به گزارش پارس نیوز، 

سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌ و پرورش در آیین افتتاح دوازدهمین هم‌اندیشی ستاد همکاری‌ها در مشهد مقدس، اظهار کرد: متأسفانه طی دو دهه گذشته مسئله کسب مهارت‌های تربیتی و فرهنگی جای خود را به حفظیات و یادگیری در ذهن داده است.

وی افزود: شیوه گذشته به‌گونه‌ای بود که همه معلومات و علم آموزشی دانش آموزان بیشتر جنبه شناختی دارد و جایگاهی برای کسب مهارت‌های تربیتی و پرورشی قائل نشد و این مسئله که ابتدا در متوسطه دوم بود به متوسطه اول و امروز به دوره ابتدایی منتقل‌ شده است.

بطحائی تصریح کرد: امروز مدال افتخار را بر گردن کسانی می‌اندازیم که بیشتر حفظ کرده‌اند و مهارت‌های تربیتی و پرورشی آنان مورد ارزیابی قرار نگرفته است و ما به دنبال به‌کارگیری همه مهارت‌ها در کنار یکدیگر هستیم.

وی در ادامه افزود: با طراحی برنامه‌های متعدد به دنبال تقویت و توسعه فعالیت‌های تربیتی و فرهنگی و با همکاری حوزه‌های علمیه در مدارس هستیم.

وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: نباید تعامل و ارتباط میان حوزه و آموزش‌ و پرورش را با چسب به یکدیگر بچسبانیم، امروز هجمه‌های سنگینی نسل جوان و نوجوان ما را تهدید می‌کند؛باید حوزه و آموزش‌ و پرورش با یکدیگر تنیده شوند و حوزه نقش هیأت اندیشه‌ورز آموزش‌ و پرورش را ایفا کند.

بطحایی اظهار کرد: امسال اتفاق خوبی که رقم خورده است، اختصاص دو ساعت رسمی آموزش‌ و پرورش به مسئله معلم و دانش‌آموز است که بر اساس نیازهای روز و با تشخیص آموزگار، اداره شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش‌های زیادی آموزش‌ و پرورش انجام داده تا تحول مدنظر ایجاد شود، گفت: این تلاش‌ها و زحمت‌ها که در چند دوره شروع شد و تا امروز ادامه دارد هنوز نتوانسته توقع و مطلوبیت را برای جامعه و مدیران کشور و سیاستگذاران کشور ایجاد کند و انتقادهایی بر توانایی و خروجی‌های آموزش‌وپرورش وجود دارد.

وی افزود: در دو دهه اخیر ناخواسته انحرافاتی در برنامه رسمی و غیررسمی آموزش‌ و پرورش دچار شده‌ایم که موجب شده سهم اهداف تربیتی کاهش یابد و اهداف آموزشی و شناختی بر اساس حافظه محوری اولویت پیداکرده و دانش‌آموزان مطالب را به‌خوبی حفظ می‌کنند ولی آنجا که به‌طور مثال باید جوانمردی، حلال و حرام را در عمل و در زندگی به کار ببرند نمره خوبی نمی‌گیرند.

وزیر آموزش‌ و پرورش ادامه داد: این انحراف یعنی توسعه و گسترش مهارت‌آموزی به نفع اهداف شناختی و کاهش اهداف تربیتی ابتدا در متوسطه دوم و پایه‌های 11 و 12 آغاز شد و اکنون این مصیبت را در نظام آموزش‌ و پرورش و متأسفانه در دوره ابتدایی هم شاهد هستیم که این موضوع فراگیر شده و سایه شوم خودش را در فضای تربیتی و پرورشی گسترده است که کنکور یکی از این عوامل بود که امیدوارم با تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد سهم این عامل کاهش یابد و سهم اهداف پرورشی و تربیتی بیشتر شود که اجرای این هدف دشوار است زیرا جامعه در 20 سال گذشته به آن عادت کرده است.

وی تصریح کرد: کنکور و شبه کنکور باعث شد که همه تلاش صرف اهداف شناختی شود و معلم فرصت پرداختن به مهارت ندارد و دانش‌آموز می‌خواهد فرم را حفظ کند و معلم کوتاه‌ترین نتیجه را به او آموزش دهد.

بطحایی با اشاره به انحراف در فرایند یادگیری و یاددهی اظهار کرد: می‌توان عطش کنکور را کم کرد زیرا در 85 درصد ظرفیت آموزش عالی و دانشگاه‌ها نیازی به برگزاری کنکور نیست و بر اساس سوابق تحصیلی می‌توان دانش آموزان را انتخاب کرد.

وزیر آموزش‌ و پرورش مدرسه را محلی برای تمرین زندگی دانست و گفت: مدرسه باید کارگاهی آموزشی برای زندگی شود و دانش آموزان باید یاد بگیرند که مسئله زندگی خود را چگونه حل کنند.

وی ادامه داد: برای اصلاح این مسیر نیازمند حمایت فکری، معنوی و کارشناسی حوزه‌های علمیه هستیم و به صاحب‌نظران حوزه نیازمندیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه باید حوزویان به‌راحتی در آموزش‌ و پرورش رفت‌وآمد کرده و ارتباط داشته باشند، اظهار کرد: حتماً باید متخصصینی در تربیت اسلامی که با مسائل امروز تعلیم و تربیت آشنا باشند، استفاده کنیم.