به گزارش پارس نیوز، 

محمدحسین مقیمی استاندار تهران در نشست ستاد اربعین استان تهران با بیان اینکه موضوع اربعین حسینی در حال تبدیل شدن به حرکتی جهانی است، گفت: این اقدام در نشان دادن وحدت مسلمانان می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

مقیمی افزود: جمعیتی که امسال از نقاط مختلف دنیا در این مراسم حضور یافتند در صورت سهولت در ورودشان به کشور عراق تعدادشان به بیش از حال حاضر می‌رسد. مردم در این مراسم بزرگ از قدیم شرکت داشته‌اند.

استاندار تهران بیان کرد:‌ در زمان‌های گذشته و هنگام حکومت خلفا فردی که می‌خواست به زیارت امام حسین (ع) برود باید این را قبول می‌کرد که کتفش قطع شود. به عبارت دیگر مردم برای زیارت قبر امام حسین (ع) از چنین مسیرها و شکنجه‌های سختی می‌گذشتند تا تنها بتوانند بر مزار امام حسین (ع) حضور یابند و فاتحه‌ای بخوانند.

وی ادامه داد: همچنین در زمان حکومت صدام مردم  هزینه‌های بسیاری می‌کردند و به صورت قاچاق خود را به کربلا می‌رساندند و در زمان این فرد تنها دو تا سه بار زیارت در کربلا آزاد شد که حرکت وسیعی از مردم در آن به چشم خورد.

مقیمی با بیان اینکه این حرکت نعمت بزرگی است که مردم ایران در کنار سایر مردم دنیا به این سفر مشرف شوند تا زائر اربعین باشند. ما باید حداکثر استفاده معنوی را از اربعین حسینی ببریم و همچنین مشکلاتی که در این ایام به وجود آمد در اصل زیارت امام حسین (ع) تأثیری نمی‌گذارد و کشورهایی که با جمهوری اسلامی مشکل دارند می‌خواهند مردم را از وحدت منصرف کنند

استاندار تهران بیان کرد: به هر حال ما به کشور دیگری سفر می‌کنیم و این مورد طبیعی است که اقداماتی را که در تهران انجام می‌دهیم نتوانیم در کشور دیگر که قوانین جداگانه‌ای دارد، انجام دهیم. مسئولان عراق در برخی مواقع شاید از ورود ما ناراحت می‌شوند به طور مثال ما به عراقی‌ها در مورد انجام شدن کارها صحبتی می‌کردیم و می‌گفتیم باید کاری انجام دهید که آنان از ما ناراحت می‌شدند؛ همانطور که ما اگر حرفی از آنان در ایران بشنویم شاید ناراحت شویم ولی باید گفت انصافاً برخوردشان با زائران امام حسین (ع) بسیار خوب است و صحبت‌های ما را به دل نمی‌گیرند که این مورد به وحدت اسلامی کمک می‌کند.

مقیمی اظهار داشت: همه افرادی که حضور یافتند تلاش خود را کردند تا اقدامات به خوبی انجام شود. امسال نسبت به سال قبل شرایط بهتری وجود داشت ولی با توجه به مشکلاتی که از همان ابتدا با بارش شدید باران به وقوع پیوست کار برای ما سخت شد.

وی گفت: ارائه غذا و مشخص کردن محل اسکان برای ۷۰ هزار نفر در شهر نجف کار آسانی نیست و شاید ایراداتی در این بین به وجود آمده باشد. در مسیری که به سمت کربلا منتهی می‌شود پذیرایی و اسکان را عراقی‌ها انجام می‌دهند ولی در شهر نجف موکب‌ها خیلی کم هستند و تنها در چند قسمت وجود دارند که این مسئله به آن دلیل است که نجف شروع حرکت پیاده‌روی است و اصل اقدامات در مسیر به سمت کربلا وجود دارد.

استاندار تهران بیان کرد:‌ ما اگر در نجف حضور نیابیم شرایط بسیار سخت می‌شود. در شهر نجف عمدتاً ایرانی‌ها، افغانی‌ها و پاکستانی‌ها حضور می‌یابند و عراقی‌هایی که در آن مکان هستند رهگذرند و این ما هستیم که باید اقدامات را برای زائران در آن شهر انجام دهیم. 

مقیمی افزود: بنده می‌دیدم همه افرادی که در نجف خدمت می‌کردند با عشق این اقدام را انجام می‌دادند و امسال برخلاف سال قبل گلایه‌ها کمتر بود. همین‌طور که قبلاً گفتم پذیرایی و اسکان ۷۰ هزار نفر کار آسانی نیست و استان تهران مسئولیت شهر نجف برای زائران را برعهده داشت.

وی با بیان اینکه اگر مواد پتروشیمی بیشتری انتقال می‌یافت شاید می‌توانستیم آب بیشتری تصفیه کنیم، گفت: ولی به دلایلی این مواد به ما ارائه نشد. ما کارخانه آب، کارخانه یخ و نانوایی در اختیار داشتیم که بخشی از آن را سال گذشته تأمین کرده بودیم. به هر صورت حضور همه جانبه و تمام عیار دستگاه‌ها باعث شد که کار به راحتی انجام شود و فشار کار به دوش عده‌ای خاص نیفتد. 

استاندار تهران ادامه داد: امسال به دلیل برنامه‌ریزی مناسب اقدامات نیز مناسب بود ولی باید به سمتی برویم که تقسیم کارها به نحوی انجام شود تا همه حس کنند نقشی دارند. شهرداری وظایف خود را که از سال‌های قبل انجام می‌داد امسال نیز به خوبی به پایان رساند. ما باید این برنامه‌ریزی را حفظ کنیم و راه را برای همه افرادی که تمایل دارند اقدامی در دستگاه امام حسین (ع) انجام دهند، باز کنیم و در این صورت است که حضور همه جانبه مردم مشخص می‌شود. لذا اگر فردی بخواهد وظایف بنده را کم کند با روی باز در اختیارشان هستم تا اقدامات توسط دیگران انجام شود. به عبارتی کم شدن فشار کار بر دوش مسئولان به نفع همه الخصوص مردم است.

مقیمی بیان کرد: با توجه به جمعیت فرمانداران در بخشی کمتر و در بخشی بیشتر کار کردند که باید از همه این افراد تشکر کرد. به طور کلی همه علاقه‌مند بودند تا در مراسم اربعین حضور چشمگیری داشته باشند. 

وی در پایان گفت: امیدواریم خداوند توفیقی دهد تا هرکجا هستیم بتوانیم در سال‌های آینده خدمت‌گذار این مراسم باشیم. در سال‌های آینده مراسم اربعین بهتر از سال قبل برگزار خواهد شد و اگر کمبودی وجود داشت به دلیل تعدد بسیار زائران بود که باید برای همه آنها امکانات مهیا می‌شد.