به گزارش پارس نیوز، این برنامه که توسط کارشناسان سوئدی طراحی شده است، به افراد نیازمند کمک می‌کند تا غذای ارزان پیدا کنند، از تولید زباله‌های مواد غذایی جلوگیری و مانعی برای هدر رفتن مواد غذایی شود.

این برنامه در لندن شروع به کار کرده است و در حال حاضر، ۴۰۰ رستوران، اغذیه فروشی، فروشگاه‌های مواد غذایی و فست‌فودها در آن شرکت دارند.

بسیاری از صاحبان رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها،  مواد غذایی مازاد خود را به عنوان یک پیشنهاد در پایان روز  به منظور کاهش تولید زباله‌های مواد غذایی و هدررفتن آن همچنین افزایش درآمد ارائه می‌دهند.

این برنامه علاوه بر مقابله با هدر رفت باقیمانده موادغذایی، به حفظ محیط زیست نیز کمک قابل توجهی می‌کند و نام آن Karma است.

از زمان راه‌اندازی این برنامه در سوئد، طی مدت دو سال، ۳۵۰ هزار کاربر به آن دسترسی پیدا کرده‌اند و مقدار زیادی مواد غذایی هدر نرفته است. این برنامه توانسته از تولید بیش از ۲۰۰ تن ماده غذایی در لندن و سوئد جلوگیری کند، همچنین در کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و آلودگی هوا هم بسیار موثر بوده است.

هدر رفتن غذا یکی از بزرگترین مسائل زیست محیطی در جهان است. با کاهش هدردادن مواد غذایی و کاهش تولید زباله، میزان انتشار CO۲ ناشی از دفن مواد غذایی هم تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.

اجرای این برنامه توانسته است به کاهش ۳۱۵ تن آلودگی در لندن و سوئد کمک کند که معادل آلودگی ناشی از  ۲۵ هزار ماشین است که روزانه استفاده می‌شوند.