به گزارش پارس نیوز، با اتمام عملیات مرمت، بهسازی و طلاکاری ایوان تاریخی باب القبله حرم مطهر امامین جوادین علیهما‌السلام در شهر کاظمین، این ایوان باشکوه طی آئینی با حضور حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات و مسئولان عراقی، در شامگاه سالروز میلاد پرخیر و برکت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق(ع) به روی زائران گشوده شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات در آئین بازگشایی ایوان باب القبله، این طرح را یکی دیگر از نشانه‌های ارادت ایرانیان به خاندان عصمت و طهارت دانست و گفت: با تقویت روابط برادرانه و تعامل دو ملت ایران و عراق، شجره طیبه‌ای رشد کرده که یکی از نتایج آن، بازسازی، توسعه و اقدامات عمرانی حرم‌های مطهر به ویژه در آستان مقدس امامین جوادین علیهماالسلام است.

پلارک افزود: خوشبختانه ثمره این همدلی دو ملت فقط به بازسازی و توسعه حرمهای مطهر محدود نشده و با گسترش در بخشهایی نظیر خدمات بهداشتی، درمانی ، عمرانی و برپایی کنگره عظیم اربعین، پیوند روحی دو ملت را بیش از پیش نمایان کرده است.

وی ادامه داد: در این طرح که عملیات ساخت خشت‌های مسی آن از ابتدای سال 94  آغاز شد، تعداد 7500 خشت مسی در ابعاد مختلف با مساحت تقریبی 230مترمربع، مرمت و نوسازی شده است.

پلارک گفت: در عملیات مطلاکاری، طلای اهدایی حرم مطهر، به قطر تقریبی 10 تا 12 میکرون بر روی خشت‌های مسی، آبکاری شده و در نهایت با مشارکت هنرمندان و دست اندرکار متخصص امر؛ در یک سال گذشته جایگذاری شد تا ایوان مطهر ترمیم و تکمیل شود.

براساس این گزاش، ایوان تاریخی باب القبله که میراث ارزشمندی از هنر و معماری ایرانی و اسلامی است، در قسمت جنوبی صحن حرم مطهر امامین جوادین (ع) قرار دارد.

این ایوان تاریخی در دوره قاجار و در زمان معتمد‌الدوله (حدود سال١٢55 هجری قمری) با خشت‌های ساده طلا و مقرنس به‌صورت نیمه طلا‌کاری و آئینه‌کاری بود؛ تولیت حرم مطهر امامین جوادین علیهما السلام با توجه به آسیب‌هایی که به نمای ایوان باب القبله وارد شده بود، درخواست بازسازی، مرمت و طلاکاری آن را ارائه کرد.

متخصصان ستاد بازسازی عتبات عالیات در پاسخ به این درخواست تولیت حرم، از هنرهای معماری ایرانی و اسلامی شامل گره چینی، رسمی‌بندی، مقرنس، مینا‌کاری، خطاطی، قلمزنی نقوش اسلیمی و ختایی و طلاکاری استفاده کردند که زیبایی خاصی به ایوان بخشیده است.