است که اگر مسئولی به دادگاه احضار شود کسر شأن او است.

وی افزود: امیرالمؤمنین (ع) نیز در موقعی که توسط یهودی از او شکایت شده بود به دادگاه و محضر قاضی که خودش او را منصوب کرده بود رفت و حکم قاضی را که به اشتباه صادر کرده بود تمکین کردند.

آملی لاریجانی در ادامه گفت: البته در این احضار بحث های حقوقی خاصی داریم ولی در کل این نعمتی برای نظام است که در مقابل قانون همه یکسان هستند و تلاش های بسیاری شده است که ما به اینجا رسیده ایم و در کل توجه داشته باشیم که این مسئله را بیش از حد بزرگ جلوه داده اند.

حقوق بشر به ابزاری برای زورگویی سلطه گران تبدیل شده است

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه گفت وگوی خود در شبکه یک سیما تصریح کرد: متأسفانه تلقی نادرستی از قوه قضاییه وجود دارد و برخی چنین تصور می کنند که رئیس دستگاه قضایی می تواند در آرا و احکام دخالت کند.

وی افزود: بنده اگر از آرای صادر شده مطلع هم باشم نمی توانم دخالتی کنم و برای تخلف قاضی مکانیزم خاصی وجود دارد.

رئیس قوه قضاییه استقلال قاضی را یکی از محسنات دستگاه قضایی دانست و تصریح کرد: معتقدم کسی حق توهین به قاضی پرونده را ندارد اما به لحاظ عرفی معقول است که این موضوع در چارچوب دیگری باشد اما در کل از استقلال قاضی دفاع می کنم و در صورتی که قاضی تخلفی داشته باشد به صورت جداگانه رسیدگی می شود.

رئیس قوه قضاییه همچنین درباره بحث حقوق بشر و برخوردهای دوگانه غربی ها نسبت به کشورمان گفت: بحث حقوق بشر از دو جنبه تئوری و اجرایی دارای بحث ها و مناقشاتی است.

وی گفت: در انتخاباتی که هفته گذشته در کشورمان برگزار شد به خوبی نشان داده شد که کشور ما تا چه اندازه بر آرای مردم استوار است و در کمال بی طرفی نظام انتخاباتی صحیح را برگزار می کند حال آنکه در کشورهای اطراف ما مردم خواب برگزاری انتخابات را می بینند.

آملی لاریجانی به گزارش های نوشته شده توسط احمد شهید گزارشگر ویژه اشاره کرد و گفت: این فرد به جای آنکه خودش تحلیل کند و براساس تحلیلش گزارش بنویسد همان حرف های ضد انقلاب را که ما با آنها مخالفت داریم زیرا جوانان ما را به خاک و خون کشیده اند تکرار کرده و در قالب گزارش ارائه می کند.

وی افزود: امروز حقوق بشر به ابزاری در دست افراد سلطه گر تبدیل شده و این در حالی است که ما با توجه به مسلمان بودن مان و اینکه انسان را خلیفة الله می دانیم در مسائل تئوریک با غرب در این موضوع دچار تفاوت هستیم.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: بحث حقوق بشر را نمی توان بدون توجه به پیش فرض های اصلی آن فهم کرد و باید به این نکته توجه داشت که انسان را چگونه در نظر می گیریم که بخواهیم برای آن حقوقی به نام حقوق بشر تدوین کنیم.

آملی لاریجانی به فهم نادرست غرب از برخی از تعابیر و کلمات به کار گرفته شده در قانون کشورمان اشاره کرد.

وی تصریح کرد: برای مثال آنها محاربه را اینگونه تعریف کرده اند که هر کسی در دلش هم نسبت به خدا کفر داشت محارب است حال آنکه محاربه یک اصطلاح است و در قانون و شرع به طور کامل به آن اشاره شده است.

آملی لاریجانی در خصوص اعمال ماده ۱۸ بر روی برخی از پرونده ها گفت: ماده ۱۸ به این معناست که برای برخی از احکام قطعی که قابل تغییر نیست با نظر رئیس قوه (در صورتی که خلاف بین شرع باشد) بازنگری در رأی صورت گیرد.

وی افزود: قبلاً این موضوع اعاده دادرسی جدید تلقی می شد اما اینگونه نیست؛ علاوه براینکه استفاده مکرر از ماده ۱۸ به نفع دستگاه قضایی نیست اما برای کشف خلاف بین های شرع اعمال ماده ۱۸ صورت می گیرد.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: پرونده های بسیاری برای رسیدگی از ناحیه دیوان عالی و رؤسای دادگستری به دلیل وجود موارد خلاف بین شرع مجدداً برای بازنگری ارسال شدند.

آملی لاریجانی در واکنش به صحبت مجری برنامه مبنی براینکه شما به سختی اعمال ماده ۱۸ را می پذیرید، گفت: من اصرار دارم که آرای قطعی اجرا شود تا مردم تردیدی به آرا نداشته باشند به خصوص برای پرونده هایی که رسیدگی به آنها زمان زیادی صرف شده است.

وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی براینکه دستگاه قضایی چه اقدامی انجام داده است تا احتمال لغزش قضات کم شود، گفت: طی سال های اخیر مشکلات معیشتی برای قضات و کارکنان دستگاه قضایی وجود داشت که برای جبران این نقیصه تلاش های بسیاری صورت گرفت.

رئیس قوه قضاییه افزود: شأن قضات ایجاب می کند که به سمت مسائل دیگر نروند بنابراین نیاز به تلاش مضاعفی است که بتوانیم کمبودها را جبران کنیم و بخشی از بودجه ای که باید در دستگاه قضایی هزینه شود مربوط به همین موضوع است.

آملی لاریجانی حقوق جاری قضات را کافی ندانست و گفت: این حقوق کفایت معیشت قضات را ندارد اما باید در چارچوب کل کشور حرکت کنیم، فکر می کنم می توان تا حدی حداقل معیشت معمول را ایجاد کرد اما هنوز در این زمینه جای کار بسیار وجود دارد بدون شک رسیدگی به این وضعیت بهبود وضعیت کارکنان و سلامت دستگاه قضایی و کل نظام را در پی خواهد داشت.

رئیس قوه قضاییه در ادامه در خصوص ارتباط مردم با حوزه های مختلف دستگاه قضایی گفت: ما در این زمینه تلاش های بسیاری داشته ایم و در طی دو سه سال گذشته مجرایی را برای مراجعه مستقیم مردم از طریق پیامک و تلفن قرار دادیم سامانه تلفنی ۱۲۹ برای تماس مستقیم مردم است اما هنوز به دلیل تراکم مراجعین محدودیت هایی وجود دارد.

آملی لاریجانی در خصوص چشم انداز آینده دستگاه قضایی گفت: آرمان های جمهوری اسلامی در قوه قضاییه و همچنین مطالبات مردم در این عرصه زیاد است، رهبر انقلاب هم توقعات بسیاری از ما داشتند و گفتند که قوه قضاییه باید مأمنی باشد تا مردم به آن مراجعه کرده و حق خود را پیگیری کنند.

وی افزود: البته ما تا رسیدن به نقطه ایده آل فاصله داریم اما مجموعه تلاش مسئولان قوه نشان می دهد که آینده روشنی در انتظار ما است.

رئیس قوه قضاییه بازسازی نیروی انسانی و به کارگیری فناوری های نوین را راهکاری برای تحول محسوس در دستگاه قضایی دانست و خاطرنشان کرد: امیدواریم این تغییرات رضایت مردم را به همراه داشته باشد.

وی ضمن تشکر از تمامی قضات و کارکنان دستگاه قضایی گفت: مسئولان عالی قضایی، قضات و کارکنان به دلیل حجم کاری بسیاری از مسئولیت هایی که در خانواده دارند دور شدند و بار این مسئولیت به دوش خانواده افتاده است بنابراین من در همین جا از همه آنها تشکر می کنم و از ملت می خواهم که به ما کمک کنند تا بتوانیم کاستی ها را برطرف کنیم.

آملی لاریجانی خطاب به رسانه ها گفت: رسانه ها تابلویی برای نشان دادن کاستی ها هستند بنابراین از آنها می خواهم موضوعات را طوری انعکاس ندهند که موجب سواستفاده دیگران شوند.

رئیس قوه قضاییه در پایان خاطرنشان کرد: همه باید برای پیشبرد اهداف نظام و رهبری تلاش کنیم ضمن اینکه رهبری در این زمینه توصیه های به حقیر داشته اند.