به گزارش پارس نیوز، 

کتاب «عملیات والفجر 4؛ انفجار مقر تفنگداران دریایی آمریکایی در بیروت؛ سفر فرستاده ویژه ریگان به بغداد» روزشمار جلد بیست‌وهشت، در سی‌و‌ششمین دوره کتاب سال در حوزه علوم اجتماعی و در بخش علوم نظامی به‌عنوان کتاب سال شناخته شد.

علیرضا لطف‌الله زادگان مؤلف کتاب روزشمار جلد 28،گفت: کتاب روزشمار بیست و هشتم از جلدهای پروژه بزرگ روزشمار است و مقطع اجرای عملیات والفجر 4 را در بردارد و به وقایع و رویدادهای مهر تا آذرماه سال 1362 می‌پردازد.

لطف‌اله‌زادگان گفت: اجرای عملیات والفجر 4 در منطقه شیلر، حملات عراق علیه اهداف غیرنظامی و بمباران شیمیایی نیروهای ایران، قطعنامه شماره 540 شورای امنیت سازمان ملل متحد، ادامه بازتاب تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد به عراق، مقدمات انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی، اوضاع اقتصادی و تحولات روابط خارجی ایران و عراق، نزدیک شدن شوروی و آمریکا به عراق، انفجارهای بیروت و کویت، تشکیل دادگاه اعضا و مسئولان تشکیلات مخفی حزب توده ازجمله مسائل مهم این کتاب است.

این نویسنده درباره مهم‌ترین موضوعات نظامی این کتاب گفت: در این مقطع 67 روزه، مباحث کتاب در بخش نظامی شامل گزارش¬های مربوط به تصمیم¬گیری، طراحی و اجرای عملیات والفجر 4، تحرکات عناصر ضدانقلاب در غرب و شمال¬غرب، تحولات نظامی در خلیج‌فارس است.

وی اقدامات نظامی عراق را از دیگر موضوعات نظامی موردبحث در این کتاب مطرح کرد و گفت: حملات موشکی عراق به شهرها و حمله به کاروان‌های باری و نفتکش ها در بندر امام خمینی و خور موسی از موضوع نظامی دیگر است که به‌صورت مشروح به این موضوعات در روزهای متفاوت پرداخته‌شده است.

وی با اشاره به اینکه پروژه روزشمار یک مسئله بی‌نظیری و در سطوح بین‌المللی است، افزود: مطالب این کتاب، هم به خاطر وسعت منابع مورداستفاده قرارگرفته و هم نوع نگارشی که نه به‌صورت تک خبر بلکه به‌صورت گزارش ارائه‌شده، بسیار بدیل و بی‌نظیر است.

مؤلف روزشمار جلد 28، گفت: روزشمار بیست و هشتم علاوه بر مسائل نظامی، مسائل غیرنظامی را هم شامل می‌شود، مسائل سیاسی که به نحوی به سرنوشت جنگ گره خورده بود.