به گزارش پارس نیوز، اسدالله هادی‌نژاد،معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مجموع کشفیات هفته دوم آبان ماه، ۱۰ هزار و ۱۱۸ کیلو گرم بود که نسبت به هفته گذشته‌ آن که ۱۵ هزار و ۱۸۱ کیلوگرم بوده است، 33-  درصد کاهش را نشان می‌دهد؛ همچنین در مقایسه با هفته دوم آبان ماه سال گذشته که مجموع کشفیات آن ۱۸ هزار و ۲۴ کیلوگرم بوده است، 44- درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی بیان داشت: از دلایل کاهش کشفیات که مشخصاً در کاهش کشفیات 7 ماهه دو استان مهم سیستان و بلوچستان و کرمان مشهود است، می‌توان به افزایش انتقال مواد از طریق دریا و کاهش سهم مسیرهای خشکی اشاره کرد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر  بیان داشت: بیشترین حجم مواد مکشوفه مربوط به تریاک به میزان ۷۸۹۸ کیلوگرم بوده است که ۷۸ درصد مجموع کشفیات را شامل می‌شود.

هادی نژاد خاطرنشان کرد: همچنین از این میزان، ۱۲۲۵ کیلوگرم حشیش، ۲۶۹ کیلوگرم هروئین، ۲ کیلوگرم مرفین،‌‌ ۱۸ کیلوگرم شیشه، ۷۳کیلوگرم مواد پیش‌ساز، ۷۲۹ عدد قرص روانگردان و۷۰۴ کیلوگرم سایر مواد کشف و ضبط شده است.

وی با بیان اینکه این میزان از کشفیات طی ۱۰۸۰ فقره عملیات صورت گرفته است، گفت: سرانه کشفیات مواد مخدر در این دوره ۹.۶ کیلوگرم به ازای هر عملیات بوده است.

معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: از مجموع ۷۳ لیتر مواد پیش‌ساز مکشوفه در این مقطع مقدار ۳۱.۵ لیتر مواد مکشوفه مربوط به استان البرز، ۳۰ لیتر مربوط به آذربایجان غربی و ۱۱ لیتر مربوط به استان تهران می‌باشد.

هادی‌نژاد افزود: از مجموع ۷۲۹ عدد قرص روانگردان مکشوفه در این مقطع، بیشترین تعداد  به ترتیب با ۶۳۰ عدد مربوط به استان آذربایجان غربی، ۶۴ عدد استان تهران و ۳۵ عدد مربوط به استان خراسان شمالی است.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۷۸ درصد کشفیات این دوره زمانی مربوط به هفت استان کشوراست،‌ اظهار داشت: بیشترین حجم کشفیات با ۲۳۷۵ کیلوگرم مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که معادل ۲۳.۵ درصد کشفیات کشور است و بوشهر با ۱۵۶۷کیلوگرم، کرمان با ۱۱۱۳ کیلوگرم، هرمزگان با ۸۲۵ کیلوگرم، فارس با ۸۰۳ کیلوگرم، خراسان جنوبی با ۷۷۹ کیلوگرم و یزد با ۴۵۴ کیلوگرم به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: سهم کشفیات پنج استان اولویت دار حوزه مقابله یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر و آذربایجان غربی از کشفیات کشور در هفته مذکور ۵۸.۴ درصد است که ۴۲.۶ درصد سهم سه استان نخست است.

هادی نژاد در تشریح کشف بیش از یک تن تریاک از طریق دریا به بوشهر، بیان داشت: مأموران اداره کل اطلاعات استان بوشهر طی دو مرحله عملیات، حدود ۱۱۹۰کیلوگرم تریاک را که از شرق کشور و از طریق دریا وارد استان شده بود، در شهرستان کنگان و در محور مواصلاتی برازجان به بوشهر کشف و یک متهم را در این رابطه دستگیر و یک دستگاه خودرو را توقیف کردند.

وی متذکر شد: طی این مدت، ۱۲۲دستگاه خودرو، ۲۲ دستگاه موتور سیکلت، ۴ قبضه سلاح و ۲۸ دستگاه موبایل توقیف شد.