به گزارش پارس نیوز، بررسی های اخیر پلیس نشان می دهد بسیاری از سارقین خودرو پایتخت، در حرکتی هوشمندانه نسبت به تغییر شغل خود اقدام کرده اند، شاید این خبر در نگاه اول خواننده را دچار این سوءتفاهم کند که این افراد متنبه شده و به مشاغل شرافتمندانه روی آْورده اند و تصمیم دارند بعد از این،  از راه عرق جبین و کد یمین به امرار معاش خود و خانواده اشان بپردازند. خیر ! این افراد نادم و پشیمان نبوده و صرفا با نگاهی روانشناسانه به تجزیه و تحلیل شرایط فعلی جامعه پرداخته و دریافته اند در بازار بزهکاری، این روزها، برد با سرقت از منازلی است که عملا تبدیل به گاوصندوقهایی برای نگهداری وجوه نقد با مقادیر میلیاردی و طلا و سکه و دلار شده اند.

بسیاری از شهروندان به دلایل مختلف از جمله فرار از مالیات و بی اعتمادی به بانک ها و...، اقدام به نگهداری وجوه نقد و سایر اندوخته های غیر نقدی خود به ارزش میلیاردها تومان در خانه های خود می نمایند و عملا  خانه خود را تبدیل به یک گاوصندوق می نمایند و برای فرار از پرداخت گوشه ای از درآمدهای خود در قالب مالیات به دولت، همه اندوخته خود را یک شبه به دست سارقان می سپارند.

رویه ای که به شدت به بازار کار سارقان رونق داده و باعث گردیده سرقت از شیوه سنتی و سخت آن مانند بارزدن اسباب و اثاثیه منزل و یافتن مالخر ، تغییر شکل یافته و با حداقل زحمت و حداکثر بازدهی  سارق منزل شما را در ظرف کمتر از یک ساعت صاحب گنجینه ای ارزشمند از طلا و سکه و دلار و میلیاردها  تومان وجه نقد نماید .سرقتهایی  که دستاوردشان چیزی از افسانه های دزدان دریایی و علی بابا وچهل دزد بغداد کم ندارد و البته بدون اسم رمز و تنها با بی احتیاطی و غفلت شما  درهای پس انداز و اندوخته های یک عمر زندگی شما بروی سارقان گشوده می شود.

در ادامه فهرستی از اقدامات مفید در زمینه پیشگیری از سرقت منزل  ارائه می گردد که در راس همه این موارد باید به خودداری از نگهداری طلا وسکه و  وجوه نقددر منزل اشاره کرد.

۱- مقابل تمام پنجره ها ،نورگیر ،پاسیو و روی دیوارهای کوتاه و بالکن های طبقه اول حفاظ مقاوم و مطمئن نصب کنید.
۲- در راهرو و پشت بام را با حفاظ نرده ای ایمن کنید.
۳- در صورت خروج از خانه ،فقط به بستن در خروجی اکتفا نکرده و همه درهای داخل خانه را قفل کنید تا فرصت جستجو و راه نفوذ از سارقان گرفته شود.
۴- کلید خانه خود را در دسترس افراد غیر مطمئن قرار ندهید.
۵- در صورتی که بیرون خانه شما روشنایی ندارد با نصب لامپ در سر در خانه روشنایی محل را  تامین کنید .
۶- نردبان و چهار پایه را در کنار دیوار حیاط قرار ندهید تا راه ورود سارقان هموار نشود.
۷- در مواقع خالی بودن خانه ،چراغ یکی از اتاق ها را به مدت طولانی و مستمر روشن بگذارید و حتی المقدور از همسایه ها و آشنایان مورد اطمینان بخواهید که روشنایی داخل خانه را در هنگام شب تغییر دهند.
۸-در صورت مسافرت ،اشیا قیمتی خود را به اقوام مورد اعتماد خود بسپارید.
۹- اگر کلید خانه یا یدک آن را گم کردید سریع قفل های در تعویض کنید .گاهی شما تصور می کنید دسته کلید را گم 
کرده اید اما در دام دزدان جیب بر گرفتار شده اید و آنها با تعقیب شما آدرس خانه را به دست آورده و به دنبال فرصتی برای سرقت هستند.
۱۰- اگر خانه های اطراف شما خالی از سکنه است یا در مجاورت آنها مشغول ساختمان سازی هستند ،لازم است که از خانه خود مراقبت بیشتری کنید .
۱۱- از قرار دادن کلید در محل هایی مانند زیر جاکفشی و دیگر محل های قابل دسترسی خودداری کنید.
۱۲- از نشان دادن محل نگهداری وجه نقد و طلا و جواهرات و اشیای با ارزش و گرانبها به همسایگان و کسانی که مورد اعتماد نیستند و همچنین از نگهداری آنها به صورت یکجا خودداری کنید.
۱۳-قبل ازترک خانه از بسته بودن در  ورودی پشت بام مطمئن شوید و به قسمت های مختلف خانه سرکشی کرده و پنجره ها را بررسی کنید.
۱۴- هنگامی که به مسافرت می روید همسایه ها ی مورد اطمینان را در جریان قرار دهید.
۱۵- اگر از سیستم دزدگیر برقی استفاده می کنید به طور مرتب آن را کنترل کرده و معایبش را برطرف کنید و هنگام خروج از منزل کلید آن را باز کنید.
۱۶- برای جلوگیری از سرقت منزل خود به روش توپی زنی ،توپی قفل را با بدنه در همسطح ،در صورت عدم امکان لوله ای فلزی به دور آن جوش دهید.
۱۷- به زنگ های بی وقت و بی مورد تلفن و منزل بی توجه نبوده و آنها را به عنوان زنگ خطر تلقی کنید و حتی الامکان منزل خود را برای گردش یا ملاقات دوستان و فامیل به صورت یکسان و یکنواخت ترک نکنید.
۱۸- استفاده از دوربین های مداربسته با کیفیت که در صورت سرقت تصاویر تهیه شده برای کارآگاهان پلیس  قابل
 بهره برداری باشد .
۱۹- در زمان خروج از پارکینگ از بسته شدن در و عدم ورود افراد غریبه اطمینان حاصل کنید.
۲۰- درب مجتمع را برای افراد غریبه بازنکنید.
۲۱- اجازه ندهید فردی که نمی شناسید بعد از شما وارد مجتمع شود و از او بخواهید زنگ واحد مورد نظر خود را زده و درب توسط آن همسایه برای او باز شود.

در صورت بروز سرقت و مالباختگی موارد ذیل را در نظر داشته باشید:
۱- آرامش خود را حفظ کرده و خونسرد باشید.
۲- فورا به پلیس ۱۱۰زنگ بزنید.
۳- برای باقی مانده آثار انگشت سارقان به هیچ چیز دست نزنید و جای لوازم را تغییر ندهید.
۴- اجازه ندهید که افراد غیر مسئول به چیزی در محل سرقت دست بزنند.
۵- اجازه ندهید مردم در محل سرقت جمع شوند.
۶- به کسی در مورد فرآیند پیشرفت تحقیقات پلیس چیزی نگویید.
در پایان اشاره به این نکته ضروری است که کشف جرائمی مانند سرقت وظیفه ذاتی و تعریف شده پلیس آگاهی است، اما برخی موارد مانند ایمن سازی منازل به عنوان اقدامات پیشگیرانه در حیطه وظایف مالکان است و هر شخصی قبل از مالباختگی با دوراندیشی باید نسبت به ایمن سازی محل سکونت خود اقدام نموده و از نگهداری مقادیر بالای وجوه نقد و سایر اموال با ارزش در منزل، که امکان نگهداری آنها در بانک ها وجود دارد خودداری نماید.