به گزارش پارس نیوز، مجتبی‌ زینی‌وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در نشست آموزشی ـ توجیهی برنامه اجرایی سند تحول بنیادین که با حضور مدیران‌کل و رؤسای ادارات مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی همه استان‌های کشور، رئیس ستاد اجرایی سند تحول بنیادین و دبیر شورای عالی آموزش‌ و پرورش برگزار شد، با تسلیت فوت دانش‌آموزان دختر مدرسه اسوه حسنه زاهدان، اظهار کرد: به دنبال این اتفاق تلخ که همه را اندوهگین کرد، بخشنامه تفویض اختیار مناطق در دو بند تأیید صلاحیت و صدور مجوز لغو شد و از این به بعد صدور مجوز فقط در اختیار شورای نظارت استان و آن‌ هم در سامانه صدور مجوز الکترونیکی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه مؤسس مدرسه غیردولتی باید همواره حضور مداوم در مدرسه داشته باشد و نظارت کند، افزود: از همه استان‌ها می‌خواهم هرکاری دارند زمین بگذارند و در یک هفته نهایتاً تا پایان هفته آینده وضعیت همه مدارس از جمله استحکام بنا، وضعیت گرمایشی و امنیت دانش‌آموزان را نظارت و بررسی و گزارش کنند؛ این هفته باید تمام هم‌وغم شوراها مسئله نظارت بر مدارس به‌صورت فوری و به‌ویژه سیستم گرمایشی و استحکام بنا باشد.

زینی‌وند با بیان اینکه باید نسبت به‌سلامت بچه‌ها سخت‌گیری شود، تصریح کرد: امسال سیاست ما کیفیت‌بخشی به وضعیت مدارس از حیث پرورشی، آموزشی، فضای فیزیکی، رعایت قوانین، شفافیت امور مالی، تقویت همکاری با اولیا و ... است و باید مدارس موجود به یک استاندارد مطلوب برسند.

وی به بحث خرید خدمات اشاره کرد و گفت: باید بدانید که تا زمانی که سازمان نوسازی مدارس، استاندارد مدرسه را تأیید نکرده است، عقد قرارداد با آن مدرسه غیرقانونی است و باید استاندارد فضای آموزشی تأیید شود.

رئیس مدارس غیردولتی گفت: اخیراً تصویب کرده‌ایم بر اساس ماده 2 قانون مدارس غیردولتی به‌منظور تقویت رویکرد نظارت بر مدارس غیردولتی، قانون‌گذار در شورای نظارت همه معاونان را عضو کkn و به همین خاطر، وظیفه نظارت بر مدارس غیردولتی بر عهده وزارت آموزش‌ و پرورش گذاشته‌ شده و همه واحدهای آموزش‌ و پرورش باید بر مدارس غیردولتی نظارت کنند.

وی افزود: کارشناس مدارس غیردولتی باوجود یک نفر و 5 مسؤولیت قطعاً نمی‌تواند نظارت کند. شاخص‌های مربوط به وجود یک مربی پرورشی یا مثلاً پیش‌دبستانی باید توسط همین کارشناسان تأیید شود؛ این تأکیدی است که صراحت قانونی دارد و به تأیید مقام عالی وزارت رسیده است. همه واحدهای آموزش‌ و پرورش وظیفه‌دارند متناسب با شاخص‌های بارز هر حوزه بروند و از مدارس غیردولتی بازدید و نظارت کنند.

معاون وزیر آموزش‌ و پرورش اظهار کرد: امسال باید استان‌ها و مناطق کارگروه تشکیل داده و الگوی شهریه را بر اساس شاخص‌های مشخصی تعیین کنند.