به گزارش پارس نیوز، ابراهیم بازیار مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد امروز در نشست خبری با اشاره به برنامه‌های کمیته امداد در جهت تأمین مسکن مددجویان اظهارداشت: موضوع مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی برای خانواده‌ها مورد توجه است و بیش از ۸۵ درصد ثروت ایرانیان در موضوع ملک تعیین می‌شود و مورد توجه است.

وی ادامه داد: خانواده‌هایی که دچار فقر می‌شوند آسیب‌هایی می‌بینند که از حوزه اقتصادی شروع می‌شود و این موضوع برای مددجویان از اهمیت بیشتری برخوردار است ضمن اینکه تأمین مسکن با هدف جلوگیری از مخاطرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در صدر اولویت‌های مددرسانی قرار دارد.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد با اشاره به میزان بودجه اختصاص یافته برای تأمین مسکن در طول ۴ سال گذشته خاطرنشان کرد: بودجه کمیته امداد در حوزه مسکن از سال ۹۴ تا۹۷ از ۲۸۳ میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۹۱۹ میلیارد تومان در سال جاری رسیده است.

بازیار افزود: امسال بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برای تأمین مسکن خانواده‌ها برنامه‌ریزی شده است که این برابر با رشد ۳۰۰ درصدی توجه به مسکن بوده البته این میزان رشد غیر از تأمین مسکن برای مناطق زلزله کرمانشاه است.

وی با بیان اینکه در سال جاری نزدیک به ۶۰ هزار خدمت در حوزه مسکن مددجویان برنامه‌ریزی کرده‌ایم، گفت: ۳۰ هزار واحد مسکن مربوط به تعمیرات است و ۳۰ هزار مسکن نیز در حال احداث است و این مساکن از نوع مقاوم و مستحکم  برنامه ریزی شده است و به جرأت می‌توان گفت عملکرد کمیته امداد معطوف به تولید محصولی به عنوان مسکن مددجویی از لحاظ مناسب بودن و مقاوم بودن است. 

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد رویکرد دوم کمیته امداد در حوزه مسکن را توجه به مقاوم‌سازی و بافت‌سازی مساکن روستایی برشمرد و گفت: این خدمات در روستاها خدمات مسکن در شهرهاست به دلیل اینکه بیش از ۵۰ درصد خانواده‌های روستایی و ۵۰ درصد بافت‌های روستایی غیر مقاوم هستند ضمن اینکه با تأمین مسکن زمینه اشتغال روستایی را فراهم می‌کنیم و مشاغل خانوادگیی توسعه می‌یابد.

بازیار اضافه کرد: به ازاء هر واحد مسکن در شهر می‌توانیم ۳ مسکن در مناطق روستایی بسازیم ضمن اینکه با استفاده از سرانه‌های بلاعوض در چند سال اخیر مسکن مددجویان تأمین شده که بخشی از آن از مسکن مهر و با پرداخت ۵۰ درصد هزینه مربوط از طریق پرداخت وام بوده است.

وی بیان داشت: در سال جاری وزارت مسکن و شهرسازی آن دسته از مساکن غیر متقاضی را به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص می‌دهند که کمیته امداد تا ۵۰ هزار واحد مسکن را در برنامه خود دارد که تاکنون ۳ هزار واحد مسکن در حال واگذاری است البته عمده مساکن غیر متقاضی زیر ۳۰ درصد پیشرفت در ساخت داشته است.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ها با دستگاه‌های مختلف در جهت تأمین مسکن برای مددجویان یادآور شد: هم‌افزایی با سپاه، بنیاد برکت، بنیاد مستضعفان و خیران از اهداف کمیته امداد در بخش تأمین مسکن مددجویان است ضمن اینکه در راستای تفاهم‌نامه با سپاه در مرحله دوم ساخت ۱۰ هزار مسکن روستایی در ۱۴ استان محروم شروع شده که ۲۹ درصد کار آن انجام شده و تلاش می‌کنیم تا یکسال آینده این کار انجام شود.

بازیار براساس سیاست‌های ابلاغی کمیته امداد در برنامه ششم موظف شده‌ایم خدمات به مددجویان را به سمت کمک‌های بلاعوض سوق دهیم و با هدف تشویق مددجویان به تأمین مسکن موضوع اعطای وام قرض‌الحسنه را در دستور کار قرار بدهیم که در این نظیر ۱۵ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌کنیم و در سال جاری ۲ هزار میلیارد ریال در این خصوص برنامه‌ریزی شده است.

وی از اختصاص هزار میلیارد تومان بودجه در حوزه مسکن در کمیته امداد در سال جاری خبرداد و گفت: ۴۴ درصد این بودجه تحقق یافته و برای ۶۰ هزار واحد مسکن برنامه‌ریزی شده که ۶۱ درصد این مساکن تحویل داده شده است.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد با اشاره به تأمین مسکن زلزله زدگان کرمانشاه یادآور شد: برنامه یکساله تهیه کردیم و نزدیک به ۱۰ هزار مورد مسکن آسیب دیده شناسایی شد که از این تعداد ۶ هزار واحد تحویل داده شده و مابقی نیز در حال ساخت است که در مجموع ۹۲ درصد از کل برنامه تأمین مسکن یادشده عملیاتی شده است.

بازیار متذکر شد: از ۱۰ هزار مسکن شناسایی شده در زلزله کرمانشاه ۴ هزار و ۷۰۰ مورد مربوط به روستاها بوده که از این تعداد ۳ هزار واحد مسکن روستایی و شهری تکمیل و تحویل داده شده و بقیه مساکن نیز تا ۱۵ اسفند تکمیل خواهد شد ضمن اینکه در تأمین مساکن تخریبی از تسهیلات بانکی، کمک‌های بلاعوض و کمک مکمل کمیته امداد به ازای ۱۲ میلیون تومان کمک به مساکن روستایی و ۱۵ میلیون تومان مساکن شهری اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه امروز ۳۰ درصد از صدقات، زکات و کمک‌های مردم به کمیته امداد به موضوع تأمین مالی مسکن مددجویان اختصاص پیدا می‌کند، تصریح کرد: کمک‌های بلاعوض کمیته امداد در حوزه مسکن ۵۰ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فارس درباره اینکه چند درصد مددجویان کمیته امداد فاقد مسکن هستند، بیان داشت: از خانواده یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفری تحت پوشش کمیته امداد ۱۰۰ هزار خانواده فاقد مسکن هستند که ۱۰ درصد آن در روستاها و ۹۰ درصد در شهرها قرار دارد.