به گزارش پارس نیوز، سعید قیصر مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور با اشاره به فراهم شدن امکان دریافت معاینه فنی در شهر‌های دیگر برای تهرانی‌ها، اظهار کرد: اخذ معاینه فنی خودرو توسط تهرانی‌ها در دیگر شهرها، از اتلاف وقت شهروندان جلوگیری می‌کند و این معاینه فنی دارای اعتبار است.

وی با اشاره به اینکه امکان دارد برخی مالکان خودرو از برخی مراکز غیرمعتبر معاینه فنی دریافت کنند، گفت: چنین موردی ممکن نیست و اگر هم مصداقی برای این موضوع مشاهده شد، باید به اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی مراجعه و موضوع را مطرح کنند. امکان دارد مواردی از معاینه فنی غیرمعتبر در مراکز خودرو‌های سنگین مشاهده شود که این موضوع هم با اتصال به سامانه سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) برطرف خواهد شد.

مدیر اجرایی معاینه فنی خودرو‌های سبک افزود: افرادی که خودرو آن‌ها معاینه فنی ندارد، روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه خواهند شد و چنانچه تا روز بعد معاینه فنی دریافت نشود، برای روز جدید هم جریمه می‌شوند.

وی افزود: فاز دوم طرح ترافیکی «کاهش آلودگی هوای شهر» در واقع ممنوعیت یا اعمال اقدامات بازدارنده، برای تردد خودرو‌های فرسوده و به تبع آن کاهش ترافیک و آلودگی هوا، اجرا شده است.

قیصر ادامه داد: این طرح قرار بود که در ۹ کلانشهر اجرا شود و در حال حاضر در تهران اجرایی شده است. همچنین زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن در هشت کلان شهر دیگر مهیا شده است.

وی افزود: سامانه سیمفا متصل به سامانه پلیس است و به طور کامل هم داشتن معاینه فنی خودرو‌ها توسط دوربین‌ها کنترل می‌شود و چناچه خودرویی معاینه فنی نداشته باشد، اعمال قانون خواهد شد.

گفتنی است؛ بعد از گذشت دو سال از اجرای فاز اول طرح کاهش آلودگی هوا، مسئولان مدیریت شهری جدید با آماده شدن زیرساخت‌ها در راستای جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی ناشی از آلودگی هوا، اجرای فاز دوم طرح کاهش را در دستور کار خود قرار دادند و سرانجام از شنبه این هفته (۲۶ آبان ماه) این طرح اجرایی شد.