به گزارش پارس نیوز، 

 به رییس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نامه ای پیرامون طرح استانی شدن انتخابات مجلس نوشت.

متن این نامه را در ادامه بخوانید؛

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کیا- ریاست مجمع نمایندگان استان کرمانشاه

با سلام و اهدای تحیات

مجلس مرکز قانونگذارى است،قانون یعنى جاده اى که باز می شود تا مسئولان اجرایى از آن جاده حرکت کنند و با تلاش خود گوشه و کنار و زوایاى کشور را آباد و اصلاح کنند "رهبر معظم انقلاب اسلامی"

نیک مستحضرید که اصلاح و ایجاد قوانین جدید درباره انتخابات مجلس یکی از مهم ترین موضوعاتی است که این روز‌هاست در دستور کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است که البته تلاش برای تغییر قانون انتخابات موضوع جدیدی نیست و در دوره‌های گذشته مانند مجلس هشتم و نهم نیز مطرح شده،اما اقبال و اهتمام ویژه‌ای برای آن به وجود نیامده است؛که اکنون شاهد آن هستیم.

درحالی که رهبر انقلاب سال ۹۵ سیاست‌های کلی انتخابات را ابلاغ کردند و انتظار می‌رفت کمیسیون شورا‌ها در مجلس و وزارت کشور در دولت به عنوان متولیان امر انتخابات در کشور، پوست اندازی سیستم فرسوده انتخابات را زودتر و جدی‌تر آغاز می‌کردند. اکنون با مطالعه طرح پیشنهادی اصلاح قانون انتخابات اگرچه نقاط مثبت اندکی دارد اما اشکالات متعددی در آن دیده می شود که به منافع ملی و ثبات سیاسی و اجتماعی کشور آسیب می زند.

اولین آسیب طرح احتمال کاهش مشارکت مردمی است.از آنجا که ممکن است نظر اکثریت مردم حوزه های انتخابیه کوچک در مقایسه با شهرستان های پرجمعیت نادیده گرفته شود نسبت به صندوق های رای ناامید شده و حضورشان در انتخابات را موثر نخواهند دید.

اشکال دوم اینکه اقلیت ها در استان های مختلف نمی توانند در مجلس عرض اندام کنند و این موضع گسل های قومی و مذهبی را فعال می کند و ضمن سرخوردگی برای اقلیت ها،مشارکت آن ها را کاهش می دهد.تحمیل شدن نظر مردم استان به شهرستان در برخی نقاط به شدت موجب ناراحتی مردم خواهد شد و گسل‌های مذهبی، قومی و امنیتی تحریک خواهد شد.

آسیب سوم این است که این طرح به افزایش اثر پول و لابی‌گری‌های سیاسی کمک می‌کند؛وقتی مناسبت‌ها را در سطح استان آوردیم مسلماً مسئله و تاثیرگذاری پول در این حوزه افزایش پیدا می‌کند و لابی‌گری‌های سیاسی هم قوت خواهد گرفت و فضای انتخابات ناسالم‌تر از گذشته خواهد شد.

با تصویب این طرح ورود به مجلس به لابی گری با شخصیت های سیاسی و گروه ها پیوند خواهد خورد و در اینصورت نقش پول و امکانات پررنگ تر از گذشته خواهد بود. قانون انتخابات از طرفی فضای سیاسی و اجتماعی را به شدت رادیکال و دو قطبی کرده و با حذف مطلق اکثریت شکاف های اجتماعی تقویت می شود.لازم است گروه های مختلف سیاسی از اصلاح طلب تا اصولگرا با نگاهی ملی و فراجناحی در نقابل تصویب این طرح بایستند.

وسلام علی من اتبع الهدی

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی و حرفه ای کرمانشاه

نامه جمعی از دانشجویان به رییس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه