به گزارش پارس نیوز، چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی ۲۶ آبان ماه در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گشایش یافت.

این جشنواره با جشنواره‌های دیگر از این جنس، یک تفاوت بارز دارد و آن هم حضور یکه‌تاز اسباب بازی‌های تولید داخل است؛ دست‌اندرکاران جشنواره در سالی که به «حمایت از کالای ایرانی» اختصاص دارد، به عرضه و فروش اسباب‌بازی‌های ایرانی اقدام کردند.

در این جشنواره، ۸۰ تولید کننده اسباب‌بازی ایرانی به معرفی و فروش ۱۳۰۰ اسباب‌بازی پرداختند؛ این جشنواره در نگاه کلی ۴ بخش دارد؛ در سالن ۲ هزار متری نمایشگاه اسباب‌بازی یعنی در طبقه اول، ۸۰ تولیدکننده حضور دارند که اسباب‌بازی‌های خود را معرفی کنند.

در این بخش از نمایشگاه، با حضور در هر غرفه می‌توان با نحوه بازی‌ها، نگرش و اهداف تولیدکننده بازی آشنا شد؛ در این بخش هیچ فروشی قرار دارد.

اما سالن ۳ هزار متری مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  که در طبقه پایین قرار دارد به دو بخش تقسیم می‌شود.

در فضای ۵۰۰ متری و در قالب یک فروشگاه متمرکز، تمام اسباب‌بازی برای فروش عرضه شده‌اند؛ این بخش شلوغ‌ترین بخش نمایشگاه است.

آقای معینی که کارمند است، به همراه همسر و دو فرزند کودکش به این نمایشگاه آمده است؛ وی گفت: به نظرم بخش فروشگاه خیلی کوچک است و پاسخگوی حجم متقاضیان نیست.

وی در خصوص قیمت و کیفیت اسباب‌بازی‌ها، اظهار کرد: راستش هنوز که از اسباب‌بازی‌ها استفاده نکردیم اما ظاهر آنها نشان می‌دهد که برخی دارای کیفیت خوب هستند ولی برخی هم کیفیت پایینی دارند.

آقای معینی درباره قیمت اسباب‌بازی‌ها هم افزود: به نسبت فروشگاه‌های بیرون تفاوت زیادی ندارد اما چون تنوع بیشتر است، خوب است.

در این بخش از نمایشگاه، برخی بچه‌ها هم لجبازی کردند و روی زمین نشستند و به اجبار از والدین می‌خواهند که اسباب‌بازی مورد نظر آنها را خریداری کنند.

یکی از این کودکان، «آترینا» ۵ ساله است که معتقد است «جای عروسک‌های قشنگ در این نمایشگاه خالیست»؛ او دست روی یک بازی فکری گذاشته است که به نظر مادرش متناسب سنش نیست و گران هم هست اما آترینا اصرار دارد که این بازی را داشته باشد.

به نظر والدین، در این نمایشگاه بیشتر اسباب‌بازی‌های فکری وجود دارد و جای شخصیت‌های عروسکی، کارتونی و انیمیشن‌های تولید داخل خالی است.

مابقی فضای پایین در اختیار نهادها، انجمن‌ها و تولیدکنندگان است که با استقرار مربیان و مشاوران خودشان، فضایی شاد و جذاب را برای بازی‌ و نقاشی فراهم کردند.

این بخش هم شلوغ است اما به شلوغی فروشگاه نیست؛ امسال یک بخشی برای بازی بزرگسالان نیز در این نمایشگاه تعبیه شده است که بازی‌هایی مانند اسم و فامیل پیش‌بینی شده است.

 اما بخش چهارم این نمایشگاه، برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های مختلف به منظور بررسی چالش‌های صنعت در اسباب‌بازی است.

فاضل نظری، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره این جشنواره اظهار کرد: امروز اهمیت مسئله اسباب‌بازی تبدیل به گفتمان شده است و نقش آن در ساختن معماری آینده و فردای کشور، کلیدی است.

وی ادامه داد: همه میراث‌دار فرهنگی هستیم که قهرمان خیال و تصور فرزندان ما در پویانمایی و انیمیشنِ بیگانه به سر می‌برد و نگران کننده‌تر این است که برای آن هزینه می‌کنیم؛ اگر اسم این شبیخون نیست پس چیست؟

نظری اضافه کرد: نظام ملی نوآوری صنعت اسباب‌بازی احتیاج به نگاشت نهایی دارد و باید معلوم شود نقش هر کسی چیست؛ باید معلوم شود در عرصه قانونگذاری چه حمایتی لازم است و همچنین در عرصه بانکی و مالی باید از صنعت اسباب‌بازی حمایت شود؛ ضمن اینکه باید نقش نهادهای مالی در حمایت از این صنعت مشخص شود.

وی ادامه داد: باید جایی مسؤولیت منابع انسانی که قرار است خلاقیت‌ها را ایجاد کند، بر عهده گیرد البته کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آمادگی دارد اما کاری فراسازمانی است و همه باید در کنار هم باشند.

چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی قرار بود چهارشنبه یعنی دیروز  پایان یابد اما استقبال خانواده‌ها موجب  شد تا دو روز دیگر تمدید شود؛ بنابراین تا فردا از ساعت ۹ تا ۱۹ فرصت دارید در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب از این نمایشگاه دیدن کنید.