به گزارش پارس نیوز، 
 نشست خبری فیلم درخونگاه به کارگردانی سیاوش اسعدی شب گذشته در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در این نشست اسعدی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا فیلمش مضمونی ضدهویت و ضدایرانی دارد، گفت: چطور می‌توانم در ایران کار کنم و ضدایرانی فیلم بسازم؟ مگر چنین چیزی می‌شود؟ چرا می‌خواهید همه را تخریب کنید؟ اگر شما دلسوز هستید ما هم هستیم. خدا از من نگذرد اگر چنین کاری بخواهم بکنم. من عاشق این کشور هستم.

خبرنگار پرسشگر سئوال از پاسخ اسعدی قانع نشد و گفت: شما بابت ساختن این فیلم باید به مردم جواب بدهید. مسئولان سینمایی کشور هم باید به خاطر دادن مجوز ساخت به اثری تا این اندازه بی‌هویت پاسخگو باشند.

اسعدی در پاسخ به این خبرنگار اظهار داشت: با حلوا حلوا دهن شیرین نمی‌شود. من با منظر شما با خودتان بحث می‌کنم، نه از منظر فیلم. مگر غیر این است که ما هشت سال جنگیدیم؟ دستاورد آن چه بوده؟ هیچی. چه بر سر رزمندگانی که شهید شدند آمد؟ یک سری آقازاده آمدند. کی خورده و کی برده؟ اصلاً گیرم که حرف فیلم این است. دارد حرف اساسی می‌زند. مگر ترس و واهمه‌ای داریم که بخواهیم با فیلممان متلک بگوییم؟ من یک ایرانی‌‌ام و عاشق وطنم هستم. نقد دارم می‌کنم و از شما خیلی دلسوزترم.

انعکاس این سخنان خصوصاً بی‌دستاورد بودن دفاع مقدس از سوی اسعدی در واکنش‌های مختلفی را از سوی کاربران درپی داشت که این واکنش‌ها غالباً در محکومیت این سخنان بیان شده است.

در ادامه برخی از واکنش‌‌های کاربران  به سخنان اسعدی تقدیم می‌شود؛

اقتدار و عزت ایران در منطقه و امنیت پایدار در منطقه کم دست آوردی نیست که امثال شما نمی‌بینید پیشرفت‌های علمی در رشته‌های مختلف شاید در قد و فهم شما نیست که نتوانستید تشخیص دهید.

اولاً این جنگ تحمیلی بود و همین که یک وجب خاک به دشمن ندادیم و در مقابل همه دنیا ایستادیم بهترین دستاورده.

تعجبم از این است چطور فردی که هیچ درکی از هشت سال دفاع ندارد جرات اظهار نظر دارد ...

اگر ایشان تجاوز و جنگ و بمب و موشکها را می‌دید اینچنین گستاخانه و ناپخته نظر نمیداد هیچکس از جنگ خوشش نمیاد ولی زمانیکه تحمیل کردند باید وارد معرکه شوید همین که نگذاشتی دشمن به اهدافش برسد این می‌شود بهترین نتیجه و تازه دستاوردهای دیگر بجای خود.

از دستاورد های هشت سال جنگ: ایجاد توانمندی و خود کفایی کم نظیر نظامی، پرورش سرداران بزرگ اسلام نظیر قاسم سلیمانی که در حال حاضر نه تنها امنیت را برای ایران حفظ کردند بلکه مردم مظلوم منطقه (سوریه، عراق و ...) از برکت وجودشان می‌گویند.

اینکه باکری‌ها و همت‌ها و چمران‌ها رفتند و یک عده بی‌لیاقت و کم سواد جاشونو گرفتند اینه که باعث می‌شه اینجور حرفا زده بشه، درسته از ایده‌آل و آرمان فاصله گرفتیم ولی این تقصیر آرمان نیست، مقصر ماییم و باید راهمونو درست کنیم.

آنها که رفتند و شهید شدند تکلیفشان را به درستی انجام دادند. تکلیف من و شما چیست؟ آیا باید راه آنان را تخطئه کنیم یا بفهمیم که در برابر کسانی که می‌خواستند خوزستان را از ایران جدا کنند می‌باید می‌ایستادیم که ملت عزیز ایستاد.

داداش هر حرفی رو که نباید زد، آخه ی کم فکر کن بعد حرف بزن یارو داره زن و بچه و پیر و جوان رو به کشتن میده اونوقت ما بیایم طبق نظر گهر بارت به طرف بگیم ما ضد جنگیم بیا هر کار میخوای بکن؟!!!!! بیا خاک کشورمون رو بگیر؟!!!! من نمی‌فهمم آخه کجا این حرف بی‌منطقت خریدار داره؟!!! تو آمریکا؟ تو غرب؟ کجا میگن زمان جنگ وایسا تماشا کن و از خودت دفاع نکن؟!!! اگه نمی‌تونی حرف خوب بزنی سکوت کن ...ولی حرف مفت نزن. ...

منظور این کارگردان این هست که یک عده جنگیدند و کشور را از افتادن بدست دشمن نجات دادند وعده زیادی شهید شدند ولی عده‌ای بعنوان مدیر و مسئول از این زحمات بنفع خود و حزب خود خوشه چینی کردند. حرف ایشان درست است ولی باید کمی دقیق‌تر باز می‌کرد و مثال می‌زد تا مخاطب بفهمه چی میگه.

همین یک خاصیت دفاع ما در برابر متجاوز بس، که پیشرفت صنایع نظامی ما به حدی رسیده که کد خدای دنیا(به گفته شماها و غرب زده ها)امریکای جنایتکار جرات حمله نظامی به ایران را ندارند و شماها با خیال راحت فیلم می‌سازید و چرت و پرت می‌گید.

هیشکی از جنگ خوشش نمیاد ولی وقتی بهمون حمله کنند تکلیف چیه ؟! شما بودین چه میکردین ؟ با صدام مذاکره می‌کردید ؟

مشکل کارگردان این است که مسأله جنگ را در زمان خودش بررسی نکرده است بلکه از جنگ خواسته است مسائلی بعد ازجنگ را نتیجه بگیرد.

ما هشت سال نجنگیدیم، بلکه دفاع کردیم. دستاوردش هم همین امنیت شما و آقازاده هاست. اگر زشتی و بدی هست، به خاطر زشت بودن و بد بودن ماست، نه هشت سال دفاع مقدس از عقیده و وطن ...

امام خامنه‌ای: آن هشت سال جنگ بایستی تاریخ ما را تغذیه کند... این یک گنج است. آیا ما خواهیم توانست این گنج را استخراج کنیم، یا نه؟ این هنر ماست که بتوانیم استخراج کنیم. ((بیانات در دیدار مسئولان دفتر هنر و ادبیات مقاومت ۱۳۷۰/۰۴/۲۵))

ما هم ضد جنگیم و ما نجنگیدیم بلکه به ما حمله شد و ما دفاع کردیم و همچنانکه در طول تاریخ خون شهیدان اسلام را حفظ کرده خون شهیدان ما هم ایران را به کشوزی قدرتمند و تأثیرگذار در جهان تبدیل کرده. دزدی فساد و بی عدالتی هم صدقه سر شیطان پرستان و دنیاپرستان در این کشور و البته در تمام کشورهای جهان وجود داره.

مگر جنگ یک روش مملکت داری در قانون اساسی بود که ما انتخاب کردیم تا چرخ زندگی مردم بچرخد؟! جنگ یک مصیبتی بود که به ما تحمیل شد برای اشغال مملکت و به بردگی گرفتن شما و ما برای خدمت به برندگان آن! اگر می‌خواهید مشهور بشید این لاطائلات راه مشهور شدن شمانیست!

نتیجه جنگ 8 ساله ما حفظ عزت و شرف این ملت بود و هست، حفظ وجب به وجب این خاک بود و هست، حفظ استقلال این کشور بود و هست، ارتقای قدرت نظامی به طوری که دشمنان جرات چپ نگاه کردن ندارند بود و هست، شکوفایی در مهندسی و پزشکی (جراحی) بود و هست، انسجام و وحدت ملی بود و هست، انتشار رایحه خوش معنویت بود و هست، بیداری ملت‌های منطقه بود و هست، قدرت گرفتن تشیع بود و هست.

دستاورد ۸ سال دفاع مقدس این است که ایران نابود نشد. به دست دشمن نیفتاد. میلیون‌ها کشته ندادیم. ایران تکه تکه نشد. به هر حال برای دفاع لازم است جوانان بروند و دفاع کنند که رفتند و دفاع کردند. اما اینک عده‌ای پشت میز نشین یا فیلم ساز که از اول تا آخر فیلم باهم بگو بخند و شوخی می‌کنند و در آخر میلیاردی درآمد کسب می‌کنند ادعای ضد جنگ بودن دارند! شما ضد جنگ هستید یا ضد دفاع؟ یعنی نباید دفاع می‌کردیم و به سربازان بعثی لبخند عاشقانه‌ای می‌زدیم؟

چه بر سر رزمندگانی که شهید شدند آمد؟ خب ...، خودت که میگی "شهید" شدند. شهادت. و دوم، ... حاصل هشت سال جنگ تحمیلی هیچ نبود. بازگرداندن خرمشهر و جلوگیری از اشغال خوزستان و بازپسگیری تمام سرزمین به تاراج رفته توسط مهاجم بود. ... بفهم که ادای خارجی درآوردن و ضد جنگ بودن در ایران نادانی است. چون اون ضد جنگه به این دلیل که کشورش در تمام این سالها به کشورها تجاوز کرده و جنگ به معنای تجاوز هست براش و در ایران ما در چند صد سال اخیر فقط دفاع کردیم و جنگ به معنای دفاع بوده برای ما. پس ضد جنگ بودن برای یک ایرانی یعنی ضد دفاع بودن.