به گزارش پارس نیوز، دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری اعلام اقدامات کمیته بهداشت و درمان اربعین که در خبرگزاری ایسنا برگزار شد، گفت: چند سال است که پیاده‌روی اربعین شکل گرفته و انجام می‌شود. ما برای این مراسم هر ساله برنامه‌ریزی می‌کنیم و بعد از اتمام آن جلسات آسیب‌شناسی و برنامه‌ریزی برای سال آینده را آغاز می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند پیاده‌روی اربعین حرکت عشق و ایمان است، ‌ گفت: هر ساله با هماهنگی تمام دستگاه‌های درون و برون بخشی مانند هلال‌احمر، شهرداری، ‌ نیروهای مسلح و معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت، کار را آغاز می‌کنیم و کاروان بهداشت و درمان اربعین را از کنار مرقد امام (ره) به سمت عتبات و مرزهای غربی کشور اعزام می‌کنیم و وزیر بهداشت نیز به عنوان فرمانده اصلی خدمت‌رسانی به زائران حسینی حضور دارند.

وی با بیان اینکه سازمان اورژانس کشور به عنوان ستاد مرکزی اربعین حسینی خدمت‌رسانی می‌کند و یکی از کمیته‌هایی است که برای حفظ سلامت و نجات جان مردم به صورت تخصصی اقدام می‌کند، گفت: در برگزاری مراسم اربعین، هفت اصل را مدنظر قرار می‌دهیم که شامل ترویج فرهنگ اربعین در بخش سلامت و پزشکی، ایجاد نظم و امنیت در بخش سلامت و پزشکی، رعایت سنت‌ها و ارزش‌های دولت و ملت عراق، مردم‌محور بودن اقدامات، تسهیل‌گری، مدیریت انتظارات از حوزه بهداشت و درمان و هماهنگی بین بخشی سلامت است.

کولیوند افزود: در این باره اولین هدف ما ارتقاء خدمات پیش بیمارستانی و بیمارستانی و بالا بردن کیفیت و سرعت خدمت‌رسانی است. در عین حال، ایجاد آمادگی برای حوادث در خدمت‌رسانی، ارتقاء شناخت جامعه از جنبه‌های سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها، پیشگیری از بروز بیماری‌های واگیر و غیرواگیر، کاهش مرگ و عوارض و معلولیت‌ها و انجام یک مانور کاملا طبیعی برای ایجاد آمادگی و نمایش قدرت و اقتدار در بخش سلامت و با هماهنگی سایر دستگاه‌ها از دیگر اهداف‌مان برای برگزاری و خدمت‌رسانی در مراسم اربعین حسینی است.

وی با بیان اینکه اگر عاشورا را به عنوان روز زخم و جراحت ببینیم، اربعین روزی التیام‌بخش است، گفت: خدمت‌رسانی در اربعین حسینی نوعی التیام، اعتماد و اطمینان برای زائران ایجاد می‌کند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور با اشاره به تمهیدات این سازمان برای خدمت‌رسانی در اربعین حسینی گفت: امسال در هر یک از مرزهای غربی، یک بیمارستان سیار ۵۰ تختخوابی و یک بیمارستان سیار ۳۰ تختخوابی ویژه حوادث CBRN ایجاد کردیم که این بیمارستان‌ها برای ارائه خدمت به مصدومان شیمیایی، هسته‌ای و غیره هستند و توسط سپاه و ارتش مستقر شدند، البته بیمارستان‌های سیار ۵۰ تختخوابی در دست دانشگاه‌های علوم پزشکی بودند. همچنین ۱۰ فروند بالگرد اورژانس در مرزها مستقر بودند که مجوز ورود به خاک عراق در صورت نیاز را داشتند.

وی با بیان اینکه در سه مرز مهران، ‌ چذابه و شلمچه درمانگاه‌های تخصصی سیار مستقر کرده بودیم، گفت: برای مرز خسروی هم کاملا تجهیزات‌مان را آماده کرده بودیم، اما از آنجایی که این مرز باز نشد امکاناتش را به مرز مهران منتقل کردیم. در این مدت داروخانه‌های مجهزی در مرزها داشتیم و حتی یک قلم دارو و تجهیزات پزشکی کم نیامد.

کولیوند با بیان اینکه آزمایشگاه‌های بسیار مجهزی در مرزها مستقر شدند، ‌ اظهار کرد: همچنین ۹۰۰ دستگاه آمبولانس، ۳۵ دستگاه اتوبوس آمبولانس و خودروهای ارتباطی و سیار نیز در مرزها مستقر بودند. در عین حال، ظرفیت بیمارستان‌های ثابت‌مان در نقاط مرزی دو تا سه برابر افزایش یافته و زیرساخت‌هایشان را هم تقویت کردیم.

وی درباره تعداد نیروهای اعزام شده برای پوشش خدمت‌رسانی در مراسم اربعین حسینی گفت: نزدیک به ۹ هزار نیرو در این مراسم مستقر بودند و ۳ هزار نفر نیز به نیروهای آن‌جا اضافه شد. در عین حال در مرزها پزشکان متخصص و فوق تخصص را مستقر کردیم تا به ساکنان این مناطق به صورت رایگان خدمت ارائه دهند که خدمات گوارش، قلب، ستون فقرات و غیره ارائه شد. تمام نیروهای ما اعم از پرستار، کادر مامایی، ‌ متخصصین بهداشت و غیره در مرزهای شرقی و غربی بسیار دقیق و خوب کار کردند که از آن‌ها تشکر می‌کنم.  علاوه بر این، دو فروند هواپیما را به صورت بیمارستان هوایی آماده و در فرودگاه مهران مستقر کردیم تا در زمان نیاز بتوانیم از آن استفاده کنیم.

کولیوند با بیان اینکه امسال ظرفیت‌مان را نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش دادیم، گفت: همه افرادی که در مراسم اربعین در حوزه سلامت خدمت‌رسانی کردند، داوطلبانه آمدند. باید توجه کرد که در داخل کشور تقریبا تمام محورهای مواصلاتی منتهی به مرزهای غربی و شرقی توسط اورژانس ۱۱۵، نیروهای بهداشت و مدیریت غیرواگیر پوشش داده شده و در حوزه جاده‌ای هم از دو استان فاصله استقرار آمبولانس‌ها را از هر ۴۰ کیلومتر به ۱۰ کیلومتر تبدیل کردیم و در هر ۱۵ کیلومتر هم یک اتوبوس آمبولانس قرار داشت.

سرپرست سازمان اورژانس کشور با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه توسعه اورژانس گفت: اورژانس کشور طی سه سال گذشته به اندازه ۴۰ سال توسعه یافته است. در حال حاضر ۴۳ سال از تاسیس این سازمان می گذرد تا سه سال پیش ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس داشتیم اما در حال حاضر تعدادشان به ۵۵۰۰ دستگاه رسیده است. تا سه سال پیش هفت بالگرد داشتیم، اما اکنون ۳۹ بالگرد اورژانس داریم و ۳ هزار دستگاه موتور آمبولانس نیز در این حوزه خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با کشور عراق برای خدمت‌رسانی در اربعین حسینی گفت: یکی از مفاد تفاهم‌نامه درباره تیم واکنش سریع ما بود که براساس آن تیم واکنش سریع سلامت که حدود ۴۰۰ نفر بودند در مرزهای منتهی به عراق آماده بودند تا در صورت نیاز وارد عمل شوند؛ این تیم ترکیبی بسیار مجهز است که برای عملیات‌های تروریستی آموزش دیده و آماده خدمت‌رسانی در این حوزه‌اند. یکی دیگر از تفاهمات ما این بود که بالگردها و هواپیمای بیمارستان هوایی ما بتوانند در صورت نیاز وارد خاک عراق شوند. همچنین کادر بهداشتی ما در قالب کارگروهی مشترک با وزارت بهداشت عراق اقدام کرد و بر همه موکب‌ها اعم از ایرانی و عراقی نظارت داشتند. ۳۰ دستگاه آمبولانس و چند دستگاه اتوبوس آمبولانس را با کمک هلال‌احمر به عراق بردیم.

کولیوند ادامه داد: در عین حال ۲ هزار نفر از بسیج جامعه پزشکی در قالب موکب‌های مختلف با هزینه خودشان دارو بردند و خدمت‌رسانی می‌کردند. همچنین یکی از تفاهم‌های ما با طرف عراقی این بود که موارد آموزشی و بهداشتی را به صورت پیام‌های کوتاه به زبان‌های مختلف در اختیارشان بگذاریم و در شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون‌شان منتشر کنند. در عین حال طبق این تفاهم‌نامه هر ایرانی که وارد بیمارستان‌های عراق می‌شد مانند عراقی‌ها خدمت دریافت می‌کرد و تنها فرانشیز می‌پرداخت.

کولیوند با بیان اینکه طبق بررسی‌هایمان متوجه شدیم که شبکه آبرسانی عراق به طور کامل کلرزنی نمی‌شود، گفت: بر همین اساس تعداد زیادی قرص کلر به آنجا بردیم تا برای شست و شوی سبزیجات و غیره مورد استفاده قرار گیرد و در زمینه کلرزنی شبکه آبرسانی نیز به طور جدی وارد عمل شدیم. تاکید می‌کنم که امسال وضعیت بهداشتی عراق بسیار بهتر از سال‌های قبل بود. همچنین نیروهای ما در چهار قرارگاه سلامت کاظمین، ‌ نجف، کربلا و سامرا حضور داشتند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور همچنین اظهارکرد: در این ۲۱ روز در داخل کشور به ۲۸۰ هزار و ۳۴۸ نفر خدمت‌رسانی کردیم و ۶۸۱۸ نفر نیز توسط آمبولانس‌ها به صورت اورژانسی به بیمارستان منتقل شدند. در عین حال، ۳۹۱ مصدوم را از عراق به داخل کشور منتقل کردیم که هیچ کدام از آن‌ها در مسیر عارضه‌دار یا فوت نشدند و به شهرهایشان منتقل شدند. طی این مدت، ۱۳۱۴ عمل جراحی داخل کشور انجام شد، ۴۶ مصدوم هم توسط اورژانس هوایی منتقل شد. در حال حاضر ۱۰ بیمار از راهپیمایی اربعین همچنان بستری هستند و بقیه مرخص شده‌اند.

وی با بیان اینکه در این مراسم به ۱۳ هزار نفر از خادمین آموزش‌های بهداشتی ارائه دادیم، گفت: امسال برای اولین بار هیچ بیماری واگیر و غیرواگیری در طی مراسم اربعین نداشتیم. این در حالی بود که ۱۵۰ هزار نفر از زائرین اربعین از کشورهای همسایه، مهمان کشور ما نیز بودند. در این مدت کنترل دقیق و صحیحی بر آب آشامیدن و مواد غذایی در تمام مسیرها انجام شد. خوشبختانه امسال نسبت به سال گذشته توفیقات خوبی داشتیم و طبق نظر سنجی از بیمارانی که در داخل بیمارستان بستری شده بودند، میزان رضایتمندی مناسب بود.

کولیوند افزود: از ۳۹۱ مصدومی که به داخل کشور اعزام شدند، ۳۷۲ مورد از مهران، ۱۱ مورد از شلمچه و ۷ نفر از چذابه اعزام شدند. همچنین ۴۱ هزار تبعه خارجی به درمانگاه‌های ما مراجعه کرده بودند که ۸۹۲ نفرشان را بستری کردیم. در عین حال آموزش‌های چهره به چهره توسط نیروهای بهداشت ما در مرزها و هم در داخل کشور انجام شد و در زمان بازگشت، تک تک زائرین را در گیت‌ها بررسی می‌کردند و اگر کسی به بیماری مبتلا بود، ابتدا درمان می‌شد و سپس می‌توانست وارد کشور شود.

وی تاکید کرد: امسال دستگاه‌های آزمایشگاهی سیار هم در داخل مرزهای خودمان و هم در کشور عراق مستقر شد و سریع نمونه‌گیری کرده و آزمایش‌ها را انجام می‌دادیم. همچنین بسته‌های آموزشی برای بهداشت و تغذیه زائران آماده کرده و ارائه می‌دادیم. خدمات سلامت روان نیز امسال به خدمات‌مان اضافه شد. باید توجه کرد که تعداد بیمارانی که امسال به بیمارستان‌های ما مراجعه کرده بودند، نصف سال قبل بود؛ چرا که وضعیت بهداشتی عراق بسیار بهتر از گذشته بود. ما در بیمارستان‌های عراق هم پزشک ایرانی داشتیم و زائران ایرانی مراجعه می کردند. امسال عراق در حوزه سلامت بسیار همکاری کرد و پای کار بود و تکلیف خودم می‌دانم که به صورت حضوری از آن‌ها تشکر کنم و برای سال آینده نیز هماهنگی کنیم.